Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikání bude snazší, živnostenský zákon tenčí

aktualizováno 
O 21 paragrafů, tedy o 33 stran, se ztenčuje živnostenský zákon. Novela, která prošla Sněmovnou, zjednoduší podnikání 920 tisícům podnikatelů, dalším statisícům lidí, kteří si s živnostenským listem přivydělávají, i těm, kdo se do podnikání teprve pustí. Platit by měla poté, co získá souhlas Senátu a podpis prezidenta, od července.
Odpadne nutnost praxe pro ty, co mají odborné vzdělání, kadeřníky nebo kováře.

Odpadne nutnost praxe pro ty, co mají odborné vzdělání, kadeřníky nebo kováře.

Se změnami souhlasí i zástupci podnikatelů a stínový ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD). Není v něm nic skutečně kontroverzního.

Blíže ke Švýcarsku
Jednou z hlavních změn je menší počet živností. S nynějšími 261 živnostmi patří Česko k evropským rekordmanům. Třeba ve Švýcarsku je jich šestina. Po přijetí nového zákona jich bude v Česku jen 95.

Čtyřiadevadesát z nich přitom bude regulovaných, tedy takových, ke kterým potřebujete nějaký kurz, školu nebo praxi. A jediná živnost se povede jako volná, přístupná pro všechny bez odborného vzdělání. Tak se dá živit třeba pletením, vařením čokolády, úklidem nebo těžbou dřeva v lesích. Takových živností je dnes 125.

"V rámci té jediné bude podnikatel oprávněn provozovat všechny obory činnosti, které volná živnost obsahuje. Nebude tedy muset již ohlašovat každou živnost zvlášť a mít na ni příslušné oprávnění," uvedl při uvedení zákona před poslanci ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Nynější podnikatelé se nemusí bát, že by kvůli změnám nebo sloučení živností museli spěchat na úřad, uklidňuje ministr. "Ti, kteří pracují podle staré úpravy, nemusí chodit pro nový živnostenský list na živnostenský úřad," popsal ministr.

Nic se pro ně zatím nemění. "Až do chvíle, kdy z nějakého vlastního důvodu potřebují změnu. Pak samozřejmě musí jít na příslušný úřad a dostanou nový živnostenský list podle nové úpravy," dodal ministr.

Ale nově si budou moci vybrat, na který živnostenský úřad půjdou. Musí je přijmout každý, tedy ne jen ten, kde se původně zaregistroval. Ruší se takzvaná místní příslušnost k živnostenskému úřadu.

Neodradit na začátku
Sníží se administrativa těm, kdo teprve podnikat začnou. Kromě kratšího formuláře nebudou potřebovat proti dřívějšku praxi, když už mají vystudovanou školu. To uleví hlavně čerstvým absolventům škol.

Pomůže to i těm, kteří si chtějí rozšířit podnikání o další obor. Předseda Unie malých a středních podnikatelů David Šeich vyzdvihuje změny pro nové podnikatele, ale chybějí mu větší úlevy pro ty, kdo už podnikají.

V Česku vloni podnikatelů po několika letech přibylo. Už je jich 918 tisíc, o 14 tisíc více než v roce 2006. Tehdy jich 7 000 ubylo.

Podle Jaromíra Drábka, šéfa Hospodářské komory, která se podílela na změnách v zákoně, může novela navnadit ty, kdo s podnikáním zatím váhali.

Škrtání v živnostech
* Ze 125 živností volných bude jedna, týká se poradců, vychovatelů, chovatelů psů i koček, lesních dělníků nebo majitelů kin, divadel, seznamek nebo realitek.

* Z 18 na 2 strany se zkrátí vstupní dotazník pro nové zájemce o živnost.

* Odpadne nutnost praxe pro ty, co mají odborné vzdělání, kadeřníky nebo kováře.

* Seznam všech vašich živností vyjede úřad na jednom dokumentu a za jeden poplatek 1000 korun.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Kurzy.cz Český bankovní trh se neustále rozrůstá. Nové banky přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klient...

Najdete na iDNES.cz