Plavčíci si přijdou v průměru na 13 200 korun měsíčně hrubého, navíc na rozdíl od profesí v pohostinství nedostávají žádné spropitné. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kolik si vydělávají „prázdninové“ profese

  • 6
Profese, se kterými se v létě potkáváme nejčastěji, nejsou oceňovány ani průměrným platem. Někde jejich plat jen mírně převyšuje zákonné minimum. Velká část z nich je závislá na spropitném.

K těm patří například číšníci či průvodci. Ukázal to přehled serveru Platy.cz, kde si své mzdy srovnalo už přes sto tisíc lidí.

Tak třeba pokojská bere v průměru jen 11 600 korun hrubého měsíčně, o tisícovku více má na pásce číšník a pod 13 tisíc hrubého se vejde i obsluha benzinky. O pár stokorun více má pak barman a kuchař, ten je na tom s oficiálním výdělkem 15 200 korun z restauračních profesí asi nejlépe.

Kolik korun si vydělávají měsíčně

Prací pro romantiky, nikoli pro peníze, by se dala nazvat profese plavčíka. Jeho průměrná měsíční mzda jen těsně převyšuje 13 tisíc korun. Na rozdíl od pracovníků v pohostinství nemohou plavčíci očekávat odměnu od hostů bokem a navíc jde o odpovědnou práci, která vyžaduje neustálou pozornost.

„Na druhou stranu ani zaměstnanci restaurací při slabé turistické sezoně s ničím jiným než se základem počítat nemohou. A to nemluvíme o případech, kdy číšník onemocní. I nemocenská se totiž vypočítává z jeho přiznané mzdy, o důchodu nemluvě,“ připomíná Zdeněk Němec z portálu Platy.cz.

Může se hodit

Najděte si novou práci na jobDNES.cz.

Zvyšte své šance na trhu práce. Vytvořte si zdarma profesionální CV.

Trochu více peněz je v oblasti cestovního ruchu. Nejméně berou recepční, a to 15 400 korun. Prodejce letenek si přijde už na 17 800 a průvodci na 18 200 korun hrubého měsíčně. Právě v této profesi se ale projevuje vliv regionu.

Zatímco v Praze si průvodci turistů vydělají v průměru 22 100 korun, v regionech berou o třetinu méně, přibližně 15 500 korun. 

Průměrné mzdě se začíná přibližovat krupiér, který si měsíčně vydělá 20 tisíc korun a navíc může získat i poměrně slušné spropitné. V těchto profesích jsou však i vyšší nároky například na jazykovou vybavenost nebo takzvaný prozákaznický přístup.