Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikání bude snazší, živnostenský zákon tenčí

aktualizováno 
O 21 paragrafů, tedy o 33 stran, se ztenčuje živnostenský zákon. Novela, která prošla Sněmovnou, zjednoduší podnikání 920 tisícům podnikatelů, dalším statisícům lidí, kteří si s živnostenským listem přivydělávají, i těm, kdo se do podnikání teprve pustí. Platit by měla poté, co získá souhlas Senátu a podpis prezidenta, od července.
Odpadne nutnost praxe pro ty, co mají odborné vzdělání, kadeřníky nebo kováře.

Odpadne nutnost praxe pro ty, co mají odborné vzdělání, kadeřníky nebo kováře.

Se změnami souhlasí i zástupci podnikatelů a stínový ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD). Není v něm nic skutečně kontroverzního.

Blíže ke Švýcarsku
Jednou z hlavních změn je menší počet živností. S nynějšími 261 živnostmi patří Česko k evropským rekordmanům. Třeba ve Švýcarsku je jich šestina. Po přijetí nového zákona jich bude v Česku jen 95.

Čtyřiadevadesát z nich přitom bude regulovaných, tedy takových, ke kterým potřebujete nějaký kurz, školu nebo praxi. A jediná živnost se povede jako volná, přístupná pro všechny bez odborného vzdělání. Tak se dá živit třeba pletením, vařením čokolády, úklidem nebo těžbou dřeva v lesích. Takových živností je dnes 125.

"V rámci té jediné bude podnikatel oprávněn provozovat všechny obory činnosti, které volná živnost obsahuje. Nebude tedy muset již ohlašovat každou živnost zvlášť a mít na ni příslušné oprávnění," uvedl při uvedení zákona před poslanci ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Nynější podnikatelé se nemusí bát, že by kvůli změnám nebo sloučení živností museli spěchat na úřad, uklidňuje ministr. "Ti, kteří pracují podle staré úpravy, nemusí chodit pro nový živnostenský list na živnostenský úřad," popsal ministr.

Nic se pro ně zatím nemění. "Až do chvíle, kdy z nějakého vlastního důvodu potřebují změnu. Pak samozřejmě musí jít na příslušný úřad a dostanou nový živnostenský list podle nové úpravy," dodal ministr.

Ale nově si budou moci vybrat, na který živnostenský úřad půjdou. Musí je přijmout každý, tedy ne jen ten, kde se původně zaregistroval. Ruší se takzvaná místní příslušnost k živnostenskému úřadu.

Neodradit na začátku
Sníží se administrativa těm, kdo teprve podnikat začnou. Kromě kratšího formuláře nebudou potřebovat proti dřívějšku praxi, když už mají vystudovanou školu. To uleví hlavně čerstvým absolventům škol.

Pomůže to i těm, kteří si chtějí rozšířit podnikání o další obor. Předseda Unie malých a středních podnikatelů David Šeich vyzdvihuje změny pro nové podnikatele, ale chybějí mu větší úlevy pro ty, kdo už podnikají.

V Česku vloni podnikatelů po několika letech přibylo. Už je jich 918 tisíc, o 14 tisíc více než v roce 2006. Tehdy jich 7 000 ubylo.

Podle Jaromíra Drábka, šéfa Hospodářské komory, která se podílela na změnách v zákoně, může novela navnadit ty, kdo s podnikáním zatím váhali.

Škrtání v živnostech
* Ze 125 živností volných bude jedna, týká se poradců, vychovatelů, chovatelů psů i koček, lesních dělníků nebo majitelů kin, divadel, seznamek nebo realitek.

* Z 18 na 2 strany se zkrátí vstupní dotazník pro nové zájemce o živnost.

* Odpadne nutnost praxe pro ty, co mají odborné vzdělání, kadeřníky nebo kováře.

* Seznam všech vašich živností vyjede úřad na jednom dokumentu a za jeden poplatek 1000 korun.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz