Počet pracovních úrazů je v Česku alarmující

Kolikrát při pohledu na zedníky či lesní dělníky člověka zamrazí, jak při práci zbytečně riskují. Zřejmě si každý myslí, že se právě jemu nemůže nic stát. Dokud se tak nestane.

Podle poslední statistiky došlo v roce 2002 k více než 90 tisícům pracovních úrazů. V jejich důsledku lidé zůstávají v dlouhodobé nemocenské, což zaměstnavatele stát něco stojí. Počet pracovních úrazů je v České republice stále alarmující, a to zvláště v odvětvích, jako je stavebnictví, kde před dvěma lety došlo ke 46 smrtelným úrazům, z celkových 206 ve všech odvětvích. Tuzemské právní předpisy o bezpečnosti práce jsou téměř rovné předpisům evropským.

Horší je to s dodržováním bezpečnosti a ochrany zdraví (BOZ). I když jde o nemalou finanční zátěž, firmy na evropském trhu věnují stejnou pozornost produktivitě výroby bezpečnosti. Příznivější vývoj v Česku lze v tomto ohledu očekávat až se změnou principů úrazového pojištění. Zatím si někteří zaměstnavatelé myslí, že stačí zaměstnávat bezpečnostního technika. Jenže v bezpečnosti a ochraně zdraví nejde jen o vyšetřování pracovních úrazů, ale o odborné zhodnocení a řízení veškerých rizik.

Stejně opomíjená je preventivní ochrana před pracovními úrazy a nemocemi z povolání - osobní ochranné prostředky (OOP). Není lehké vybrat ty správné. Zaměstnavatel musí vědět, jak a čím je pracovník ohrožen a zda ochranný prostředek v případě potřeby pomůže. Kde hledat radu? Pro menší firmy, které nezaměstnávají vlastní zaměstnance, je výhodné využít služeb externích specialistů. Větší firmy je najímají většinou na speciální úkony (určení rizik).
V Česku však není vytvořeno právní prostředí, které zajišťuje odbornou kvalitu těchto externích služeb. Obecně nízká úroveň právního vědomí v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví nebezpečně deformuje také český trh. Ten často nabízí nejlevnější produkty, ale bez ohledu na jejich bezpečnost či kvalitu.