Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Pobočce banky se vyhněte obloukem

  • 30
Jednání s bankéřem za přepážkou je pro mnohé daleko příjemnější cesta jak operovat se svými penězi než na dálku kanály přímého bankovnictví. Tento způsob komunikace s bankou se vám ovšem může pořádně prodražit. Kolik zaplatíte za bankéřovu pomoc?

Bez bankovního účtu to už nejde

Svůj finanční život si bez bankovního účtu už ani neumíme představit, to potvrdil i průzkum společnosti Factum Invenio pro ČBA z počátku letošního roku. V něm vyjádřilo názor, že využívání služeb banky je v dnešní době nezbytností celých 88 % respondentů. Stejný průzkum mimo jiné potvrdil, že nejčastějším důvodem k nespokojenosti klientů u jejich banky jsou právě vysoké poplatky za služby a transakce (podle 31 % respondentů) a pro 87 % z dotázaných je nejčastějším způsobem komunikace s jejich bankou osobní jednání na přepážce.

A tak podle rčení „musíme tam jednou všichni“,  zaměřili jsme se na pobočky bank a transakce realizované přímo u jejich přepážek. Někdo do banky zamíří dříve a zpravidla častěji, jiný později a naopak pouze výjimečně, např. potřebuje-li si jednou za několik let převzít platební kartu.

Ten, kdo preferuje osobní jednání s bankovním poradcem, si však musí připravit peněženku a mnohdy i pevné nervy. Obsluha pracovníkem banky u přepážky (resp. lidská práce) totiž bývá více ceněna, alespoň soudě podle bankovních sazebníků. Bankovní poradce je tudíž cesta pro klienta finančně méně výhodná, zejména pak ve srovnání s transakcemi realizovanými prostřednictvím některého z kanálů přímého bankovnictví. Poplatky za transakce provedené elektronickou cestou jsou řádově o několik desítek procent nižší než poplatky účtované za transakce na přepážce. Pro ilustraci změna či zrušení trvalého příkazu elektronicky zdarma, je u přepážky v Raiffeisenbank zpoplatněna 50 korunami.

Jsou ovšem položky, které ať už je důvod jakýkoliv, potřebujete mít potvrzené přímo bankou. Nemusí se přitom jednat o transakce výjimečné povahy jako je např. potvrzení stavu pohledávek a závazků, kdy s vyšší cenou za jeho vyhotovení už předem počítáte. Existuje celá řada transakcí běžnějších a na ty se zde zaměříme. V tomto případě se jedná o bezhotovostní operace – jako úhrady jednorázových příkazů (resp. složenek), změny či rušení trvalých příkazů, příp. příkazů k inkasu. Z hotovostních se pak jedná o vklady a výběry hotovosti přímo u pokladen banky.

Pomůže-li bankéř

Velká část klientů bank se snaží maximálně využívat tzv. elektronické bankovnictví, alespoň pokud se jedná o výše zmíněné a časově nenáročné bankovní operace. Bohužel však občas narazíte na situaci, kdy je třetí stranou vyžadováno razítko, které „potvrzuje zaplacení“ (např. složenka a doklad o úhradě povinného ručení) a jen těžko vysvětlíte, že jediným správným dokladem, který skutečně potvrzuje úhradu, je až výpis z bankovního účtu.

Přicházejí v úvahu  dvě možná řešení – první je, že zaplatíte příkaz k úhradě prostřednictvím elektronického bankovnictví a necháte si jen doplnit razítko jako stvrzenku úhrady. Druhou a stále klienty oblíbenou možností je nechat si složenku zaplatit u přepážky a pracovníkem zadat přímo do systému banky. Poplatky za přepážkovou transakci se pohybují od 4 korun u Poštovní spořitelny (program Junior, Senior a Handicap) po 53 korun v České spořitelně (8 Kč položka + příplatek 45 korun za zpracování příkazu na přepážce).

Pokud si neporadíte s provedením změny či zrušením trvalého příkazu nebo trvalého příkazu k inkasu, pak očekávejte poplatek pohybující se v rozmezí 20 korun (v Poštovní spořitelně) po 50 korun (v Raiffeisenbank, eBance a také HVB Bank). Elektronickým bankovnictvím provedené změny příkazů jsou přitom zpravidla zdarma.

Když už stojíte u pokladny

Vklad či výběr finančních prostředků u pokladny v bance nemine pravděpodobně čas od času nikoho. Například výběr větší částky hotovosti na dovolenou apod. Nejvíce je přitom poplatky zatížena menší hotovost do 15 tis. korun. A není divu, vždyť uvedená hranice odpovídá limitům pro možný výběr platební kartou z bankomatu, kde není nutná přítomnost pracovníka banky. Výběr z bankomatu přijde na 4 – 19 korun, některé banky dokonce umožňují určitý počet výběrů zdarma. Hotovost na přepážce pak získáte za nejméně 12 korun (v Poštovní spořitelně výběr Maxkartou) ovšem může dosáhnout i několika set korun, jak je tomu v případě Raiffeisenbank nebo eBanky.

Přehled poplatků za transakce včetně poplatků za platební kanál v Kč

Banka Platba (pob./net) Trvalý příkaz Vklad Výběr (pob./ATM vlastní banky)
Komerční banka 20/3 45 0 45-110/6
Česká spořitelna 45/2 30 8 - 53 23-53/6
ČSOB 18/3 40 4 - 30 30/5
Poštovní spořitelna 4-8*/1 20 6 12/5
Raiffeisen-bank 20-25 /3 50 8 - 8+0,15% z částky

50 -
50+0,15% z částky/
první dva 0, pak 19

eBanka 20/5,90** 30+20 0 30 + 0,15% z částky, max.1000/6,90
Živnostenská banka 10-20/2 30 20 20/0-5*
Citibank 49/6 83 0 18/15
BAWAG Bank 20/0 30 0 30/6,50
GE Money Bank 29/3 30 6-50 10/první dva 0, pak 15
HVB Bank 20/3,50 50 60 30/9-30*

Pozn.:  *) dle programu, **) program Základ nebo Základ Zdarma; zdroj: banky

Pohodlnost, obavy či nejistota ve využívání elektronického bankovnictví, to jsou jen některé důvody, které stále přivádějí klienty k přepážkám bank, a to i za cenu poměrně vysokých poplatků. Čím častěji řešíte jednoduché operace u přepážky, tím více vás to bude stát. Máte přitom k dispozici celou řadu způsobů, jak s bankou na dálku pohodlně a velice bezpečně komunikovat.