Podílové fondy netáhnou

Zdá se, jakoby již investoři neměli zájem o podílové fondy. I když od začátku roku rostl majetek pod správou ve fondech, poslední týden byl, co se týče prodejů, doslova žalostný. Ani výkonnosti fondů nejsou příliš přesvědčivé. Jak si vedou podílové fondy? Jak jsou pro české drobné investory atraktivní?

Pokud by se někdo podíval na čistý přírůstek aktiv domácích fondů členů UNISu za uplynulý týden, mohl by být příjemně překvapen. Podle statistiky UNISu totiž činily čisté prodeje za jediný týden takřka 2 miliardy korun (1,86 mld. Kč). Nicméně, pokud se podíváme na čísla blíže, o boomu podílových fondů nemůže být řeč. Rekordních 1,73 mld. Kč totiž patří fondu ČSOB výnosový, který je určen institucionálním investorům. Pokud k tomuto číslu přičteme ještě další fondy určené hlavně institucionálním klientům a právnickým osobám, výsledné číslo je více než zklamáním. Drobní klienti do podílových fondů vložili pouze o 13 mil. Kč více, než z fondů vybrali (prodeje za uplynulý týden činili u nákupů drobných klientů 587,7 mil. Kč).

 

Jisté je, že podílové fondy v posledních týdnech „netáhnou“. V investičních produktech (fondy, akcie, dluhopisy) mají v České republice domácnosti uloženo pouze 7 % svých úspor, což je výrazně méně než v zemích Evropské unie – Německo 32 %, Francie 48 %, Velká Británie 24 %, Španělsko 52 %, zdroj UNIS). I náš celkový podíl aktiv ve fondech v Evropské unii a dalších státech (Polsko, Maďarsko, Norsko, Švýcarsko) činí pouhých 0,1 %.

Podrobné informace z oblasti podílových fondů naleznete v naší specializované sekci ZDE. Informace ze světa investic a akciových trhů nalaznete na stránce akcie.idnes.cz

 

Největší přírůstky u dluhopisových fondů

 

Nejvíce lákají české investory dluhopisové fondy, které za poslední tři měsíce získaly pod správu další 4 mld. Kč. Nejúspěšnější je dluhopisový fond ISČS Sporobond, který za tři měsíce zvětšil objem majetku pod správou o 2,4 mld. Kč (tedy více jak polovina nových prostředků v dluhopisových fondech). Na druhém místě skončil IKS Dluhopisový s 868 miliony korun, třetí ISČS Trendbond (486 mil. Kč). Obliba dluhopisových fondů je lehce vysvětlitelná jejich minulou výkonností a problémy fondů peněžního trhu, kterým v tříměsíčním srovnání sráží čisté prodeje reakce na pokles hodnoty dluhopisů Aholdu, což postihlo i největší fond peněžního trhu ISČS Sporoinvest. Čisté tříměsíční prodeje u fondů peněžního trhu určených pro retailovou klientelu jsou dokonce mírně záporné na úrovni -13 mil. Kč.

 

Do dluhopisových fondů tak proudí nové peníze nejen z bankovních depozit (termínovaných vkladů, vkladních knížek, běžných účtů), ale část jde i na úkor fondů peněžního trhu.

 

Výkonnost fondů také nebyla v posledním (zkráceném) týdnu nejzářivější. Nejvíce zhodnotily peníze podílníků akciové fondy, v průměru o 0,27 %, což je mírně pod úrovní světových indexů za uplynulý týden. Akciové trhy po několika týdnech korigovaly a zakončily na výnosech blízko nule.

Zajímá vás, jak hodnotíme fondy podle rizika a výnosu? Který je nejvhodnější investicí? Více nalaznete v našem pravidelném Scoringu fondů ZDE

 

Dluhopisové fondy skončily druhé s průměrem 0,078 %, když největšího výnosu dosáhl ČPI OPF korporátních dluhopisů. V měsíčním srovnání je na tom nejlépe ISČS Trendbond, který vydělal podílníkům 1,01 % (druhý ISČS Sporobond s 0,74 %, třetí IKS Plus Bondový s 0,51 %). Výkonnostně začínají nabírat dech fondy zaměřené na střední Evropu, kterým je slibována v následujících měsících a letech role favoritů jak mezi dluhopisovými fondy, tak i obecně mezi podílovými fondy. To z toho důvodu, že oživení akciových trhů je zatím v nedohlednu (a na jeho oddálení působí další faktory jako např. SARS) a výnosy konzervativních dluhopisových fondů již nebudou dosahovat hodnot z minulosti, neboť již nebude pokračovat masivní snižování úrokových sazeb.

 

Fondy peněžního trhu v průměru přinesly 0,05 % výnosu (smíšené fondy –0,65 %, fondy fondů –0,74%). V měsíčním srovnání již všechny fondy peněžního trhu dosahují kladného výnosu (pouze AKRO Obligace je 1,44 % v záporu. Ze skandálu kolem Aholdu se již (alespoň co se výnosu týče) „otřepal“ ISČS Sporoinvest, Sporokonto Živnobanky však stále ještě není v plné kondici (za tři měsíce stále ztrácí desetinu procenta). Nicméně, jak ujišťovaly investiční společnosti, Ahold se dotkl výkonnosti jen na přechodnou dobu. Otázkou zůstává, kolik „šrámů“ udělala záporná výkonnost po několik týdnů u konzervativních investorů, kteří u fondů peněžního trhu hledají především stálost v dosahování výnosů a nízkou volatilitu.

 

Fondem měsíce dubna u  skupiny fondů ING se pro tento měsíc stal ING Český fond peněžního trhu, u kterého nyní ušetříte 0,5 % vstupního poplatku. Jde o jeden z nejkonzervativnějších peněžních fondů na našem trhu, jeho výkonnost od počátku je 0,55 % (cenou za minimální výkyvy v hodnotě podílových listů fondu je o něco nižší výnos fondu – výnosnost fondů si můžete porovnat ZDE.

 

Obchodování podle UNISu

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS Sporotrend 1,41% ČSOB světový akciový -1,48%
ČPI globál.značek 0,72% J&T AM Perspektiva A -1,26%
ČPI F. farmacie a biotech 0,56% IKS F. svět. indexů -1,16%
Dluhopisové ČPI korp. dluhopisů 0,13% ČPI F. stát. dluhopis -0,09%
ISČS Sporobond 0,13% ČSOB český dluhopisový -0,09%
IKS dluhopisový 0,07% ČSOB nadační -0,06%
Fondy fondů 1.IN Fond fondů -0,38%    
ISČS Globaltrend -0,86%    
IKS fond fondů -1,56%    
Peněžního trhu ISČS Merkur 0,08% AKRO OBLIGACE -0,81%
ISČS Sporoinvest 0,07% ČSOB český peněžní trh -0,02%
ČSOB výnosový 0,04% Živnobanka Sporokonto -0,01%
Smíšené ČPI Moravskoslezský 1,17% 1.IN Restituční f. -2,14%
ČPI  Český 1,10% 1.IN PIF -1,47%
IKS balancovaný 1,08% AKRO mezinárodní balancovaný -0,68%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB výnosový 1 725,0 ISČS Sporoinvest -106,0
ISČS Sporobond 104,2 IKS globální -54,9
IKS Dividendový 100,0 Pioneer Trust -14,4

Zdroj: UNIS ČR