Podílové fondy - blýskání na lepší časy

  • 1
Výsledky prodejů českých podílových fondů v posledním měsíci navozují optimistickou náladu, především pak mezi správci. Rostoucí objem čistých prodejů nepotvrzuje pesimistické očekávání stagnace kolektivního investování...
Výsledky prodejů českých podílových fondů v posledním měsíci navozují optimistickou náladu, především pak mezi správci fondů. Rostoucí objem čistých prodejů nepotvrzuje pesimistické očekávání stagnace kolektivního investování prostřednictvím českých fondů a naopak stvrzuje přetrvávající zájem o české produkty. Nic na tom nemění ani rostoucí počet zahraničních společností, nabízejících v Čechách své produkty. České investiční společnosti jsou zatím pro české investory zajímavější z mnoha hledisek:
  1. Obvykle za českými fondy stojí velká česká banka, která fondům propůjčuje punc důvěryhodnosti a bezpečnosti vložených peněz,
  2. české fondy jsou obvykle nabízeny v široké síti poboček bank a jsou tedy přístupné pro široké vrstvy obyvatelstva
  3. zahraniční fondy jsou obvykle nabízeny v zahraniční měně, což je stále pro mnohé české investory stále jen obtížně překonatelná překážka.

Jaké jsou tedy čísla za minulý týden?
České otevřené podílové fondy prodaly podílové listy za 359 mil. Kč a naopak odkoupily podílové listy za 237 mil. Kč. Čisté prodeje tak dosáhly 122 mil. Kč. Pomyslný žebříček čistých prodejů vede již delší dobu fond SIS Sporoinvest a toto prvenství neztratil ani v minulém týdnu, kdy jeho čisté prodeje činily 80,5 mil. Kč. Na druhé místo se dostal akciový fond SIS Sporotrend (36,9 mil. Kč) a třetí místo obsadil fond IKS peněžního trhu (31,7 mil. Kč). Po delší době tak mezi třemi nejlepšími nefiguruje fond Pioneer Trust, který v minulém získal „pouze“ 4,4 mil Kč.

Zhoršující se zdraví evropských i amerických akciových trhů nepříznivě ovlivnilo výkonnost českých akciových a smíšených fondů v uplynulém týdnu. Průměrná výkonnost českých akciových fondů v minulém týdnu činila –1,3%. Nejvýrazněji pokleslo obchodní jmění ve fondu Akro Eurotech (-4,1%), největší nárůst naopak zaznamenal fond Akro Svět (+1,0%).

Díky diverzifikaci rizika smíšených fondů do více tříd aktiv (akciové, dluhopisové peněžní trh) mají tyto fondy ve srovnání s akciovými fondy menší volatilitu čistého obchodního jmění. V době růstu akciových trhů tak rostou méně než akciové fondy a v době poklesu akcií klesají méně než akciové fondy. Toto pravidlo platilo i v minulém týdnu, kdy výkonnost smíšených fondů činila –0,5%. Nejvíce pokleslo obchodní jmění na podílový list ve fondu Union vyvážený (-2,0%), nejvyšší výkonnost měl v této kategorii fond IKS Plus balancovaný (+0,2%).

Poklesu se v minulém týdnu nevyhnuly ani fondy fondů, které v průměru ztratily 1,6% z čistého obchodního jmění na podílový list. Největší pokles v této kategorii zaznamenal stejně jako v minulém týdnu fond SIS Globaltrend FF (-2,9%). V souvislosti s uvedením nových zahraničních fondů fondů (v posledním týdnu fondy Hypovereinsbank, více informací zde) s velmi nízkými poplatky na český trh bude zajímavé sledovat, jestli české fondy fondů zareagují snížením dosti vysokých poplatků za správu.

Solidní růst o 0,19% zaznamenaly dluhopisové fondy v důsledku prohlášení člena bankovní rady Jana Fraita a v důsledku zveřejnění příznivých ekonomických ukazatelů v minulém týdnu. Nejlépe si přitom vedl fond IKS dluhopisový (+0,39%) a nejhůře fond IKS Eurobondový (0,00%).

Mírného zhodnocení dosáhly fondy peněžního trhu (+0,03%). Stejně jako v předchozích týdnech, průměrná výkonnost fondů peněžního trhu byla v minulém týdnu výrazně ovlivněna vysoce zápornou výkonností fondu Akro Obligace (-0,44%) v důsledku pokračujícího zhodnocování české koruny. Pokud bychom hodnotili fondy peněžního trhu s vyloučením tohoto fondu, výkonnost této kategorie by byla +0,10%. Nejvyšší nárůst v této kategorii zaznamenal fond Živnobanka-Sporokonto (+0,22%).

Myslíte si že české podílové fondy budou úspěšné při lákání nových klientů i ve zbytku letošního roku? Představují podle Vás zahraniční fondy vážnou konkurenci českých fondů?