Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po předvánočních útratách může úvěr pomoci i uškodit

aktualizováno 
Pokud váš finanční rozpočet vyčerpal závěr roku, mohou vám pomoci úvěry. Dříve, než ale začnete utrácet více peněz, než vám dovolují příjmy, je třeba zamyslet se nad tím, jak později své dluhy budete splácet. Úroky z půjčené částky se mohou vyšplhat až na 26,4 % ročně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - dluhy, karty, nůžky | foto: Profimedia.cz

Nejdostupnější je kontokorent a kreditní karta

Krátkodobými půjčkami, které slouží především k překlenutí časového nesouladu mezi výdaji (ať už plánovanými či neplánovanými) a příjmy, jsou především tzv. kontokorenty, neboli povolené přečerpání účtu a kreditní karty.

Kontokorent nabízí většina tuzemských bank jako standardní součást běžného účtu, a to včetně poplatků. Při jeho sjednání se u přepážky nezdržíte déle než pár minut. Parametry budoucí půjčky zpravidla záleží jen na platební morálce žadatele a výši jeho měsíčního příjmu. Podle toho totiž banka určuje, zda úvěr vůbec poskytne a v jaké výši. Zajištění kontokorentu (např. ručitelský závazek) banky obvykle nevyžadují.

Smlouvu o kontokorentu podepisujete nejčastěji na dobu neurčitou. Přinejmenším jednou ročně po vás ale banka bude chtít dlužnou částku vyrovnat. Pokud však čerpáte sjednaný dluh pouze částečně, či limit dohodnutého úvěru není vyšší než pravidelné příjmy, nemusíte se ani této podmínky obávat. Každá příchozí platba totiž přednostně kryje aktuální dluh a tím posouvá termín nutné splatnosti o dalších 6 až 12 měsíců.

Podobně jako kontokorent fungují i kreditní karty, jen podmínky splácení se ale liší. Každý měsíc je totiž u kreditky třeba uhradit alespoň minimální výši splátky, což je obvykle kolem 5 procent z aktuálníh dlužné částky. Pokud ale splatíte dluh celý, můžete se vyhnout placení úroků díky tzv. bezúročnému období (trvá obvykle 45 – 55 dnů). Za pohotovost kontokorentu i kreditní karty však zaplatíte vyšším úrokem.

U kontokorentů se úroky přitom běžně pohybují od 12  do 19 procent ročně, u kreditních karet pak od 14,8 po 26,4 procent ročně.

Více závazků můžete sloučit

Pokud jste se už dříve zadlužili, máte možnost více menších a řádně splácených dluhů konsolidovat (sloučit) v jeden jediný. I s tím je třeba zacházet velmi opatrně. Nelze totiž opomíjet, že mnohdy máte s předčasnou úhradou současných závazků spojené další náklady, například platíte poplatky právě za předčasné splacení, ale zaplatíte i poplatek za úvěr nový.

Dalším významným faktorem, který by měl vaše rozhodování, co dál s přerůstajícími dluhy, ovlivnit, je skutečnost, že nový úvěr bude s největší pravděpodobností vysoký, ovšem s nízkými splátkami. Toho však lze dosáhnout, pouze pokud přistoupíte na dlouhou dobu splácení. Dluhu se tak zbavujete pomaleji, čímž se nový úvěr opět prodražuje.

Přesto kam pro takový úvěr zajít? Specializovaný produkt na sloučení stávajících závazků nabízejí pouze některé banky (například GE Money Bank, Komerční banka, LBBW), nicméně s požadavkem na vyšší úvěr zastřešující jiné menší uspějete také. Počítejte s úrokem v porovnání s kreditními kartami či kontokorenty nižším, přeci jen jde o úvěry dlouhodobé.

Nabídka v jednotlivých bankách začíná na hranici 10 procent ročně, u spotřebitelských úvěrů se ale můžete dostat i k úrokům nižším. Například LBBW poskytuje úvěry s úrokem od 7,15 procent ročně.

Možná se vám tato čísla zdají na první pohled lákavá, ale vy na ně vůbec nemusíte dosáhnout. Nejen u těchto půjček totiž o konkrétních podmínkách rozhoduje kromě bonity žadatele (schopnost dostát svým závazkům) i celá řada dalších faktorů. Ty pracovník banky ověřuje při podání žádosti o úvěr, tzv. scoringu. Přitom se také může stát, že vám půjčku banka dokonce poskytnout odmítne.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz