Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po padesátce: zaměstnejte se sami

  9:00aktualizováno  9:00
Ztratili jste práci pár let před důchodem a marně hledáte nového zaměstnavatele? Jděte na to jinak. Přestaňte rozesílat stohy životopisů a dejte práci sami sobě!

Padesátníci, kteří přišli o zaměstnání, nejsou na pracovním trhu zvlášť žádaným zbožím. Hned po čerstvých absolventech škol jich úřady práce evidují nejvíce. Ve srovnání s nimi navíc snášejí nezaměstnanost mnohem hůře.

Zatímco ve věku 18 až 29 let hodnotilo pocity při ztrátě zaměstnání jako velmi negativní pouze 41 procent dotázaných, ve skupině lidí starších 50 let odpovědělo celých 96 procent lidí, že se cítili, jako by se jejich svět zhroutil, nebo alespoň pořádně otřásl. Uvádí to loňská publikace Věková diskriminace a ageismus vydaná Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí. Nezaměstnaní padesátníci se oprávněně obávají dlouhodobé nezaměstnanosti zakončené získáním hůře placeného místa nebo odchodem do předčasného důchodu.

Je tu však ještě jedna cesta, jak se opět postavit na vlastní nohy - začít podnikat. „Do podnikání se pouštějí lidé, kteří se sice v zaměstnání nemají šanci uplatnit kvůli svému věku, ale přitom mají co nabídnout a chtějí to ukázat,“ říká Kristýna Drienová z rekvalifikačního a informačního centra v Mostě. To se zabývá rozvojem malého podnikání osob znevýhodněných na trhu práce v rámci projektu INNOSTART, který podpořila Iniciativa Společenství EQUAL. Ať už přitom chtějí využít zkušenosti z oboru, ve kterém dlouhá léta působili nebo začít něco úplně nového, musí počítat s tím, že cesta k úspěchu není snadná.

Nechte si poradit

Než se stanete sami sobě zaměstnavatelem, musíte začít od myšlenky, jakou službu nebo výrobek chcete a můžete nabízet. Pak je třeba zpracovat podnikatelský záměr, vyřídit úřední záležitosti a získat peníze na jeho uskutečnění. Následuje pronájem prostor, nákup zařízení a výběr dodavatelů. Bude to váš nápad a peníze, ale nemusíte se přitom spoléhat jen na sebe - nechte si poradit. Úřad práce vám doporučí rekvalifikační kurz zaměřený na praktické problémy spojené s rozjezdem podnikání.

Podobně zaměřené placené kurzy nabízejí v rámci programu celoživotního vzdělávání také některé vysoké školy; ty však nemusí být vždy zaměřeny na uplatnění v praxi. „Cílem je spíš informovanost než příprava na vlastní podnikání,“ popisuje náplň kurzu Základy marketingu v rámci Univerzity třetího věku Eva Myslíková ze Západočeské univerzity. Jako další variantu nabízí tříletý dálkový obor na fakultě ekonomické, pro začínající podnikatele to však je asi příliš dlouhé a náročné studium. Pražská VŠE chce jít jinou cestou. Na jaře otevřela na Univerzitě třetího věku zkušební kurz Základy managementu, určený lidem po padesátce. „Chtěli bychom ho hodně orientovat na praxi, aby fungoval jako jakýsi podnikatelský inkubátor,“ říká Jitka Srbová z VŠE.

Investice zatíží rodinu

Větším úskalím než chybějící informace však bývají finance. Na příslušném úřadu práce můžete na základě zpracovaného podnikatelského záměru požádat o přidělení nevratné půjčky. Ta pomůže, ale její výše se pohybuje maximálně v řádech desítek tisíc korun. Když se obrátíte na banku, rychle zjistíte, že vás nebudou vítat s otevřenou náručí. Půjčku na rozjezd buď neposkytují vůbec (například GE Money Bank), nebo své služby omezují minimální výší úvěru - například v České spořitelně je to od 100 000 korun.

Výjimečná je z tohoto úhlu pohledu Českomoravská rozvojová banka, která nabízí za zvýhodněných podmínek půjčky na rozvoj podnikání absolventům akreditovaných rekvalifikačních kurzů.

Pokud na podnikatelský úvěr „nedosáhnete“, doporučí vám v bance spotřebitelskou půjčku. Bez dokladu o příjmu nebo bez ručení se to však neobejde. A tady už nejde jen o čas a energii vloženou do zpracování podnikatelského záměru. Aby nezaměstnaní získali půjčku, musí dát do zástavy třeba byt nebo dům. Základ je vydržet Nedostatek financí ohrožuje začínající podnikatele ještě dlouho po zahájení činnosti: „Lidé občas nepočítají s tím, že mohou být třeba dva roky ve ztrátě,“ říká Kristýna Drienová. Nedokážou se pak vypořádat s pocitem neúspěchu a často skončí dříve, než začnou mít zisk.

Než začnete podnikat

  • Dejte si pozor na optimistické představy o velikosti trhu. Plánovat bez ohledu na reálnou situaci, to znamená malovat si vzdušné zámky.
  • Udělejte si přehled o budoucí konkurenci.
  • Zvolte umístění firmy tak, aby odpovídalo tomu, co firma nabízí.
  • Zvažte, jestli vám finance stačí nejen na prvotní investice, ale také na provoz firmy, než se vynaložené prostředky začnou vracet.
  • Pro začátek si nepořizujte drahé zařízení do kanceláře ani reprezentativní vůz - nepotřebujete to.
  • Nepleťte si tržby se ziskem. Nejdříve musíte zaplatit materiál, nájem, daně a pojistné, obnovit výrobní zařízení. Teprve zbývající prostředky můžete použít pro svou osobní spotřebu.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

Autoři: ,Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Hluk, maily, Facebook. Co nás ruší v práci a jak se naučit soustředit

Ilustrační snímek

Nestíháte svoji práci dokončit v obvyklé pracovní době? Stále vás něco odvádí od vašich úkolů? Cítíte se v kanceláři...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Měli odvahu jít za snem. Změnili profesi, která je dobře živila

Lukáš Vašek, majitel pekárny Oh Deer Bakery

Čím chceš být, až budeš velký? Poprvé se zeptá paní učitelka u zápisu, naposledy u absolutoria nebo maturity. Doktorka,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz