Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po několikaměsíčním poklesu úrokových sazeb hypotéky opět podražily

aktualizováno 
Průměrné úrokové sazby hypoték se s koncem roku opět vydaly vzhůru. Nečekaný skok předvedly zejména hypotéky s jednoletou dobou fixace, které dokonce atakovaly šestiprocentní hranici.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hypotéky po několika měsících mírného poklesu úrokových sazeb v prosinci opět podražily. Průměrná úroková sazba měřená ukazatelem FINCENTRUM HYPOINDEX meziměsíčně vzrostla o šest setin procentního bodu na úroveň 5,69 %, což v porovnání s prosincem loňského roku představuje nárůst o celých 35 bazických bodů.

Za celý letošní rok, měřeno prostým aritmetickým průměrem, průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték dosáhla hodnoty 5,61 %.

Stále vysoká úroveň úrokových sazeb, vánoční svátky, menší počet pracovních dní, ale především obavy obyvatel z dalšího ekonomického vývoje se významně podepsaly také na počtu nově poskytnutých hypoték.

I přesto, že hypoteční banky s největší pravděpodobností v závěru roku nepočítaly s žádnými závratnými čísly, skutečnost byla v případě některých bank nejspíš ještě horší, než jaká byla očekávání.

Úroková sazba hypoték


V prosinci 2008 hypoteční banky poskytly pouze 4 315 hypoték, což je o 4 % méně než v předcházejícím měsíci a nejméně od února 2006, kdy bylo poskytnuto celkem 3 538 úvěrů.

Celkově klienti bank v prosinci získali hypoteční úvěry v hodnotě 7,73 miliard korun a průměrná částka úvěru činila 1 792 134 korun.

Velmi zajímavý je však vývoj úrokových sazeb a dalších ukazatelů, které banky vykázaly v kategorii hypoték s jednoletou fixací. Oproti listopadu 2008 tato varianta hypoték podražila o celých 22 bazických bodů a průměrná úroková sazba se tak zastavila těsně pod šestiprocentní hranicí (5,99 %).

Skokově došlo rovněž k navýšení průměrné částky hypotéky, kdy "průměrný klient" čerpal od banky úvěr v hodnotě 2 230 913 korun. 

V případě tzv. pětiletých hypoték (sjednaná doba fixace úrokové sazby na pět let) došlo rovněž k navýšení průměrné úrokové sazby, nicméně v o poznání mírnějším tempu, než tomu bylo u jednoletých fixací.

Průměrná úroková sazba pětiletých hypoték se v prosinci vyhoupla o pět setin procentního bodu na 5,59 % a průměrná částka úvěru dosáhla částky 1 580 527 korun.

Kde lze aktuálně ušetřit

Počátkem letošního roku řada bank prezentovala své upravené úrokové sazebníky. Pro snížení úrokových sazeb se rozhodla například mBank, Komerční banka, LBBW Bank a Raiffeisenbank.

Mimořádnou slevu na poplatku za vyřízení hypotéky v současnosti klientům nabízí hypoteční banka Wüstenrot. Nabídka se vztahuje pouze na hypotéky se sjednanou pětiletou dobou fixace a žadatel si musí o úvěr zažádat nejpozději do 31. ledna 2009.

Trvalou - stoprocentní slevu na poplatku za zpracování - nabízí na českém trhu mBank, Raiffeisenbank, Česká spořitelna a paušální poplatek ve výši 2 900 korun účtuje klientům Komerční banka. Navíc řada bank neúčtuje klientům poplatek za vyřízení hypotéky, pokud se rozhodnou novým úvěrem refinancovat svojí stávající hypotéku.

Souhrn za prosinec
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace   1 rok   5 let  
Hypoindex 5,69 % 5,99 % 5,59 %
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) 6 22 5
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 792 2 231 1 580
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 989 7 157 6 923
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 8 274 8 432 8 218
Účelovost úvěrů:      
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 64 % 72 % 62 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 21 % 18 % 19 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 15 % 10 % 19 %

Metodika ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz" (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://www.hypoindex.cz/).

Více si přečtěte na Hypoindex.cz. 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

Hypotéky mírně zlevňují, stále se drží na hladině dvou procent

Ilustrační snímek

Hypotéky si daly letní pauzu a mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla, a to na 2,02 procenta. V červenci klesl...

NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Martin Mašát

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rozbřesk: ČNB nic nebrání nasadit vyšší rychlost. Koruna na post-exitovém maximu
Rozbřesk: ČNB nic nebrání nasadit vyšší rychlost. Koruna na post-exitovém maximu

ČNB zatím její prognóza vychází, minimálně u dvou nejsledovanějších ukazatelů, a sice u inflace a HDP. Do příštího leto... celý článekNajdete na iDNES.cz