Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podílové listy namísto dárků

aktualizováno 
Po týdnu poklesů zaznamenaly světové akciové trhy opět růst. Česká burza rostla opět o něco rychleji než ostatní světové trhy. Oproti předešlému týdnu si polepšily také fondy, kterým se, na rozdíl od listopadu, velmi daří i v čistých prodejích.

Americké akcie začaly týden růstem, kterému dopomohla zejména společnost Oracle, která se dohodla se svým velkým rivalem, společnosti PeopeSoft na převzetí. Úterní zvyšování úrokových sazeb centrální bankou bylo všeobecně očekáváno a nikoho nepřekvapilo. Ve středu týdne zchladily trh zprávy o poklesu zásob ropy a také spekulace o bankrotu ruské společnosti Jukos.

Do konce týdne se pak trh vyznačoval značnou volatilitou, která byla způsobena nedostatkem závažnějších zpráv, což nahrává zejména spekulativním obchodům. Jednotlivé tituly pak reagují přehnaně na jakékoli změny na trhu a to se pak odráží i na výsledcích jednotlivých indexů. Ty nejdůležitější nicméně tento týden zakončily na kladných hodnotách (DJIA + 1,1 %, Nasdaq + 0,5 %, S&P 500 +0,7 % ).

Prodejní nálada z předešlého týdne u nás doma ustala a pražská burza se tak mohla uplynulý týden vrátit k růstu. Prakticky všechny akciové tituly ve SPADu zaznamenaly v průběhu týdne růst, který byl podporován také relativně vysokými objemy obchodů. Zlom nastal až v pátek, kdy se na trhu začala projevovat předvánoční atmosféra a aktivita nákupů ustávala. I přes tuto páteční korekci však hlavní indexy zaznamenaly zajímavý růst (PX-D +2,26 %, PX 50 +2,08 %)

Domácí fondy spravované společnostmi v Unii investičních společností (UNIS) v uplynulém týdnu opět potěšily investory a kromě čistých prodejů se jim tento týden dařilo i výkonnostně. Vzhledem k výsledkům na akciových trzích to určitě nepřekvapí zejména u akciových fondů se zastoupením domácích akciových titulů. Nejvíce se

Kde znásobit peníze za rok, či deset let?
Více ZDE
.

dařilo fondu ISČS Sporotrend (+2,50 %), s odstupem následovanému fondy Živnobanka akciový (+1,49 %) a ČPI farmacie a biotechnologie (+1,42 %).

Výkonnostně se však uplynulý týden dařilo prakticky všem fondům. To platí i pro dluhopisové fondy, kde podobně jako u akciových vedly fondy orientované na domácí trh. Příkladem jsou fondy ISČS Bondinvest (+0,86 %) i ČSOB bond mix (+0,74 %). Jediným dluhopisovým fondem se zápornou výkonností byl fond IKS Plus bondový (-0,21 %). Dobře si tento týden vedly i oba fondy fondů a své investory nezklamaly také fondy peněžního trhu.

Kladnou výkonnost si připsaly také fondy smíšené, u kterých nejvíce vyčníval fond IKS Balancovaný s celkově druhou nejvyšší týdenní výkonností +2,32 %, naopak nejhůře ze všech fondů skončil také smíšený fond, J&T Opportunity CZK s výkonností -1,10 %.

Dobrou výkonnost fondů v poslední době potvrzuje také měsíční statistika UNISu. Přestože čisté prodeje v měsíci listopadu byly záporné ve výši -600 mil. Kč, díky dobré výkonnosti vzrostl majetek domácích fondů ze 106,3 na 106,8 mld. Kč.

Čisté prodeje v prosinci stále v plusu

Na rozdíl od listopadu se ale v čistých prodejích v prosinci fondům daří a také v uplynulém týdnu si investoři popři vánočních nákupech vyhradily prostředky na investování. Přestože na akciových trzích aktivita pomalu upadá, méně rizikovým formám investic jsou investoři více nakloněni a čisté prodeje fondů tak, podobně jako předešlý týden, zaznamenaly kladný přírůstek ve výši 272,4 mil. Kč. Uvidíme, jestli

Investování do fondů se konečně zjednoduší. Čtěte ZDE

bude tento trend pokračovat i ve zbylých dvou týdnech.

Jedinou skupinou fondů, která uplynulý týden zaznamenala v čistých prodejích záporné hodnoty, jsou fondy akciové (-6,6 mil. Kč), což jen potvrzuje koncoroční preference našich investorů. Až na jedinou výjimku, fond ČSOB akciový mix (+0,13 mil. Kč), skončily všechny fondy v mínusu.

Samozřejmě nejvíce peněz přiteklo za týden do fondů peněžního trhu (+240,1 mil. Kč), kde s přehledem vede ISČS Sporoinvest (+234,0 mil. Kč). Překvapivě dobře a už druhý týden po sobě si vedly fondy dluhopisové (+28,8 mil. Kč), mezi kterými vyčníval zejména ISČS Sporobond (+20,2 mil. Kč). Za zmínku pak ještě stojí dobré čisté prodeje fondu IKS Balancovaný (+18,7 mil. Kč), kterému se nejvíce dařilo mezi smíšenými fondy (+7,7 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 2,50% IKS Světových indexů 0,26%
Živnobanka-akciový 1,49% ČPI nové ekonomiky 0,92%
ČPI farm a biotech. 1,42% ČPI rop. a energ. 0,93%
Dluhopisové ISČS-BONDINVEST 0,86% IKS Plus bondový -0,21%
ČSOB Bond mix 0,74% ČPI korp. dluhopisů 0,03%
IKS Dluhopisový 0,69% ISČS-ČS korp. dluhop. 0,09%
Fondy fondů IKS Fond fondů 0,53%       
ISČS-GLOBALTREND 0,09%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,10% ČSOB výnosový 0,05%
ISČS SPOROINVEST 0,09% Živnobanka-Sporokonto 0,04%
ČPI peněžní 0,06%    
Smíšené IKS Balancovaný 2,32% J&T Opportunity CZK -1,10%
ISČS-SPOROMIX 5 1,30% AKRO pravidel. dividend 0,00%
ISČS-SPOROMIX 3 1,23% AKRO kapitál. výnosů 0,01%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 234,0 Živnobanka-Sporokonto -22,8
IKS Peněžní trh. 28,8 Živnobanka dynamický -7,8
ISČS-SPOROBOND 20,2 ČSOB bohatství -6,6

Zdroj: UNIS

Ve statistice čistých prodejů se daří také fondům ze společností KBC/ČSOB a ING. Ve statistikách společnosti KBC/ČSOB, vedou, podobně jako ve fondech společností v UNISu, spíše méně rizikové investice. Největší přírůstky si připsaly fondy peněžního trhu KBC Multi Cash ČSOB CZK Medium (+28,0 mil. Kč) a KBC Multi Cash USD Kap. (+24,1 mil. Kč). Dohromady si fondy KBC/ČSOB připsaly čisté prodeje ve výši 119,0 mil. Kč.

Mezi fondy ING, podobně jako minulý týden, si jednoznačně nejlepší čisté prodeje připsal dluhopisový fond Český fond obligací - CAP (+54,3 mil. Kč). Jelikož ostatním fondů se už tak dobře nedařilo, celkově fondy ING zaznamenaly čisté prodeje ve výši +51,2 mil. Kč.

Technická přestávka v obchodování s fondy

Na návrh předsednictva UNISu vzala Komise pro cenné papíry na vědomí technickou přestávku při poskytování služeb investičními společnostmi na přelomu let 2004 a 2005. Ve dnech 31.12.2004 až 6.1.2005 budou mít investiční společnosti možnost přerušit vyhlašování kurzů podílových listů a jejich prodej a odkup. Toto období bylo stanoveno s ohledem na přechod z rozvahového na výsledkové účtování majetku podílových fondů, platné od 1.1.2005 a s ohledem na závěrkové operace spojené s ukončením roku. Konečné rozhodnutí o délce přechodného období je ponecháno na jednotlivých společnostech.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz