Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počítač v práci? I kvůli erotice

  10:00aktualizováno  10:00
Kde lidé nejčastěji sledují INTERNETOVÉ STRÁNKY? V zaměstnání! A nejvíce kolem třetí a čtvrté hodiny odpoledne, když se už nedokáží soustředit.

Jaké internetové stránky navštěvují zaměstnanci v pracovní době nejčastěji? Zpravodajské a erotické. Čeští zaměstnavatelé se je snaží od zneužívání internetu odrazovat. Je totiž příliš velkým lákadlem odvádějícím pozornost od práce.

Se zjištěním o surfování po erotických internetových stránkách v zaměstnání přišla měřicí služba navrcholu.cz. Uvedla, že zaměstnanci nejčastěji surfují v odpoledních hodinách, koncem pracovní doby.

Ovšem nezajímá je pouze erotika. Ráno začínají svůj pracovní den čtením novin. Jak jinak - těch internetových. Od přečtení zpráv už není daleko ke kontrole soukromé poštovní schránky, zkontrolování programu kin a návštěvám dalších stránek. Není divu, že se zaměstnavatelé brání.

Zábava zabírá více místa

NENECHTE SI UJÍT
smlouva
Daně: jak ušetřit?
Z dotazů, které čtenáři zasílali v uplynulých dnech, jsme vybrali ty, které se opakovaly.
láska a sex
Sex v práci se může vymstít
Jsou MILOSTNÁ VZPLANUTÍ v zaměstnání výhodou pro společnou práci, nebo vytvářejí dusno?
Párek, párky, uzenina - (c)profimedia.cz/corbis
Vídeňské párky: Výborné i nechutné
Když se zakousnete do teplého párku, mělo by se ozvat charakteristické KŘUP. Jak dopadly testované vzorky?

Až polovinu místa na pevných discích firemních počítačů využívají zaměstnanci k soukromým účelům. Vyplývá to z průzkumu společnosti trueconneXion. Podle něho lidé s nástupem vysokorychlostního internetu stále častěji používají pracovní počítače jako soukromou úschovnu hudebních alb či filmů. Velmi podobná je i situace při využívání internetu v práci.

Firmy často nakupují software, který zaměstnanci vůbec nevyužívají. Podle průzkumu je to až 30 procent z nakoupených počítačových programů. Zaměstnavatel tak zbytečně utrácí za nákup licencí. Zneužívání internetu má ještě další stránku. Je poměrně běžné, že šéfové začínají pracovat až po obědě. Respektive úkoly zadávají zásadně odpoledne a výsledky očekávají ještě ten samý den. Při práci dlouho do noci jsou všichni druhý den ráno vyčerpaní. Zaměstnanci tak po příchodu do práce surfují po internetu, protože ještě nedostali zadání. A odpoledne se už nedokážou soustředit, protože mají za sebou "noční směnu".

Zablokujte přístup

Podle loňského průzkumu společnosti LexisNexis v 63 amerických firmách musela třetina z nich sáhnout ke kázeňským postihům zaměstnanců, kteří v pracovní době zneužívali internet. Majitelé českých firem jsou zatím zpravidla benevolentnější. Ale i oni si stále více uvědomují, kolik je stojí zaměstnanec surfující čtvrtinu pracovní doby na internetu. Podle mluvčí Hospodářské komory České republiky Viktorie Plívové považují firmy sledování internetu zaměstnanci v pracovní době za problém. "Internet je celkem běžně zneužíván," tvrdí. Nejde však pouze o erotické stránky, ale i o další weby se zábavou. "Firmy se snaží provádět namátkové kontroly a některé adresy blokovat," dodává.)

Blokování přístupu je již běžné i v malých a středních firmách. Běžné je například omezení přístupu na určité stránky nebo zakázání internetu v pracovní době. "Máme vytvořené různé skupiny uživatelů, přičemž každá má vlastní nastavení přístupu. Někteří zaměstnanci mají povolené sledování pouze vybraných internetových stránek, jiným se některé stránky zakazují," říká správce sítě na finančním úřadě, který nechce být jmenován. "U nás máme na pracovních počítačích omezený přístup na stránky. Ale na každém oddělení je jeden počítač, ze kterého se můžeme připojovat bez omezení. Pouze musíme počítat s tím, že se na něm všechno zaznamenává," potvrzuje pracovnice v bance.

Jak nejčastěji využíváte počítač v práci?

  • Pracovně a k odeslání pošty známým 37 %
  • Část pracovní doby surfuji na internetu 21 %
  • Pouze pracovně 18 %
  • Ke sledování hudby a filmů 8 %
  • Ke stahování erotických stránek 16 %

    Hlasovalo 321 lidí
    Zdroj: jobs.cz

Kdo má a kdo nemá nárok dělat tajnosti se svými příjmy? Jaké jsou možnosti, jak zjistit majetkové poměry druhých? Povíme vám, jak je to v Česku ve srovnání s jinými zeměmi. Čtetě ZDE.Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Z malé firmy vybudovala největší pražírnu ořechů ve střední Evropě

Jana Kremlová, generální ředitelka firmy Alika

Janě Kremlové a jejímu manželovi Pavlovi se podařilo z mála vytlouci malý zázrak. Před čtvrtstoletím si pořídili první...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz