Proti rozhodnutí je možné se odvolat, a to do patnácti dnů od doručení rozhodnutí. Ilustrační snímek.

Proti rozhodnutí je možné se odvolat, a to do patnácti dnů od doručení rozhodnutí. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Pracoval v Británii, podporu v Česku mu zamítli. Rozhodlo až bydliště

  • 115
Jakub Ulmann před rokem úspěšně odmaturoval na střední škole. Do práce se těšil, práci si hledal, ale neměl štěstí. Našel ji až ve Velké Británii. Když se po roce vrátil, čekalo ho doma rozčarování. Úřad práce mu totiž odmítl vyplácet podporu v nezaměstnanosti.

Do Británie přitom Jakub Ulmann odcestoval s oficiálním povolením a řádně tam platil pojištění. Práce v zahraničí ale bohužel skončila dřív, než si plánoval. Vrátil se do České republiky a registroval se na ostravském Úřadu práce. Tam ho ale překvapili.

Úřad práce mu nepřiznal podporu v nezaměstnanosti s odůvodněním, že po dobu výše uvedeného zaměstnání si neuchoval bližší vazbu na Českou republiku. "Nerozumím tomu, mám v Česku stále trvalé bydliště, mám tady rodiče a i po dobu práce v zahraničí jsem tady dvakrát byl," diví se Jakub Ulmann.

Proti rozhodnutí úřadu práce se můžete odvolat

"Státem posledního zaměstnání pana Ulmanna byla Velká Británie. O podporu v nezaměstnanosti si měl pan Ulmann primárně zažádat tam, tato země je kompetentní k rozhodování. Nicméně pan Ulmann se rozhodl využít výjimky a požádat o podporu ve státě svého bydliště, tedy v České republice, kde však nebylo uznáno zachování bydliště," říká Jiří Reichl, tiskový mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce ČR.

Pokud v podobných případech žadatel o podporu v nezaměstnanosti s rozhodnutím nesouhlasí, může do patnácti dnů od doručení rozhodnutí podat odvolání na ministerstvo práce a sociálních věcí.

Stejnou radu – tedy proti rozhodnutí se odvolat – dává i advokátka. "Rozhodnutí úřadu práce není správné, neboť se opírá o nesprávně aplikované ustanovení příslušného nařízení, které se na situaci pana Ulmanna nevztahuje. Doporučuji tedy podat ve věci odvolání, a to neprodleně kvůli zachování patnáctidenní lhůty," radí advokátka Lucie Marelová.

Jakub Ulmann podávat odvolání nakonec nemusel. Úřad práce reagoval i na e-mailový dotaz autorky tohoto článku. "Po prostudování rozhodnutí úřadu práce a vašem dotazu bylo rozhodnuto o přezkoumání tohoto případu," sdělil mluvčí Reichl.

A jak správně postupovat, když se dostanete do podobné situace?

O podporu můžete žádat v cizině nebo v Česku

"Migrující osoba, která se stala nezaměstnanou, má dvě možnosti, kde žádat o podporu v nezaměstnanosti. A to buď ve státě posledního zaměstnání nebo ve státě bydliště," vysvětluje Jiří Reichl.

Zapamatujte si:

Obecně se na tuto problematiku vztahuje Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 883/2004 o koordinaci systému sociálního zabezpečení.

Základní pravidlo zní: používají se právní předpisy státu, na jehož území jste naposledy pracovali. O dávky v nezaměstnanosti můžete požádat tamní úřad práce. Po čtyřech týdnech evidence na zahraničním úřadu práce pak můžete požádat o převod těchto dávek do České republiky, tedy takzvaný "transfer dávek".

Druhou možností je požádat o dávky v nezaměstnanosti úřad práce ve státě bydliště, a to zejména tehdy, pokud bydlíte v jiném státě, než ve kterém jste naposledy pracovali. "Bydlištěm se rozumí centrum zájmu, které se ale nemusí vždy shodovat s trvalým či přechodným pobytem," upozorňuje mluvčí.

Pokud se tedy zaevidujete na kontaktním pracovišti úřadu práce a požádáte o podporu v nezaměstnanosti, úřad bude zjišťovat, zda jste po dobu své poslední výdělečné činnosti v zahraničí měli bydliště, tedy centrum zájmu, v České republice. Úřad to zjišťuje formou pohovoru a vyplní s vámi příslušný dotazník.

"Při posuzování zachování centra zájmu hraje roli například délka a nepřetržitost přítomnosti na území dotčených států, osobní situace dané osoby, stabilita vykonávané činnosti, rodinná situace nebo situace týkající se bydlení," dodává Reichl.

Ať už o podporu v nezaměstnanosti požádáte ve státě posledního zaměstnání nebo ve státě bydliště, nárok na podporu bude vždy posuzován podle národní legislativy státu, ve kterém jste žádost o podporu podali.

, pro iDNES.cz