Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po několikaměsíčním poklesu úrokových sazeb hypotéky opět podražily

aktualizováno 
Průměrné úrokové sazby hypoték se s koncem roku opět vydaly vzhůru. Nečekaný skok předvedly zejména hypotéky s jednoletou dobou fixace, které dokonce atakovaly šestiprocentní hranici.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hypotéky po několika měsících mírného poklesu úrokových sazeb v prosinci opět podražily. Průměrná úroková sazba měřená ukazatelem FINCENTRUM HYPOINDEX meziměsíčně vzrostla o šest setin procentního bodu na úroveň 5,69 %, což v porovnání s prosincem loňského roku představuje nárůst o celých 35 bazických bodů.

Za celý letošní rok, měřeno prostým aritmetickým průměrem, průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték dosáhla hodnoty 5,61 %.

Stále vysoká úroveň úrokových sazeb, vánoční svátky, menší počet pracovních dní, ale především obavy obyvatel z dalšího ekonomického vývoje se významně podepsaly také na počtu nově poskytnutých hypoték.

I přesto, že hypoteční banky s největší pravděpodobností v závěru roku nepočítaly s žádnými závratnými čísly, skutečnost byla v případě některých bank nejspíš ještě horší, než jaká byla očekávání.

Úroková sazba hypoték


V prosinci 2008 hypoteční banky poskytly pouze 4 315 hypoték, což je o 4 % méně než v předcházejícím měsíci a nejméně od února 2006, kdy bylo poskytnuto celkem 3 538 úvěrů.

Celkově klienti bank v prosinci získali hypoteční úvěry v hodnotě 7,73 miliard korun a průměrná částka úvěru činila 1 792 134 korun.

Velmi zajímavý je však vývoj úrokových sazeb a dalších ukazatelů, které banky vykázaly v kategorii hypoték s jednoletou fixací. Oproti listopadu 2008 tato varianta hypoték podražila o celých 22 bazických bodů a průměrná úroková sazba se tak zastavila těsně pod šestiprocentní hranicí (5,99 %).

Skokově došlo rovněž k navýšení průměrné částky hypotéky, kdy "průměrný klient" čerpal od banky úvěr v hodnotě 2 230 913 korun. 

V případě tzv. pětiletých hypoték (sjednaná doba fixace úrokové sazby na pět let) došlo rovněž k navýšení průměrné úrokové sazby, nicméně v o poznání mírnějším tempu, než tomu bylo u jednoletých fixací.

Průměrná úroková sazba pětiletých hypoték se v prosinci vyhoupla o pět setin procentního bodu na 5,59 % a průměrná částka úvěru dosáhla částky 1 580 527 korun.

Kde lze aktuálně ušetřit

Počátkem letošního roku řada bank prezentovala své upravené úrokové sazebníky. Pro snížení úrokových sazeb se rozhodla například mBank, Komerční banka, LBBW Bank a Raiffeisenbank.

Mimořádnou slevu na poplatku za vyřízení hypotéky v současnosti klientům nabízí hypoteční banka Wüstenrot. Nabídka se vztahuje pouze na hypotéky se sjednanou pětiletou dobou fixace a žadatel si musí o úvěr zažádat nejpozději do 31. ledna 2009.

Trvalou - stoprocentní slevu na poplatku za zpracování - nabízí na českém trhu mBank, Raiffeisenbank, Česká spořitelna a paušální poplatek ve výši 2 900 korun účtuje klientům Komerční banka. Navíc řada bank neúčtuje klientům poplatek za vyřízení hypotéky, pokud se rozhodnou novým úvěrem refinancovat svojí stávající hypotéku.

Souhrn za prosinec
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace   1 rok   5 let  
Hypoindex 5,69 % 5,99 % 5,59 %
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) 6 22 5
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 792 2 231 1 580
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 989 7 157 6 923
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 8 274 8 432 8 218
Účelovost úvěrů:      
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 64 % 72 % 62 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 21 % 18 % 19 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 15 % 10 % 19 %

Metodika ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz" (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://www.hypoindex.cz/).

Více si přečtěte na Hypoindex.cz. 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz