Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pod kterými poplatky se nečekaně prohnete

aktualizováno 
Poplatky za bankovní služby platíme celkem automaticky a kolikrát se nad jejich výší ani nepozastavujeme. Víme, v jaké cenové relaci se pohybuje poplatek za vedení účtu či výběr z bankomatu. Co nás však může snadno překvapit, je situace, kdy se k jedné transakci vztahují poplatky hned dva. Kdy se to může stát a jak skutečnou výši účtovaných poplatků zjistíte?
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Peníze | foto: Profimedia.cz

Nejčastějšími poplatky, které klienti mají tendenci přehlížet, jsou poplatky za výpis z účtu - a pokud ne přímo za něj, tak alespoň za poštovné. Např. u České spořitelny (ČS) platí, že pokud používáte balíček služeb, je výpis zdarma, ovšem vždy s poštovným 7,50 Kč. Protože ČS neumožňuje klientům zvolit si delší frekvenci zasílání výpisů než měsíční, tomuto poplatku se prostě nevyhnete a Česká pošta musí mít ze spořitelny každý měsíc velkou radost.

U některých dalších balíčků služeb banky sice poskytují v jejich ceně výpis z účtu, ale s frekvencí čtvrtletní (např. Raiffeisenbank - RB). Pokud při jejich používání budete chtít svůj přehled transakcí na papíře častěji, zaplatíte za něj standardní cenu, která vám měsíční „paušál“ pěkně navýší. Právě u RB je to 19 korun za jeden výpis zaslaný poštou.

Dalšími položkami, které je zajímavé sledovat, jsou poplatek za provedení platebního příkazu ve spojení s poplatkem za provedení platební transakce v Kč prostřednictvím zúčtovacího centra ČNB. Některé banky tento poplatek spojily a klient má přehled, kolik zaplatil za podané příkazy celkem (např. ČSOB, Źivnobanka). Jiné však naopak účtují platební příkaz do jiné banky ve dvou položkách. Klient tak za příkazy zaplatí dva poplatky, které v součtu někdy přinesou poměrně vysoký výsledek.

NENECHTE SI UJÍT
Šťastní novomanželé (c) profimedia.cz/corbis
Rozvod: co bude s hypotékou
Manželé si pořídí bydlení na hypotéku, kterou společně splácejí. Na tom není nic divného, takhle to běžně funguje v nejedné domácnosti. Občas se však život zašmodrchá a partneři směřují k rozvodu. Co potom s hypotékou?
Pizza (c) profimedia.cz/corbis
K podnikání potřebujete odvahu
Podnikatelům pomáhá přes deset let. Auditor a daňový poradce Václav Podzimek je spolumajitelem česko-belgické auditorské a poradenské firmy VGD, s pobočkami v šesti zemích. Co radí?
Pálava prokázala své kvality
Kvalita tuzemských vín se stále zlepšuje, ujišťují nás vinaři. A mají pravdu. Ukazuje se to i v testech MF DNES. Která vína se vám vypaltí ochutnat a koupit?

Tato skutečnost platí zejména pro eBanku a její Program Základ či Základ Zdarma, ale také pro ČS nebo Komerční banku. Jednorázový příkaz do jiné banky podaný elektronicky klienta eBanky vyjde na 6,10 Kč plus 2 Kč. V součtu tedy velmi pěkných 8,10 Kč, což je suverénně nejvyšší standardní cena za platební příkaz podaný elektronicky bez zásahu pracovníka banky. Je také potřeba podotknout, že poplatek 2 Kč platí jak pro cestu peněz z účtu, tak i na účet. Pokud vám zaměstnavatel mzdu posílá z jiné banky zpoplatní vám banka došlou platbu, např. KB 5 korunami - a ještě připočte 2 Kč za účetní položku příchozí z jiné banky.

Dva poplatky za jednu transakci mohou najít ve své transakční historii i klienti GE Money Bank (GEMB), jakmile použijí platební kartu pro výběr hotovosti z bankomatu. Banka účtuje nejen poplatek 5 korun za výběr hotovosti od třetího výběru z bankomatu v síti GEMB výše (první 2 jsou zdarma), ale také účetní položku vzniklou použitím karty pro výběr z bankomatu ve výši 6 Kč. Podobnou přirážku – 6 korun – ostatně klient GEMB zažije i při zúčtování položky vzniklé při zúčtování hotovostních operací, tj. např. výběru hotovosti z účtu na přepážce, která je mimo jiné zpoplatněna částkou 50 Kč při požadované hotovosti do 1 milionu korun.

Ze sazebníků bank na trhu jsme vybrali ty poplatky, jimž se, pokud jste majitelem účtu v příslušné bance, nevyhnete a budou vám naúčtovány. Rozhodně zde nejsou vyjmenovány všechny poplatky, jejichž zaplacení si uživatel účtu není příliš vědom a přesto mu navyšují měsíčně poplatek za provoz účtu. Není tedy rozhodně na škodu, pokud si občas zkontrolujete výpis ze svého konta, abyste věděli, za co přesně bance platíte a kolik.

Také se vám nelíbí výše bankovní poplatků? Které z nich byste změnili? Napište nám své názory.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Stavební spoření překonává inflaci. Kdy zhodnotí peníze co nejvíc?

Ilustrační snímek

V Česku roste zájem o stavební spoření. Potvrzují to počty uzavřených smluv. Během prvních dvou měsíců letošního roku...

26. dubna: Tohle potřebujete vědět nejen o čtvrtečním obchodování na amerických ...

26. dubna: Tohle potřebujete vědět nejen o čtvrtečním obchodování na amerických ...

Kurzy.cz Růst amerických akcií ve čtvrtek podpořily silné kvartální hospodářské výsledky a oživení technologických akcií v čele ...

Najdete na iDNES.cz