Podat přiznání za rok 2008 ještě letos je možné, ale pozor na zbytečnosti

aktualizováno 
V letošním roce si musely mzdové účetní zvyknout na novou daňovou úpravu, živnostníci se budou zabývat vyplňováním daňového přiznání za rok 2008 až na jaře roku 2009. Nemusí to být pravidlem a pár přiznání za rok 2008 již na finančních úřadech leží. Jaké jsou případy, kdy poplatník podává daňové přiznání za rok 2008 ještě během roku 2008?
Ukončovat živnost v průběhu roku je zbytečně složité.

Ukončovat živnost v průběhu roku je zbytečně složité. | foto: Profimedia.cz

S ohledem na dopad daňové reformy účinné od 1.1.2008 není divu, že daňová přiznání za roky 2007 a 2008 nebudou totožná. Skutečně nejsou a v tiskopisech jsou poměrně zásadní změny. Jestliže bude někdo povinen podat DP za rok 2008, může si stáhnout formulář na internetových stránkách ministerstva financí anebo si tiskopis vyžádat na příslušném finančním úřadu. Jaké jsou nejčastější důvody poplatníků pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob ještě během roku 2008?

Podnikání není dobré ukončovat, nejsou-li k tomu opravdu nutné důvody
Zaměstnanci mající souběžně s příjmy ze zaměstnání i příjmy z podnikání nebo pronájmu se povinnost podávat daňové přiznání za rok 2008 ještě v letošním kalendářním roce nedotkne. Jestliže chtějí nebo musí svoje vedlejší příjmy v podobě příjmů z podnikání nebo pronájmu nějak utlumit, tak nejlepší variantou je nedělat nic a počkat si na zákonné termíny pro zdanění příjmů za rok 2008 (březen 2009).

Příklady:
Zaměstnanec pronajímá svůj druhý byt nájemci a příjmy zdaňuje dle paragrafu 9 – příjmy z pronájmu. Nájemní vztah mu skončí v červenci 2008 a ví, že do konce roku 2008 již nebude mít žádné další příjmy tohoto typu ani žádné jiné příjmy s výjimkou zaměstnání. Bylo by určitě chybou se snažit zdaňovat svoje příjmy podáváním daňového přiznání za rok 2008 ještě v roce 2008. Správným řešením je počkat na standardní lhůtu pro podání DPFO, což je březen 2009. Ničemu nevadí fakt, že od července do prosince 2008 nebude mít poplatník žádné jiné příjmy s výjimkou příjmů ze zaměstnání.

Živnostníci – zvažte nutnost ukončení podnikání během roku 2008
Lidé s příjmy z podnikání nebo pronájmu vedle zaměstnání by si s výpadkem svých příjmů během roku 2008 neměli lámat hlavu a prostě vše nechat být. Lhůtou pro podání jim zůstane nám všem notoricky známé datum 31. března (tentokrát samozřejmě 2009).

Poněkud jiná situace je u živnostníků včetně ostatních osob samostatně výdělečně činných, kteří se rozhodnou během roku 2008 ukončit podnikání. Jestliže chtějí jít tou nejpřímější cestou v podobě zrušení živnostenského listu, tak se bohužel vystavují riziku, že budou muset podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob již během letošního roku. Jak by měl takový poplatník postupovat?

Je vhodné navštívit živnostenský úřad a oznámit úmysl ukončit podnikání. Podnikatel navrhne nějaké konkrétní datum, ke kterému má v úmyslu podnikání ukončit. Úřady v dnešní době již spolu komunikují a bezpochyby dojde k propojení živnostenského a finančního úřadu.

Končícímu podnikateli lze doporučit návštěvu finančního úřadu a oznámit to svému správci daně, který bezpochyby vysvětlí končícímu podnikateli správný postup. Jenom připomínám, že ukončení podnikání (byť v podobě živnosti) předchází poměrně složitá úprava v oblasti odpisů, zásob, pohledávek apod. Jak se na lhůtu pro podání přiznání dívá legislativa?

Dojde-li k ukončení podnikání během roku 2008, tak velmi záleží na posouzení správcem daně
Někteří správci budou po poplatníkovi požadovat vypořádání daňových povinností do 25 dnů po ukončení podnikání, zatímco jiní si vystačí s podáním až v řádné lhůtě (31- 3. 2009). Každopádně Zákon o správě daní a poplatků umožňuje správci daně stanovit v případě kratšího zdaňovacího období než je kalendářní rok i kratší lhůtu. Po podání daňového přiznání nesmí bývalý podnikatel zapomenout na vypořádání svých závazků vůči orgánům sociálního zabezpečení a zdravotnímu pojištění.

Pokud to situace jen trochu umožňuje, tak je vhodné živnost takto násilně neukončovat a nechat živnostenský list aktivní alespoň do konce roku 2008. Tím si živnostník zajistí lhůtu stanovenou na konec března 2009 a bude mít na vše dostatek času. Na druhou stranu za určitých okolností takto čekat živnostník nemůže a v takovém případě se musí připravit na urychlené papírování.

Při úmrtí podnikatele musí jeho daně vyřizovat dědic
V podstatě nevinně se dostanete ke složitým daňovým řešením v případě, že jste dědicem živnostníka. Jestliže zemře podnikatel během roku 2008, jsou dědicové povinni vypořádat jeho daně do šesti měsíců od jeho úmrtí. To je sice relativně dlouhá doba, ale papírování se jako dědic stejně nevyhnete.

Asi nejvíce paradoxní může být situace, kdy došlo k úmrtí podnikatele začátkem roku 2008. Dědic se může dostat do situace, kdy musí vypořádat daňové povinnosti zemřelého za rok 2007 (podáním přiznání do konce března 2008 za zdaňovací období 2007) a ještě vypořádat část období od 1. ledna 2008 až do dne úmrtí. Je samozřejmě jasné, že zdaňovací období 2008 končí ke dni úmrtí podnikatele. Dědic je v takovém případě povinen nejpozději do šesti měsíců od úmrtí podnikatele vypořádat jeho daňové povinnosti za rok 2008.

Samozřejmě bude při svojí práci vycházet z právní úpravy platné pro rok 2008 a použije i tiskopis pro rok 2008. Na druhou stranu je lhůta šesti měsíců od úmrtí relativně velkorysá a dědic nepracuje pod extrémním časovým tlakem.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Další z rubriky

Na co v rodinných financích nesmíte před koncem roku zapomenout

Ilustrační snímek

Pokud své finance plánujete, pak jistě víte, že do konce roku musíte poslat peníze na stavební či penzijní spoření,...

Společně, nebo každý sám? Poradíme, jak řešit finance v domácnosti

Ma si mladý pár zřídit nový účet, ke kterému budou mít oba přístup,nebo to...

Mladý pár se rozhodne bydlet spolu. Výhledově by si chtěli pořídit vlastní bydlení a založit rodinu. Jak si však...

Kvíz: Víte, jak vám stát pomůže v nouzi?

Ilustrační snímek

Asi všichni víte, že v případě nemoci máte nárok na nemocenskou. Stát vám pomůže i tehdy, když o práci přijedete. A...

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz