Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikejte bez daní a účetnictví

aktualizováno 
Když se řekne slovo daňový ráj, tak si většina lidí nejspíše představí nějaký ostrov v Karibiku. Jsou země, kde se sny bez daní a účetnictví staly skutečností. Tyto daňové ráje získávají navíc stále větší popularitu také v České republice.

Kajmanské ostrovy - Kajmanské ostrovy | foto: www.hedvabnastezka.cz

Náklady na zřízení firmy v některé z daňových oáz se pohybují od 3 000 dolarů výše a zprostředkovatelské firmy jsou schopné je zájemcům založit takřka na počkání. Udržovací roční poplatek se pohybuje kolem 100 000 korun ročně.

Daňovým rájům odborníci dnes říkají „offshore finanční centrum“. Tento termín označuje zemi, která kromě daňových úlev nabízí i další výhodné podmínky pro podnikatele. Patří k nim vyspělá infrastruktura, legislativa či vymahatelnost práva, rozvinutý bankovní systém a hlavně, nízké nebo žádné daně.

Sázka na nízké daně

Sázka na nízké daně se všem daňovým rájům vyplatila. Přestože jde většinou o země se zanedbatelnou rozlohou a nízkým počtem obyvatel, podávají podle encyklopedie daňových rájů tyto země vysoké ekonomické výkony. Například hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele offshore centra Bermud nemá na světě konkurenci. Offshore země, jako je Libérie, Panama i Kypr zastávají zase prominentní místa v žebříčku zemí s nejrozsáhlejším lodním registrem.

Podle nashromážděného majetku patří offshore centra Hongkong a Kajmanské ostrovy mezi pět největších finančních center světa, hned po metropolích, jako je New York a Londýn. Počet založených společností v některých daňových rájích (Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Lichtenštejnsko) dokonce převyšuje počet místních obyvatel.

popisekŠVARCSYSTÉM – ÚČINNÝ, GENIÁLNÍ,
ale stále nelegální

Jak založit offshore firmu

Společnost, která chce optimalizovat své daně, může založit firmu v některé z daňových oáz buď přímo nebo prostřednictvím poradenské firmy.
Procedury nutné k založení společnosti zařizuje místní registrovaný agent, který se postará o všechny zákonné úkony. Jakmile je společnost zaregistrována, jsou potřebné dokumenty zaslány vlastníkovi.

Tyto dokumenty obvykle zahrnují:

  • certifikát o založení
  • akciový certifikát
  • společenskou smlouvu a
  • úvodní usnesení společnosti

Dalším krokem je založení administrativní kanceláře společnosti. Aby se dosáhlo nulového daňového zatížení, je ideální území s žádnými daněmi, a kde není požadovaná registrace společností a neexistuje žádná povinnost k místním úřadům.

K založení administrativního sídla společnosti lze využít služeb místního business centra, které nabízí následující služby: poštovní adresu společnosti, telefonní služby (veškeré telefony jsou přijímány jménem společnosti profesionální sekretářkou, která požádá volající o zanechání vzkazu a předává tyto vzkazy dál) Je také možné nechat si tyto telefonní hovory automaticky přesměrovávat na své telefonní číslo.

V sídle firmy je možné otevřít také bankovní účet, který je ovládán přes fax nebo telefon z mateřské země. K tomuto účtu mohou být vystaveny mezinárodní platební karty. Samozřejmostí je naprostá anonymita majitele účtu. Většinu kont lze otevřít na dálku (poštou nebo pomocí internetu).

Klient si zadá jméno společnosti a rozhodnutí o výši základního jmění (obvykle USD 5 000). Dále určí požadovaný typ akcií své společnosti buď na doručitele nebo na jméno. Jestliže zvolí akcie na jméno, je třeba dodat informace o akcionářích (jména, adresy). Akcie na doručitele zajišťují plnou anonymitu. Kdokoliv, kdo může prokázat akciový certifikát, je považován za zákonného vlastníka společnosti.

Procedury nutné k založení společnosti zařizuje místní registrační agent, který se postará o všechny zákonné úkony. Jakmile je společnost zaregistrována, jsou potřebné dokumenty zaslány vlastníkovi. Tyto dokumenty obvykle zahrnují: certifikát o založení, akciové certifikáty, memorandum a Articles of Association (společenská smlouva) a úvodní usnesení společnosti.

Místo procent nízký paušál

Skoro všechny klasická offshore centra nevyžadují, aby offshore společnosti vedly účetnictví, prováděly audit, výroční zprávy nebo zdaňovali své výnosy procentuální sazbou, jak ji známe z ČR. Zdanění výnosů tu obvykle spočívá v pouhém uhrazení přijatelné paušální daně.

Zakázky plněné v mateřské zemi fakturuje offshore společnost. Tím zůstává výnos nezdaněný na účtech offshore společnosti. Výnos se poté může dále investovat i do mateřské země, vyplácet jako dividenda (po příslušném zdanění). Další legální cestou použití je například dlouhodobá nízkoúročená půjčka vlastní firmě. Peníze, které se vlastníkům hromadí na účtech offshorových společností, však podléhají dani z příjmu v momentě, kdy se je pokusí převést na osobní konta. Čerpat z účtu vedeného v daňovém ráji lze i v hotovosti, takže je takový příjem prakticky nedoložitelný, ale je to už krok mimo zákon.

Dani z příjmu podléhají v ČR také společnosti, které tu sice nemají sídlo
ani zástupce, ale vyvíjejí tu činnost déle než půl roku. To nutí podnikatele zakládat více společností, které zpracovávají jednotlivé časově ohraničené zakázky.
Kontakty na offshore společnosti:

www.zahranicni-spolecnosti.cz
www.growthstock.net/offshore_cz.htm


 

Autor:Nejčtenější

Překonat Baťu je na dlouho, říká muž, jehož výrobky jsou v každé kuchyni

Petr Chmela, zakladatel českého výrobce kuchyňských potřeb Tescoma

Ovar mnozí z nás uvaří v „jeho“ hrnci, nakrájíme ho „jeho“ nožem, chlebíčky dáme na „jeho“ mísy, pít budeme z „jeho“...

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...

Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

Chcete převést dům na děti? Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Manželé Novákovi vlastní dům na malém městě na jižní Moravě. Vzhledem k tomu, že jim oběma letos bude osmdesát, řekli...

Další z rubriky

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

Ilustrační snímek

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla,...

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

ČOI: 57% autobazarů podvádí - stáčení tachometrů, zatajování nehod. Nejhorší sir...

ČOI: 57% autobazarů podvádí - stáčení tachometrů, zatajování nehod. Nejhorší sir...

Kurzy.cz ČOI oznámila, že v plných 57% všech kontrol autobazarů zjistila pochybení z jejich strany. Prodejci ojetin i nadále pou...

Najdete na iDNES.cz