Pod kterými poplatky se nečekaně prohnete

aktualizováno 
Poplatky za bankovní služby platíme celkem automaticky a kolikrát se nad jejich výší ani nepozastavujeme. Víme, v jaké cenové relaci se pohybuje poplatek za vedení účtu či výběr z bankomatu. Co nás však může snadno překvapit, je situace, kdy se k jedné transakci vztahují poplatky hned dva. Kdy se to může stát a jak skutečnou výši účtovaných poplatků zjistíte?
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze | foto: Profimedia.cz

Nejčastějšími poplatky, které klienti mají tendenci přehlížet, jsou poplatky za výpis z účtu - a pokud ne přímo za něj, tak alespoň za poštovné. Např. u České spořitelny (ČS) platí, že pokud používáte balíček služeb, je výpis zdarma, ovšem vždy s poštovným 7,50 Kč. Protože ČS neumožňuje klientům zvolit si delší frekvenci zasílání výpisů než měsíční, tomuto poplatku se prostě nevyhnete a Česká pošta musí mít ze spořitelny každý měsíc velkou radost.

U některých dalších balíčků služeb banky sice poskytují v jejich ceně výpis z účtu, ale s frekvencí čtvrtletní (např. Raiffeisenbank - RB). Pokud při jejich používání budete chtít svůj přehled transakcí na papíře častěji, zaplatíte za něj standardní cenu, která vám měsíční „paušál“ pěkně navýší. Právě u RB je to 19 korun za jeden výpis zaslaný poštou.

Dalšími položkami, které je zajímavé sledovat, jsou poplatek za provedení platebního příkazu ve spojení s poplatkem za provedení platební transakce v Kč prostřednictvím zúčtovacího centra ČNB. Některé banky tento poplatek spojily a klient má přehled, kolik zaplatil za podané příkazy celkem (např. ČSOB, Źivnobanka). Jiné však naopak účtují platební příkaz do jiné banky ve dvou položkách. Klient tak za příkazy zaplatí dva poplatky, které v součtu někdy přinesou poměrně vysoký výsledek.

NENECHTE SI UJÍT
Šťastní novomanželé (c) profimedia.cz/corbis
Rozvod: co bude s hypotékou
Manželé si pořídí bydlení na hypotéku, kterou společně splácejí. Na tom není nic divného, takhle to běžně funguje v nejedné domácnosti. Občas se však život zašmodrchá a partneři směřují k rozvodu. Co potom s hypotékou?
Pizza (c) profimedia.cz/corbis
K podnikání potřebujete odvahu
Podnikatelům pomáhá přes deset let. Auditor a daňový poradce Václav Podzimek je spolumajitelem česko-belgické auditorské a poradenské firmy VGD, s pobočkami v šesti zemích. Co radí?
Pálava prokázala své kvality
Kvalita tuzemských vín se stále zlepšuje, ujišťují nás vinaři. A mají pravdu. Ukazuje se to i v testech MF DNES. Která vína se vám vypaltí ochutnat a koupit?

Tato skutečnost platí zejména pro eBanku a její Program Základ či Základ Zdarma, ale také pro ČS nebo Komerční banku. Jednorázový příkaz do jiné banky podaný elektronicky klienta eBanky vyjde na 6,10 Kč plus 2 Kč. V součtu tedy velmi pěkných 8,10 Kč, což je suverénně nejvyšší standardní cena za platební příkaz podaný elektronicky bez zásahu pracovníka banky. Je také potřeba podotknout, že poplatek 2 Kč platí jak pro cestu peněz z účtu, tak i na účet. Pokud vám zaměstnavatel mzdu posílá z jiné banky zpoplatní vám banka došlou platbu, např. KB 5 korunami - a ještě připočte 2 Kč za účetní položku příchozí z jiné banky.

Dva poplatky za jednu transakci mohou najít ve své transakční historii i klienti GE Money Bank (GEMB), jakmile použijí platební kartu pro výběr hotovosti z bankomatu. Banka účtuje nejen poplatek 5 korun za výběr hotovosti od třetího výběru z bankomatu v síti GEMB výše (první 2 jsou zdarma), ale také účetní položku vzniklou použitím karty pro výběr z bankomatu ve výši 6 Kč. Podobnou přirážku – 6 korun – ostatně klient GEMB zažije i při zúčtování položky vzniklé při zúčtování hotovostních operací, tj. např. výběru hotovosti z účtu na přepážce, která je mimo jiné zpoplatněna částkou 50 Kč při požadované hotovosti do 1 milionu korun.

Ze sazebníků bank na trhu jsme vybrali ty poplatky, jimž se, pokud jste majitelem účtu v příslušné bance, nevyhnete a budou vám naúčtovány. Rozhodně zde nejsou vyjmenovány všechny poplatky, jejichž zaplacení si uživatel účtu není příliš vědom a přesto mu navyšují měsíčně poplatek za provoz účtu. Není tedy rozhodně na škodu, pokud si občas zkontrolujete výpis ze svého konta, abyste věděli, za co přesně bance platíte a kolik.

Také se vám nelíbí výše bankovní poplatků? Které z nich byste změnili? Napište nám své názory.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

SONDA: Má dostupnost bydlení řešit stát? Co říká historie a odborníci

Blok celkem čtrnácti činžovních domů v Praze na Letné, známý jako Molochov,...

Vlastní bydlení má dnes v Česku 61 procent lidí, v nájmu žije jen 24 procent Čechů, v družstevním bytě 10 procent lidí...

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Kurzy.cz Možná i Vám teď přišel domů dopis od České správy sociálního zabezpečení. Ta obeslala 100 tisíc lidí, kteří půjdou do d...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA OBRÁBĚCÍHO CENTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 33 000 KčNajdete na iDNES.cz