Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počítač v práci? I kvůli erotice

  10:00aktualizováno  10:00
Kde lidé nejčastěji sledují INTERNETOVÉ STRÁNKY? V zaměstnání! A nejvíce kolem třetí a čtvrté hodiny odpoledne, když se už nedokáží soustředit.

Jaké internetové stránky navštěvují zaměstnanci v pracovní době nejčastěji? Zpravodajské a erotické. Čeští zaměstnavatelé se je snaží od zneužívání internetu odrazovat. Je totiž příliš velkým lákadlem odvádějícím pozornost od práce.

Se zjištěním o surfování po erotických internetových stránkách v zaměstnání přišla měřicí služba navrcholu.cz. Uvedla, že zaměstnanci nejčastěji surfují v odpoledních hodinách, koncem pracovní doby.

Ovšem nezajímá je pouze erotika. Ráno začínají svůj pracovní den čtením novin. Jak jinak - těch internetových. Od přečtení zpráv už není daleko ke kontrole soukromé poštovní schránky, zkontrolování programu kin a návštěvám dalších stránek. Není divu, že se zaměstnavatelé brání.

Zábava zabírá více místa

NENECHTE SI UJÍT
smlouva
Daně: jak ušetřit?
Z dotazů, které čtenáři zasílali v uplynulých dnech, jsme vybrali ty, které se opakovaly.
láska a sex
Sex v práci se může vymstít
Jsou MILOSTNÁ VZPLANUTÍ v zaměstnání výhodou pro společnou práci, nebo vytvářejí dusno?
Párek, párky, uzenina - (c)profimedia.cz/corbis
Vídeňské párky: Výborné i nechutné
Když se zakousnete do teplého párku, mělo by se ozvat charakteristické KŘUP. Jak dopadly testované vzorky?

Až polovinu místa na pevných discích firemních počítačů využívají zaměstnanci k soukromým účelům. Vyplývá to z průzkumu společnosti trueconneXion. Podle něho lidé s nástupem vysokorychlostního internetu stále častěji používají pracovní počítače jako soukromou úschovnu hudebních alb či filmů. Velmi podobná je i situace při využívání internetu v práci.

Firmy často nakupují software, který zaměstnanci vůbec nevyužívají. Podle průzkumu je to až 30 procent z nakoupených počítačových programů. Zaměstnavatel tak zbytečně utrácí za nákup licencí. Zneužívání internetu má ještě další stránku. Je poměrně běžné, že šéfové začínají pracovat až po obědě. Respektive úkoly zadávají zásadně odpoledne a výsledky očekávají ještě ten samý den. Při práci dlouho do noci jsou všichni druhý den ráno vyčerpaní. Zaměstnanci tak po příchodu do práce surfují po internetu, protože ještě nedostali zadání. A odpoledne se už nedokážou soustředit, protože mají za sebou "noční směnu".

Zablokujte přístup

Podle loňského průzkumu společnosti LexisNexis v 63 amerických firmách musela třetina z nich sáhnout ke kázeňským postihům zaměstnanců, kteří v pracovní době zneužívali internet. Majitelé českých firem jsou zatím zpravidla benevolentnější. Ale i oni si stále více uvědomují, kolik je stojí zaměstnanec surfující čtvrtinu pracovní doby na internetu. Podle mluvčí Hospodářské komory České republiky Viktorie Plívové považují firmy sledování internetu zaměstnanci v pracovní době za problém. "Internet je celkem běžně zneužíván," tvrdí. Nejde však pouze o erotické stránky, ale i o další weby se zábavou. "Firmy se snaží provádět namátkové kontroly a některé adresy blokovat," dodává.)

Blokování přístupu je již běžné i v malých a středních firmách. Běžné je například omezení přístupu na určité stránky nebo zakázání internetu v pracovní době. "Máme vytvořené různé skupiny uživatelů, přičemž každá má vlastní nastavení přístupu. Někteří zaměstnanci mají povolené sledování pouze vybraných internetových stránek, jiným se některé stránky zakazují," říká správce sítě na finančním úřadě, který nechce být jmenován. "U nás máme na pracovních počítačích omezený přístup na stránky. Ale na každém oddělení je jeden počítač, ze kterého se můžeme připojovat bez omezení. Pouze musíme počítat s tím, že se na něm všechno zaznamenává," potvrzuje pracovnice v bance.

Jak nejčastěji využíváte počítač v práci?

  • Pracovně a k odeslání pošty známým 37 %
  • Část pracovní doby surfuji na internetu 21 %
  • Pouze pracovně 18 %
  • Ke sledování hudby a filmů 8 %
  • Ke stahování erotických stránek 16 %

    Hlasovalo 321 lidí
    Zdroj: jobs.cz

Kdo má a kdo nemá nárok dělat tajnosti se svými příjmy? Jaké jsou možnosti, jak zjistit majetkové poměry druhých? Povíme vám, jak je to v Česku ve srovnání s jinými zeměmi. Čtetě ZDE.Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kurzy.cz Kryptoměny v čele s bitcoinem v posledních dvou dnech výrazně ztrácejí a to v reakci na oznámení Googlu, že zakáže vysí...

Grafton Recruitment Praha
SKLADNÍK, až 30 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz