Podílové fondy většinou vydělaly

Oživení světových akciových trhů a klesající úrokové sazby pomohly v letošním prvním pololetí k lepším výnosům zejména smíšeným a akciovým podílovým fondům. Jejich výnosy za šest měsíců se v průměru pohybovaly od 1,5 do 2,5 procenta, ale ani ztráty nebyly výjimkou.

Oproti minulosti však fondy, které majetek podílníků zhodnotily, počty ztrátových výrazně převyšují.

Při poklesu úrokových sazeb v bankách obliba podílových fondů vzrůstá. Do podílových fondů investovalo ke konci loňského roku 1,3 milionu lidí 85 miliard a dalších 25 přidali firemní investoři. Za prvních šest měsíců letošního roku do fondů přiteklo navíc téměř deset miliard korun.

Konzervativní česká klientela stále dává přednost méně rizikovým fondům peněžního trhu, v kterých je téměř 60 miliard. Ty investují do instrumentů zajišťujících stabilnější, ovšem v porovnání s výnosy úspěšných smíšených či dluhopisových fondů nižší výnos.

Nejúspěšnější fond peněžního trhu v prvním pololetí, ČSOB Euro peněžní, zhodnotil majetek o 1,6 procenta, zatímco smíšený ČPI Moravskoslezský o 8,5 a 1. IN - Akciový o 5,8 procenta.

V dynamice přílivu úspor do podílových fondů obsadilo loni Česko v evropském regionu první příčku. V přepočtu objemu peněz na jednoho obyvatele však lidé v Česku s 9200 korunami za západními investory zaostávají.

Většinu úspor stále drží na bankovních účtech. Například ve Francii, která žebříček investorů do podílových fondů vede, představuje průměrná investice na hlavu v přepočtu 425 tisíc korun a v Rakousku 244 tisíc korun.

V Česku dominují, kromě již zmíněných fondů peněžního trhu, fondy smíšené s 27 miliardami a dluhopisové s 23 miliardami. Akciové fondy shromáždily "jen" přes jednu miliardu korun.

Žebříčky, komentáře a novinky ze světa fondů naleznete ve speciální sekci ZDE