Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podpora bydlení má posílit

  10:00aktualizováno  10:00
Lidé, kteří teprve zamýšlejí sjednat si stavební spoření, se mohou těšit, že jim stát k jejich úsporám přidá více než dosud. Avšak pouze v případě, že nastřádané peníze investují do bydlení.
Nový ministr pro místní rozvoj Pavel Němec chce zachovat dosavadní systém stavebního spoření, kdy je možné ročně získat od státu až 4,5 tisíce korun. Navíc chce zvýšit státní příspěvek pro ty, kteří zdroje ze stavebního spoření použijí na rekonstrukci či pořízení bytu. "Například by mohli mít nárok na státní příspěvek až do výše spoření 24 tisíc korun ročně," uvedl Němec. Stát poskytuje 25 procent z ročně naspořené částky, maximálně však z 18 tisíc korun. Z logiky Němcova vyjádření vyplývá, že stát by mohl v budoucnu vyplácet příspěvek až 6 tisíc ročně, jako je tomu například v sousedním Slovensku. Detaily svého plánu zatím ministr nebyl schopen upřesnit.

Další zvýhodnění stavebního spoření má šanci projít

V hospodaření státní pokladny sice zeje rok od roku větší díra, ale další miliardy na vylepšení stavebního spoření se v něm zřejmě ještě najdou. Proti srsti není Němcův záměr ani ministerstvu financí, ani opoziční ODS. "Obecně je možné zamyslet se nad principem, zda by systém nemohl být výhodnější pro ty, kteří chtějí stavět a rekonstruovat. Ti by měli být v systému privilegovaní," uvedl mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič. A podobný je i postoj ODS. "Když bude schodek rozpočtu příští rok 150 miliard, tak jedna miliarda sem nebo tam, to už je jedno," říká Vlastimil Tlustý, podle kterého je další podpora bydlení jednoznačně prospěšná. Příznivý postoj politických stran ke stavebnímu spoření je i odrazem počtu lidí, kteří jej využívají. Ke konci loňského roku bylo 4,2 milionu platných smluv. Strážci státní pokladny však z toho donedávna tak velkou radost neměli. Jen letos totiž na příspěvcích vyplatí 11 miliard korun a příští o dvě miliardy navíc.

Bytová družstva podruhé

Rozšířením stavebního spoření iniciativa ministerstva pro místní rozvoj v oblasti bydlení nekončí. Úředníci chtějí znovu oprášit návrh zákona o neziskových bytových společenstvech, který není ničím jiným než renesancí bytových družstev a který už jednou poslanci vládě Miloše Zemana odmítli. "Myslíme si, že by to bylo výrazně úspornější než dnešní dotace obcím na výstavbu nájemního bydlení," uvedla Daniela Grábmüllerová z ministerstva pro místní rozvoj. Stát poskytuje obcím na výstavbu jednoho nájemního bytu a s ním souvisící sítě 400 tisíc korun. "U neziskových bytových společenství se počítalo s dotací 200 tisíc plus nízkoúročený úvěr. Bylo by to životaschopné a s polovičními náklady než v současné době," dodala Grábmüllerová. Neziskové nájemní bydlení by podle ní bylo určeno pro střední třídu, která nemá sílu vzít si hypotéku a investovat do vlastního bydlení.

***

Kolik stát dává na podporu bydlení
(v milionech korun)

Ze státního rozpočtu

stavební spoření 11 000
hypotéční úvěry 530
výstavba nájemních bytů 574
výstavba domů s pečovatelskou služnou 589
oprava panelových domů 280
vylepšení panelových sídlišť 70

Z Fondu rozvoje bydlení

oprava panelových domů 252
modernizace bytů 350
výstavba nájemních bytů a domů
s pečovatelskou službou 6000
podpora mladých, 200tisícové úvěry 350

CELKEM 19 995

BYDLENÍ JE STÁLE PROBLÉM. A to i přes skutečnost, že lidé mohou získat zvýhodněné půjčky. Byt v takovém případě nesmí mít více než 80 m2 a domek 130 m2 podlahové plochy.

STÁT PŮJČÍ JEN NA NĚCO. Zvýhodněné dvousettisícové půjčky mohou lidé získat pouze na bydlení do určené velikosti. Byt nesmí mít více než 80 m2 a domek 130 m2 podlahové plochy.


Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz