Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podílové fondy: kdo nechce riskovat, získá výnos podobný úroku v bance

  7:25aktualizováno  7:25
Šance na vysoký zisk a stejně velké riziko ztráty. Tak lze jednou větou shrnout výhody a nevýhody podílových fondů. Problematika investování jejich prostřednictvím je však mnohem složitější.
Šance na vysoký zisk a stejně velké riziko ztráty. Tak lze jednou větou shrnout výhody a nevýhody podílových fondů. Problematika investování jejich prostřednictvím je však mnohem složitější. Výnosy některých fondů se podobají bankovním úrokům a peníze jsou v nich téměř stejně bezpečné. V jiných se dokážou rozmnožit i o několik desítek, či dokonce stovek procent za rok, ovšem se značnou pravděpodobností, že stejně velký může být i prodělek. Jejich zisky ovlivňuje mimo jiné situace na kapitálovém trhu, investiční strategie, profesionalita správce a často i obyčejné investiční štěstí.

Co je vlastně podílový fond?
Otevřený podílový fond vzniká tak, že velké množství menších investorů vloží své úspory společně a svěří je do správy profesionálnímu správci - investiční společnosti. Z malých částek se složí velká suma peněz, kterou správce investuje do cenných papírů. Každý vkladatel dostane podílové listy, jejichž prostřednictvím se podílí na všech investicích fondu a výnosech z nich.

Počet lidí, kteří do fondu investují ani množství vydaných podílových listů není omezen. Nové podílové listy jsou vydávány, takzvaně emitovány, podle poptávky a strategie fondu. Pokud majitel požádá, jsou fondy zpravidla povinny od něj podílové listy odkoupit.

Aktuální kurs podílového listu není určen nabídkou a poptávkou, ale odpovídá přesné hodnotě majetku, který připadá na jeden podíl. Stanovuje se obvykle každý den.

Výnos z investice do otevřených podílových fondů, neboli výkonnost fondu, je tvořen dvěma složkami. První, méně důležitou jsou vyplacené výnosy - dividendy. Druhou, důležitější složkou je změna hodnoty podílových listů. Je dobré mít na paměti: nákup podílových listů není spoření, ale investování - výkonnost fondu může být záporná.

Podle čeho vybírat
Podílové fondy lze rozdělit do několika skupin podle toho, kam investují. Od toho se zároveň odvíjí šance na výnos a riziko ztráty. Přičemž platí, že riziko roste přímo úměrně s výší výnosu. Člověk který si vybírá fond, by měl mít jasno, na jak dlouho se vzdá možnosti nakládat se svými penězi, a hlavně jak velké riziko chce podstoupit.

Členění fondů podle rizika trhu

1. Fondy peněžního trhu
Trvale investují na trhu dluhopisů a na peněžním trhu. Peníze se do nich vyplatí ukládat nejméně na šest měsíců. Tyto fondy zaručují minimální riziko, čemuž odpovídá i nižší výkonnost v porovnání s ostatními typy fondů.

2. Obligační (dluhopisové) fondy
Tyto fondy ukládají peníze do dluhopisů. Doplňkově mohou investovat i do akcií, ale jejich podíl nesmí překročit 10 procent aktiv fondu. Poskytují obvykle vyšší výnos než fond peněžního trhu při mírném růstu rizika. Jsou vhodné pro lidi, kteří chtějí uložit peníze na jeden rok až pět let.

3. Akciové fondy
Investují na akciovém trhu minimálně 66 procent svých aktiv. Počítají minimálně s pětiletým investičním horizontem. Akciové fondy obvykle nabízejí vyšší výnos, ale i větší riziko krátkodobého poklesu. Proto se hodí pro investory s delším investičním horizontem, kterým nevadí krátkodobé poklesy.

4. Balancované (smíšené) fondy
Peníze ukládají do různých aktiv na různých trzích, nemají žádné limity pro podíl akcií či dluhopisů. Minimální investiční horizont je tříletý. Investor by měl dobře znát investiční strategii fondu, případně i investiční styl manažera fondu.

5. Fondy fondů
Minimálně 66 procent aktiv vkládají do podílových listů a akcií jiných investičních fondů. Minimální investiční horizont je tříletý. Tento typ fondů snižuje svojí investiční politikou teritoriální a strukturální riziko. Od svých správců vyžaduje aktivní obchodní politiku spojenou s podrobnou znalostí mezinárodních finančních trhů. Investor by tedy měl dobře znát investiční strategii fondu, případně i investiční styl manažera fondu.

Kdo se chce vyhnout nebezpečí zvolení špatného fondu nebo nemá dostatečný přehled o podílových fondech, může sáhnout po takzvaném "balíčku". Ten nabízí investiční společnosti České spořitelny a Komerční banky. Klient si vybere vhodnou investiční strategii, která odpovídá jeho představám a o konkrétním uložení peněz rozhodnou odborníci investiční společnosti. "Výhoda pro klienty spočívá v tom, že "balíčky" v sobě zahrnují nejen produkt samotný, ale také řešení klientova problému, jak investovat," vysvětluje Petr Zapletal.

Jsou tzv. "balíčky", které nabízejí investiční společnosti, vhodným řešením diverzifikace rizika? Vyrovnají se české podílové fondy svým konkurentům ze zahraničí?

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb 2017: Sněmovna omládla a má vyšší podíl žen
Výsledky voleb 2017: Sněmovna omládla a má vyšší podíl žen

21. října 2017 Český statistický úřad zpracoval ve 23:30 hodin konečné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Mandát zí... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.