Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikejte bez daní a účetnictví

aktualizováno 
Když se řekne slovo daňový ráj, tak si většina lidí nejspíše představí nějaký ostrov v Karibiku. Jsou země, kde se sny bez daní a účetnictví staly skutečností. Tyto daňové ráje získávají navíc stále větší popularitu také v České republice.

Kajmanské ostrovy - Kajmanské ostrovy | foto: www.hedvabnastezka.cz

Náklady na zřízení firmy v některé z daňových oáz se pohybují od 3 000 dolarů výše a zprostředkovatelské firmy jsou schopné je zájemcům založit takřka na počkání. Udržovací roční poplatek se pohybuje kolem 100 000 korun ročně.

Daňovým rájům odborníci dnes říkají „offshore finanční centrum“. Tento termín označuje zemi, která kromě daňových úlev nabízí i další výhodné podmínky pro podnikatele. Patří k nim vyspělá infrastruktura, legislativa či vymahatelnost práva, rozvinutý bankovní systém a hlavně, nízké nebo žádné daně.

Sázka na nízké daně

Sázka na nízké daně se všem daňovým rájům vyplatila. Přestože jde většinou o země se zanedbatelnou rozlohou a nízkým počtem obyvatel, podávají podle encyklopedie daňových rájů tyto země vysoké ekonomické výkony. Například hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele offshore centra Bermud nemá na světě konkurenci. Offshore země, jako je Libérie, Panama i Kypr zastávají zase prominentní místa v žebříčku zemí s nejrozsáhlejším lodním registrem.

Podle nashromážděného majetku patří offshore centra Hongkong a Kajmanské ostrovy mezi pět největších finančních center světa, hned po metropolích, jako je New York a Londýn. Počet založených společností v některých daňových rájích (Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Lichtenštejnsko) dokonce převyšuje počet místních obyvatel.

popisekŠVARCSYSTÉM – ÚČINNÝ, GENIÁLNÍ,
ale stále nelegální

Jak založit offshore firmu

Společnost, která chce optimalizovat své daně, může založit firmu v některé z daňových oáz buď přímo nebo prostřednictvím poradenské firmy.
Procedury nutné k založení společnosti zařizuje místní registrovaný agent, který se postará o všechny zákonné úkony. Jakmile je společnost zaregistrována, jsou potřebné dokumenty zaslány vlastníkovi.

Tyto dokumenty obvykle zahrnují:

  • certifikát o založení
  • akciový certifikát
  • společenskou smlouvu a
  • úvodní usnesení společnosti

Dalším krokem je založení administrativní kanceláře společnosti. Aby se dosáhlo nulového daňového zatížení, je ideální území s žádnými daněmi, a kde není požadovaná registrace společností a neexistuje žádná povinnost k místním úřadům.

K založení administrativního sídla společnosti lze využít služeb místního business centra, které nabízí následující služby: poštovní adresu společnosti, telefonní služby (veškeré telefony jsou přijímány jménem společnosti profesionální sekretářkou, která požádá volající o zanechání vzkazu a předává tyto vzkazy dál) Je také možné nechat si tyto telefonní hovory automaticky přesměrovávat na své telefonní číslo.

V sídle firmy je možné otevřít také bankovní účet, který je ovládán přes fax nebo telefon z mateřské země. K tomuto účtu mohou být vystaveny mezinárodní platební karty. Samozřejmostí je naprostá anonymita majitele účtu. Většinu kont lze otevřít na dálku (poštou nebo pomocí internetu).

Klient si zadá jméno společnosti a rozhodnutí o výši základního jmění (obvykle USD 5 000). Dále určí požadovaný typ akcií své společnosti buď na doručitele nebo na jméno. Jestliže zvolí akcie na jméno, je třeba dodat informace o akcionářích (jména, adresy). Akcie na doručitele zajišťují plnou anonymitu. Kdokoliv, kdo může prokázat akciový certifikát, je považován za zákonného vlastníka společnosti.

Procedury nutné k založení společnosti zařizuje místní registrační agent, který se postará o všechny zákonné úkony. Jakmile je společnost zaregistrována, jsou potřebné dokumenty zaslány vlastníkovi. Tyto dokumenty obvykle zahrnují: certifikát o založení, akciové certifikáty, memorandum a Articles of Association (společenská smlouva) a úvodní usnesení společnosti.

Místo procent nízký paušál

Skoro všechny klasická offshore centra nevyžadují, aby offshore společnosti vedly účetnictví, prováděly audit, výroční zprávy nebo zdaňovali své výnosy procentuální sazbou, jak ji známe z ČR. Zdanění výnosů tu obvykle spočívá v pouhém uhrazení přijatelné paušální daně.

Zakázky plněné v mateřské zemi fakturuje offshore společnost. Tím zůstává výnos nezdaněný na účtech offshore společnosti. Výnos se poté může dále investovat i do mateřské země, vyplácet jako dividenda (po příslušném zdanění). Další legální cestou použití je například dlouhodobá nízkoúročená půjčka vlastní firmě. Peníze, které se vlastníkům hromadí na účtech offshorových společností, však podléhají dani z příjmu v momentě, kdy se je pokusí převést na osobní konta. Čerpat z účtu vedeného v daňovém ráji lze i v hotovosti, takže je takový příjem prakticky nedoložitelný, ale je to už krok mimo zákon.

Dani z příjmu podléhají v ČR také společnosti, které tu sice nemají sídlo
ani zástupce, ale vyvíjejí tu činnost déle než půl roku. To nutí podnikatele zakládat více společností, které zpracovávají jednotlivé časově ohraničené zakázky.
Kontakty na offshore společnosti:

www.zahranicni-spolecnosti.cz
www.growthstock.net/offshore_cz.htm


 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další z rubriky

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Měli odvahu jít za snem. Změnili profesi, která je dobře živila

Lukáš Vašek, majitel pekárny Oh Deer Bakery

Čím chceš být, až budeš velký? Poprvé se zeptá paní učitelka u zápisu, naposledy u absolutoria nebo maturity. Doktorka,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.