Platy žen: O tisíce menší než mužské

  • 2533
O deset tisíc korun více než ženy berou muži v různých profesích. Na vedoucích postech dokonce až o pětadvacet tisíc. Pokud jsou takové rozdíly v příjmu na stejných pozicích za stejnou práci, jde o diskriminaci.

Zákoník práce diskriminaci sice zakazuje, ovšem často lidé - zejména v soukromých podnicích - o výši svého příjmu mluví jen velmi neradi. Zjistit pak, zda je žena proti kolegům znevýhodněna, lze jen těžko.

Diskriminace se promítá do čísel statistik - zvláště u vysokoškolaček pracujících v soukromém sektoru bez stanovených platových tříd. "Se zvyšujícím se vzděláním a pracovní pozicí rozdíl v hodnocení obou pohlaví dramaticky roste," říká Alena Králíková, ředitelka Gender Studies, společnosti pro rovné šance.

Polovinu toho, co berou jejich kolegové, naleznou měsíčně na výplatnici pracovnice v peněžnictví a pojišťovnictví. Nejvíce se příjem žen tomu mužskému přibližuje ve stavebnictví. Podle studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí dosahuje v průměru příjem české ženy zhruba tří čtvrtin platu jejího mužského protějšku.

Málo přesčasů, lehčí práce

NENECHTE SI UJÍT
Tři prasátka (c) profimedia.cz/corbis
Oblíbenost fondů závisí na výkonnosti
Světové akciové trhy tento týden pozitivně ovlivňovala cena ropy, když její cena díky velkým zásobám klesla na několikaměsíční minimum. Co to pro vás znamená?
Stát chystá daňovou složenku
Ministr financí Sobotka chce ještě do června umožnit podnikatelům platit daně zdarma na každé poště. Stát za to dá ročně desítky milionů. Jak to bude fungovat?

Ženy v Česku tvoří pouze jednu třetinu ze všech vedoucích a řídících pracovníků a jen málo z nich zastává skutečně top pozice. To, že mají nižší příjmy než muži, je dáno mimo jiné i tím, že odpracují menší počet přesčasů. "Většina žen nedělá přesčasy kvůli rodině. Častěji než muži zůstávají doma s nemocnými dětmi," říká Zdeňka Hajná z Českého svazu žen. Týká se to především zaměstnankyň, které svému muži přenechaly roli živitele.

Méně než muži zastávají ženy fyzicky namáhavou práci v prostředí, které škodí zdraví. I když by s tímto tvrzením mohly polemizovat ženy skládající zboží v marketech nebo učitelky v mateřských školách, jejichž pracovní prostředí podle hygieniků patří k nejhlučnějším.

Platy evropských žen

Ženy v zemích Evropské unie vydělávají zhruba o 15 procent méně než muži na srovnatelných pozicích. Jsou ale i výjimky, které má na svědomí především státní politika v oblasti rovnosti pohlaví.

Například v Portugalsku vydělávají ženy pracující ve veřejné správě více než muži, a to téměř o osm procent. Podobně jsou na tom Italky, které tamtéž vydělávají o jedno procento více než muži. Tyto země se tak snaží jít příkladem soukromému sektoru, aby více zvýhodnil ženy v pracovním procesu.

Muž živí, žena je s dětmi

Oproti jiným evropským zemím je zaměstnanost českých žen dost vysoká. Podle mezinárodních průzkumů pracují Češky nejdéle z Evropanek, a to bez ohledu na mateřství. Týdně pracují v průměru 41 hodin, muži 44 hodin. Přitom podmínky pro skloubení práce a péče o děti a domácnost nejsou v Česku nijak rovné. Podle průzkumu ministerstva práce však většina veřejnosti míní, že si tento problém musí vyřešit každý pár sám. V menší míře spoléhají lidé na podporu státu, zaměstnavatele a odborů. "Především je třeba ovlivňovat tradiční předsudky, že péče o děti a domácnost patří ženě a muž je živitel rodiny. Rovnost existuje jen teoreticky, v praxi je to stále řídký jev," potvrzuje Hajná.

V průzkumu skutečně většina mužů přiznává, že zvládá pracovní a rodinné závazky tak, že nechá na partnerce veškerou péči o děti a domácnost. Některé ženy se tomu ale nijak nebrání. Jedině vysokoškolačky projevují největší zájem o rychlejší návrat do zaměstnání z mateřské či rodičovské dovolené. Většinou se také chtějí o péči o dítě a starost o domácnost podělit s partnerem půl na půl.

Co dělat, abych dostal zaslouženou odměnu? Čtěte ZDE. 

,