Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé: je pro vás paušál výhodnější?

aktualizováno 
Na odpočet výdajů od příjmů mají nárok všichni podnikatelé. Každý má jiné náklady a sám se rozhodne, co se mu vyplatí. Zda bude odečítat skutečné náklady, nebo uplatní odečet výdajů takzvaným paušálem.
Expert, rada

Expert, rada | foto: Profimedia.cz

Výdaje můžete v jednom zdaňovacím období uvádět buď jenom sečtením skutečných nákladů, nebo si odečíst od příjmu paušální náklady. A to platí i pro případ, že si vyděláváte několika různými činnostmi. „To znamená, že si například obchodník nemůže zároveň odečítat paušál 50 procent a k tomu ještě výdaje na provoz auta či peníze, které vydal za oblečení.

Stejně tak řemeslník, který si přivydělává ještě psaním odborné příručky, se musí rozhodnout, zda výdaje v obou případech bude uvádět jako skutečné, nebo paušální. Nemůže tedy na řemeslnou činnost vést daňovou evidenci a výdaje na psaní odečítat paušální částkou,“ uvádí daňový poradce František Brabec. Čili buď jenom paušál, nebo skutečné výdaje.

Mám více profesí

Pokud podnikáte ve více činnostech a vedete daňovou evidenci, výdaje jednoduše sečtete a zapíšete do řádku 102 v příloze číslo 1. Pokud vedete účetnictví, vycházíte ze zjištěného výsledku hospodaření a ten napíšete v příloze číslo 1 do řádku 104.

Paušální výdaje se liší

Zjistili jste, že evidovat skutečné výdaje se vám nevyplatí a profese, které vykonáváte, spadají do více paušálních skupin? Především si podle skutečnosti rozdělte, v jakém poměru různé činnosti vykonáváte. Například účetní, která podniká také jako daňová poradkyně, si vydělá za rok 300 000 korun. Ví,že účetnictví jí zabere dvě třetiny času a poradenství jednu třetinu.

Pak si příjmy rozdělí a od 200 000 odečte výdaje 50 procent, od 100 000 pak 40 procent. Součet výdajů (100 000 + 40 000 = 140 000) zapíše do řádku 102 přílohy 1 daňového přiznání. Potom v oddílu 2 v části B uvede do druhu činnosti název hlavní činnosti „účetní práce“ a do kolonky sazba výdajů 50 %, do dalšího řádku napíše název další činnosti „daňové poradenství“ a do sazby výdajů uvede 40 %.

Podobně postupuje ten, kdo vykonává profesí ještě víc, pokud se jejich výčet nevejde do předtištěných řádků, uvede je na zvláštním listu papíru, který potom k přiznání přiloží.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Zemědělci odečítají 80 procent

Všichni, kdo podnikají v zemědělství, si mohou odečíst jako výdaje od příjmů nejvyšší položku, 80 procent. Patří sem: chmelařství, ovocnářství, vinohradnictví, vinařství, pěstování zeleniny, hub, okrasných rostlin, léčivých a aromatických rostlin a rostlin pro technické užití, chov hospodářských zvířat, sportovních a dostihových koní, výroba osiv a sadby, školkařských výpěstků a genetického materiálu rostlin, úprava, zpracování a prodej vlastní produkce zemědělské výroby včetně výroby potravin z ní, chov ryb, vodních živočichů a pěstování rostlin na vodní ploše.

Řemeslníci odečítají 60 procent

Kdo podniká v řemeslné živnosti, má nárok na 60% odpočet. Všechny činnosti jsou uvedeny v živnostenském zákoně. Zde je výčet těch nejčastějších: kovářství, zámečnictví, nástrojařství, obrábění kovů, galvanizérství, smaltéřství, slévárenství, modelářství, opravy silničních vozidel, opravy karoserií, opravy ostatních dopravních prostředků, opravy pracovních strojů, hodinářství, výroba, instalace a opravy elektrických strojů a přístrojů, výroba, instalace a opravy elektronických zařízení, broušení a leptání skla, zpracování kamene, výroba kosmetických přípravků, řeznictví a uzenářství, mlynářství, pivovarnictví a sladovnictví, mlékárenství, pekařství, cukrářství.

Dále do tohoto výčtu patří barvení a chemická úprava textilií, zpracování kůží a kožešin, truhlářství, zlatnictví a klenotnictví, opravy hudebních nástrojů, polygrafická výroba, zednictví, tesařství, pokrývačství, klempířství, štukatérství, podlahářství, izolatérství, kominictví, vodoinstalatérství, topenářství, montáž suchých staveb, čištění textilu a oděvů, holičství, kadeřnictví, hostinská činnost, kosmetické služby, pedikúra, manikúra, fotografické služby, výroba, opravy a aplikace ortopedické obuvi.

Ostatní živnostníci odečítají 50 procent Podnikatelé, kteří se neživí řemeslem, ale mají živnosti koncesované, vázané a volné, si mohou odečíst 50 procent. Jsou to zejména: projektová činnost ve výstavbě, provádění jednoduchých a drobných staveb, jejich změn a odstraňování, provozování autoškoly, oční optika, průvodcovská činnost, psychologické poradenství a diagnostika, poskytování tělovýchovných a sportovních služeb, činnost účetních poradců, vedení účetnictví, masérské, rekondiční a regenerační služby, provozování solárií, cestovní agentury, provádění dezinfekce, dezinsekce a deratizace.

Na padestiprocentní odpočet výdajů mají nárok také ti, kteří podnikají v oborech: směnárenská činnost, osobní a nákladní silniční doprava, taxislužba, pohřební služba, služba soukromých detektivů, provozování cestovní kanceláře, výroba potravinářských výrobků, vína a medoviny, výroba nealkoholických nápojů, výroba textilního zboží, oděvů a oděvních doplňků, výroba kožešinových výrobků, grafické práce a kresličské práce, výroba a zpracování skla, porcelánových a keramických výrobků, výroba čalounických výrobků, zprostředkování obchodu, maloobchod se smíšeným zbožím, specializovaný maloobchod, provozování čerpacích stanic, opravy obuvi, praní, žehlení, opravy a údržba oděvů, činnost podnikatelských, finančních,
organizačních a ekonomických poradců, překladatelská a tlumočnická činnost, výuka jazyků.

popisekČÍM SI SNÍŽÍ DANĚ
podnikatelé

Lékaři a advokáti si odečítají 40 procent

Na 40% paušál mají právo především advokáti, lékaři, architekti, daňoví poradci, tlumočníci, správci konkurzní podstaty, soudní znalci, zprostředkovatelé kolektivních sporů a také lidé, kteří se živí příjmy z nezávislého povolání, například umělci, spisovatelé a sportovci. Řečeno slovy zákona při poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví, autorských práv, vydávání, rozmnožování a rozšiřován literárních a jiných děl vlastním nákladem.

Při pronájmu odečítáte 30 procent

Nejnižší procentní sazbu nákladů mohou uplatnit všichni, kdo pronajímají byty, domy a nebytové prostory či jiné movité věci. Příklad z praxe uvádí daňový poradce František Brabec: pan Vomáčka získal v restituci 30 hektarů zemědělské půdy. Sám hospodařit nechtěl, a tak pozemek pronajal zemědělskému družstvu za 500 korun za hektar a rok. Od příjmu 15 tisíc korun může odečíst paušální výdaje ve výši 4500 korun, jeho základ daně z pronájmu je potom 10 500 korun. Jednou družstvo nemělo peníze a nabídlo panu Vomáčkovi místo části peněz obilí. I tento takzvaně nepeněžitý příjem je povinen zdaňovat a může použít 30% paušální výdaj.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Deset kroků, díky nimž projdete úspěšně pohovorem

Právě teď je velmi vhodná doba ke změně zaměstnání, pokud o ní uvažujete. Sháňka po odbornících je totiž obrovská. Psycholožka Stanislava Klocová radí, na co...  celý článek

Ilustrační snímek
Studie: český pracovní trh je vyčerpán, potřebuje vzdělané migranty

Českým firmám docházejí zaměstnanci, nemají je kde brát, nezaměstnanost je minimální. Proto jsou otevřenější cizincům, stejně jako ostatní státy. Vyplývá to ze...  celý článek

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Nástrojař

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.