Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plnění od pojišťovny je často záchrana, ale ne vždy se vyhnete dani

aktualizováno 
Pojišťujeme se z důvodu, abychom zabránili citelnému zásahu do našich životních a majetkových poměrů v případě neočekávané události. V některých případech plnění z pojistky z nich ovšem nesmíte zapomenout zaplatit daň.
Daním se jen tak nevyhnete.

Daním se jen tak nevyhnete. | foto: Profimedia.cz

. Od daní z příjmů jsou osvobozena tato přijatá plnění:

 - přijatá náhrada škody
 - náhrada nemajetkové újmy
 - plnění z pojištění majetku
 - plnění z pojištění odpovědnosti za škodu

Do žádné z těchto kategorií však nespadá přijaté pojistné plnění z životního pojištění, které má odlišnou daňovou úpravu. V případě plnění z životního pojištění se tedy zaplacení daně nevyhnete.

Stejně tak není od daně osvobozeno plnění pojišťovny v důsledku ztráty příjmu apod. Některé pojistné produkty jsou tvořeny na krytí rizika ztráty příjmu v důsledku ukončení pracovního poměru apod. V takovém případě opět nemůžeme počítat s osvobozením. Je to logické, docházelo by tak k obcházení všech odvodů souvisejících s odměňováním, což zákonodárce samozřejmě nechce.

Plnění majetkového pojištění osvobozeno, není-li v podnikání či v pronájmu
Většina domácností má v současné době nějakým způsobem pojištěn majetek. Nejčastěji jde o pojištění domácnosti a movitých věcí. Dojde-li k pojistné události (odcizení majetku, poškození živlem apod.) a pojišťovna vyplatí pojistné plnění, toto plnění nebude třeba nijak zdaňovat ani nikde uvádět.

Příjemce pojistného plnění si však musí položit otázku, zda nepoužívá majetek k nějaké výdělečné činnosti, nejčastěji k pronájmu. Velmi často lidé pronajímají byt nebo dům a příjmy z pronájmu jsou potom povinni zdaňovat. V případě škody na pronajímaném majetku již není takové přijaté pojistné plnění osvobozeno, ale musí být zahrnuto do daňového přiznání. Sice je to možná kruté, ale zákon hovoří jasně.

Jakmile jde o pojištěný majetek v rámci podnikání, jde o součást obchodního majetku živnostníka a ten se žádného osvobození nedočká. Příjmy musí zdaňovat obvyklým způsobem v rámci podnikání.

Pojištění odpovědnosti za škodu stejně jako u majetku
Představme si situaci, že nám někdo způsobí škodu, a jelikož viník má sjednáno pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu, tak místo jeho přímé kompenzace škody nám plní pojišťovna. V takovém případě platí podobný rozhodovací postup jako v předcházejícím případě. To znamená musíme zohlednit fakt, zda došlo ke škodě na majetku v osobním vlastnictví, nebo naopak na majetku v podnikání. V prvním případě je přijaté pojistné plnění osvobozeno, zatímco v druhém se musí zdaňovat v rámci podnikání.

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Podnikáte při zaměstnání? Daně si musíte vyřešit sami

Ilustrační snímek

I když je pro vás podnikání jen přivýdělkem, nic to nemění na tom, že s daňovým přiznáním vám zaměstnavatel nepomůže....

Jak spočítat daně, když jste si přivydělali pronájmem nebo prodejem

Ilustrační snímek

Zaměstnanci, kteří si mimo svůj hlavní pracovní poměr přivydělávají, se budou muset sami vypořádat s daňovým přiznáním....

Přehledně: slevy, odpočty a zvýhodnění, které vám sníží daň z příjmů

Ilustrační snímek

Daň z příjmů má na rozdíl od povinného zdravotního a sociálního pojištění jednu velkou výhodu: při jejím výpočtu se...

Německé automobilky jsou až překvapivě pozadu, Tesla může slavit

Německé automobilky jsou až překvapivě pozadu, Tesla může slavit

Kurzy.cz Pokud bychom si nyní měli nakreslit globální elekromobilní mapu, mohla by zhruba vypadat následovně: Dominantní hybnou ...

Najdete na iDNES.cz