Pobočce banky se vyhněte obloukem

aktualizováno 
Jednání s bankéřem za přepážkou je pro mnohé daleko příjemnější cesta jak operovat se svými penězi než na dálku kanály přímého bankovnictví. Tento způsob komunikace s bankou se vám ovšem může pořádně prodražit. Kolik zaplatíte za bankéřovu pomoc?
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Bez bankovního účtu to už nejde

Svůj finanční život si bez bankovního účtu už ani neumíme představit, to potvrdil i průzkum společnosti Factum Invenio pro ČBA z počátku letošního roku. V něm vyjádřilo názor, že využívání služeb banky je v dnešní době nezbytností celých 88 % respondentů. Stejný průzkum mimo jiné potvrdil, že nejčastějším důvodem k nespokojenosti klientů u jejich banky jsou právě vysoké poplatky za služby a transakce (podle 31 % respondentů) a pro 87 % z dotázaných je nejčastějším způsobem komunikace s jejich bankou osobní jednání na přepážce.

A tak podle rčení „musíme tam jednou všichni“,  zaměřili jsme se na pobočky bank a transakce realizované přímo u jejich přepážek. Někdo do banky zamíří dříve a zpravidla častěji, jiný později a naopak pouze výjimečně, např. potřebuje-li si jednou za několik let převzít platební kartu.

Ten, kdo preferuje osobní jednání s bankovním poradcem, si však musí připravit peněženku a mnohdy i pevné nervy. Obsluha pracovníkem banky u přepážky (resp. lidská práce) totiž bývá více ceněna, alespoň soudě podle bankovních sazebníků. Bankovní poradce je tudíž cesta pro klienta finančně méně výhodná, zejména pak ve srovnání s transakcemi realizovanými prostřednictvím některého z kanálů přímého bankovnictví. Poplatky za transakce provedené elektronickou cestou jsou řádově o několik desítek procent nižší než poplatky účtované za transakce na přepážce. Pro ilustraci změna či zrušení trvalého příkazu elektronicky zdarma, je u přepážky v Raiffeisenbank zpoplatněna 50 korunami.

Jsou ovšem položky, které ať už je důvod jakýkoliv, potřebujete mít potvrzené přímo bankou. Nemusí se přitom jednat o transakce výjimečné povahy jako je např. potvrzení stavu pohledávek a závazků, kdy s vyšší cenou za jeho vyhotovení už předem počítáte. Existuje celá řada transakcí běžnějších a na ty se zde zaměříme. V tomto případě se jedná o bezhotovostní operace – jako úhrady jednorázových příkazů (resp. složenek), změny či rušení trvalých příkazů, příp. příkazů k inkasu. Z hotovostních se pak jedná o vklady a výběry hotovosti přímo u pokladen banky.

Pomůže-li bankéř

Velká část klientů bank se snaží maximálně využívat tzv. elektronické bankovnictví, alespoň pokud se jedná o výše zmíněné a časově nenáročné bankovní operace. Bohužel však občas narazíte na situaci, kdy je třetí stranou vyžadováno razítko, které „potvrzuje zaplacení“ (např. složenka a doklad o úhradě povinného ručení) a jen těžko vysvětlíte, že jediným správným dokladem, který skutečně potvrzuje úhradu, je až výpis z bankovního účtu.

Přicházejí v úvahu  dvě možná řešení – první je, že zaplatíte příkaz k úhradě prostřednictvím elektronického bankovnictví a necháte si jen doplnit razítko jako stvrzenku úhrady. Druhou a stále klienty oblíbenou možností je nechat si složenku zaplatit u přepážky a pracovníkem zadat přímo do systému banky. Poplatky za přepážkovou transakci se pohybují od 4 korun u Poštovní spořitelny (program Junior, Senior a Handicap) po 53 korun v České spořitelně (8 Kč položka + příplatek 45 korun za zpracování příkazu na přepážce).

Pokud si neporadíte s provedením změny či zrušením trvalého příkazu nebo trvalého příkazu k inkasu, pak očekávejte poplatek pohybující se v rozmezí 20 korun (v Poštovní spořitelně) po 50 korun (v Raiffeisenbank, eBance a také HVB Bank). Elektronickým bankovnictvím provedené změny příkazů jsou přitom zpravidla zdarma.

Když už stojíte u pokladny

Vklad či výběr finančních prostředků u pokladny v bance nemine pravděpodobně čas od času nikoho. Například výběr větší částky hotovosti na dovolenou apod. Nejvíce je přitom poplatky zatížena menší hotovost do 15 tis. korun. A není divu, vždyť uvedená hranice odpovídá limitům pro možný výběr platební kartou z bankomatu, kde není nutná přítomnost pracovníka banky. Výběr z bankomatu přijde na 4 – 19 korun, některé banky dokonce umožňují určitý počet výběrů zdarma. Hotovost na přepážce pak získáte za nejméně 12 korun (v Poštovní spořitelně výběr Maxkartou) ovšem může dosáhnout i několika set korun, jak je tomu v případě Raiffeisenbank nebo eBanky.

Přehled poplatků za transakce včetně poplatků za platební kanál v Kč

Banka Platba (pob./net) Trvalý příkaz Vklad Výběr (pob./ATM vlastní banky)
Komerční banka 20/3 45 0 45-110/6
Česká spořitelna 45/2 30 8 - 53 23-53/6
ČSOB 18/3 40 4 - 30 30/5
Poštovní spořitelna 4-8*/1 20 6 12/5
Raiffeisen-bank 20-25 /3 50 8 - 8+0,15% z částky

50 -
50+0,15% z částky/
první dva 0, pak 19

eBanka 20/5,90** 30+20 0 30 + 0,15% z částky, max.1000/6,90
Živnostenská banka 10-20/2 30 20 20/0-5*
Citibank 49/6 83 0 18/15
BAWAG Bank 20/0 30 0 30/6,50
GE Money Bank 29/3 30 6-50 10/první dva 0, pak 15
HVB Bank 20/3,50 50 60 30/9-30*

Pozn.:  *) dle programu, **) program Základ nebo Základ Zdarma; zdroj: banky

Pohodlnost, obavy či nejistota ve využívání elektronického bankovnictví, to jsou jen některé důvody, které stále přivádějí klienty k přepážkám bank, a to i za cenu poměrně vysokých poplatků. Čím častěji řešíte jednoduché operace u přepážky, tím více vás to bude stát. Máte přitom k dispozici celou řadu způsobů, jak s bankou na dálku pohodlně a velice bezpečně komunikovat.

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Další z rubriky

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

Většina tátů by potřebovala pro rodinu vydělat o 5 až 10 tisíc víc

Unikátní sonda do priorit českých otců naznačila, že muž si na sobě nejvíc...

Finančně utáhnout rodinu s dětmi není snadné. Jak to vnímají čeští otcové? Na tuto otázku hledal odpověď unikátní...

ČEZ: Babiš chce rozhodnout o způsobu financování dostavby JE do konce roku

ČEZ: Babiš chce rozhodnout o způsobu financování dostavby JE do konce roku

Kurzy.cz ČEZ koupil v Rumunsku společnost High Tech Clima, která se zaměřuje na instalace klimatizací, ventilace a vytápění. Za ...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ s AJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 KčNajdete na iDNES.cz