Po strmém pádu přišel růst

České akcie opět překonávaly svá dlouhodobá maxima, na rozdíl od těch světových, silně ovlivněných výsledkovou sezónou. Na trhu fondů se objevil další zajištěný fond od Komerční banky a čisté prodeje se po špatném týdnu opět vrátily do kladných čísel.

Uplynulý týden se na světových akciových trzích prezentoval výraznou volatilitou, a to platí jak pro americké, tak i pro evropské trhy. Projevuje se tak výsledková sezóna, která s sebou přináší střídavě špatné a dobré výsledky, což na trhu velkou jistotu určitě nevytváří. V průběhu týdne se nedařilo velkým tradičním firmám, což mělo za následek propad indexu Dow Jones (-1,7 %). Naopak, velmi dobrý začátek týdne měl technologický sektor, především výrobci polovodičů a počítačového hardware. Konec týdne však přinesl vlnu výprodejů a tak se celý sektor vrátil téměř tam, kde začal (Nasdaq +0,15 %).

Úplně opačný scénář se odehrával na Pražské burze. Ta si žije svým životem, jakoby se jí dění v okolním světě vůbec netýkalo a řídí se spíše dobrými předpověďmi analytiků. Týden sice začala špatně, ale v průběhu týdne se z propadů postupně vzpamatovala a ve čtvrtek se opět dostala na svá dlouhodobá maxima, když index PX 50 dosáhl hranice 910,5 bodů a index segmentu SPAD PX-D se vyšplhal k hranici 2250 bodů.

Páteční stagnace už pak nemohla ovlivnit dobré týdenní výsledky (PX 50 +2,49 %, PX-D +2,27 %). Podobně se dařilo domácím akciím také na mimoburzovním RM-Systému, když index PX 30 uzavíral týden na hodnotě 1280,6 bodu, což znamená týdenní růst o 1,9 %.

Domácí fondy relativně úspěšné

Domácím fondům v statistikách Unie investičních společností (UNIS) se na rozdíl od minulého týdne vcelku dařilo a to jak po stránce výkonnostní tak i v ukazatelích čistých prodejů. V hodnocení týdenní výkonnosti dopadly nejlépe fondy dluhopisové. Všechny fondy v této skupině zaznamenaly týdenní růst. Nejvíce se dařilo fondu IKS Dluhopisový (+0,39 %), který je zaměřen především na český dluhopisový trh. Dobrou formu středoevropských a východoevropských dluhopisů dokazují také fondy ISČS Trendbond (+0,36 %) a Živnobanka - obligační (+0,33 %).

Investování do fondů se konečně zjednoduší. Čtěte ZDE

Nikoho nepřekvapí, že se dobře vedlo také fondům peněžního trhu. Nejlépe na tom jsou IKS Peněžní trh (+0,10 %), ČPI Peněžního trhu (+0,08 %) a Živnobanka Sporokonto (+0,07 %). Ze smíšených fondů se nejvýše umístil fond IKS Balancovaný (+0,99 %), který je orientován spíše na domácí aktiva. Pozadu nezaostává ani fond ČSOB středoevropský (+0,62 %). Naopak vůbec se nedařilo fondu J&T Opportunity CZK s týdenní výkonností -1,32 %.

Mezi akciovými fondy se nejvíce dařilo technologicky orientovanému fondu ČPI nové ekonomiky (+2,30 %) a také evropsky zaměřenému ISČS Sporotrend (+1,02 %). Na opačné straně se umístil globální ČSOB Akciový mix (-1,08 %). Nejhůře na tom byly uplynulý týden fondy fondů a oba zástupci se propadly hluboko do mínusu. Fondu ISČS Globaltrend (-2,04 %) nepomohlo, že většinu portfolia tvoří americké akcie a mnohem lépe na tom nebyl ani IKS Fond fondů (-1,22 %).

Čisté prodeje také rostly

Ve statistikách čistých prodejů se fondům také dařilo, celkově do nich přibylo bezmála 281 mil. Kč. Nejlepší byl jako obvykle ISČS Sporoinvest s čistými prodeji 199,1 mil. Kč, na druhém místě tentokrát skončil fond IKS Peněžní trh (+62,1mil. Kč) a těsně tak odsunul na třetí místo zajištěný fond KB Max – světový garantovaný s prodeji ve výši 61,3 mil. Kč.

V odlivu prostředků pokračují fondy dluhopisové, nejvíce ztrácely fondy ISČS Sporobond (-18,6 mil. Kč), IKS Dluhopisový (-18,2 mil. Kč) a ČSOB Bond mix (-8,7 mil. Kč). Výsledky jsou ovšem pořád lepší než minulý týden.

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI nové ekonomiky 2,30% ČSOB Akciový Mix -1,08%
ISČS-SPOROTREND 1,02% IKS Světových indexů -0,18%
ČPI globál. značek 0,80% ISČS-EUROTREND -0,06%
Dluhopisové IKS Dluhopisový 0,39% Živnobanka-Nadační 0,05%
ISČS-TRENDBOND 0,36% ISČS-ČS korp. dluhop. 0,07%
Živnobanka-obligační 0,33% ČPI korp. dluhopisů 0,10%
Fondy fondů IKS Fond fondů -1,22%    
ISČS-GLOBALTREND -2,04%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,10% ISČS SPOROINVEST 0,01%
ČPI Peněžní 0,08% ČSOB výnosový 0,04%
Živnobanka-Sporokonto 0,07%  
Smíšené IKS Balancovaný. 0,99% J&T Opportunity CZK -1,32%
ČSOB středoevropský 0,62% ČSOB Kvanto komb. -0,55%
ČPI Smíšený 0,25% ČSOB Bohatství -0,50%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 199,1 ISČS-SPOROBOND -18,6
IKS Peněžní trh 62,1 IKS Dluhopisový -18,2
MAX - svět. garant. 61,3 ČSOB Bond Mix -8,7

Zdroj: UNIS

Statistiky čistých prodejů společnosti KBC/ČSOB za minulý týden vykazují přírůstek 425,2 mil. Kč. Nejvíce se o to přičinil fond peněžního trhu KBC Multi Cash ČSOB CZK Kap. s prodeji ve výši 118,5 mil. Kč. V těsném závěsu se umístil zatím posledně nabízený zajištěný fond ČSOB Světový Strom 2 s čistými prodeji 117, 5 mil. Kč.

Nový MAX od Komerční banky

Je asi úplně zbytečné mluvit o tom, že český investor je velmi konzervativní. Dokazuje to jak rostoucí obliba fondů peněžního trhu, tak i velmi úspěšný prodej garantovaných investic. Množství nových zajištěných fondů roste jako houby po dešti a téměř každý týden se objeví nějaká novinka. Tento týden tady máme nový garantovaný fond od Komerční banky, Max-světový zajištěný fond 2

Je zlato lepší než akcie? Odpověď se dozvíte v našem článku ZDE

Upisovací období fondu trvá od 21.10. do 21.12. 2004, minimální investice je klasicky 10 000 Kč a fond má trvání 5 let a jeden týden.

Vstupní poplatek v upisovacím období je 1,5 - 2 % podle výše vložené částky, po upisovacím období to bude 10 %. Správcovský oplatek tvoří maximálně 1,3 % z průměrné roční hodnoty vlastního kapitálu. Výstupní poplatky před splatností jsou 2 - 4 %, ke dni splatnosti se neplatí žádný výstupní poplatek. Výnos fondu je založen na vývoji střednědobých státních dluhopisů zemí eurozóny, finančních derivátů a akciových trhů reprezentovaných indexy DJ Eurostoxx 50 (Evropa), S&P 500 (Severní Amerika) a Nikkei 225 (Japonsko). Podle stupně rizika a podílu akcií a dluhopisů je fond rozdělen do tří profilů. V době splatnosti fondu dostanou podílníci 70 % výnosu profilu s nejvyšší výkonností, minimálně však 5 %.

Zajištěné fondy jsou u nás velice populární. Platí to i pro vás? Investujete do zajištěných fondů, nebo preferujete jiné způsoby zajištěných investic? Napište nám.

reklama