Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podpora v nezaměstnanosti je letos vyšší, ale kratší o měsíc

aktualizováno 
Experti pro letošní rok předpovídají, že krize zvýší nezaměstnanost. Na ty, kdo letos přijdou o práci, však čekají jiné podmínky, než jaké platily loni. Například úřad práce se může zajímat o příčiny odchodu z vašeho předchozího zaměstnání.
Aktivní zájemce o práci nezůstane bez práce dlouho.

Aktivní zájemce o práci nezůstane bez práce dlouho. | foto: Profimedia.cz

Délka podpory v nezaměstnanosti se zkracuje o měsíc. Ten, kdo si práci najde rychle, bude na tom lépe, než by byl loni, protože se částka v prvních měsících zvyšuje. Zatímco loni připadla nezaměstnanému první tři měsíce podpora ve výši 50 procent měsíčního výdělku, nyní bude první dva měsíce dostávat 65 procent čisté měsíční mzdy z posledního zaměstnání a v případě OSVČ z posledního vyměřovacího základu. Maximálně to však bude 13 307 korun měsíčně.

Kdo bude mít smůlu?

Úřady práce ovšem mají přísnější nároky, komu podporu přidělí. Abyste na ni měli nárok, musíte v posledních třech letech pracovat aspoň 12 měsíců a odvádět sociální pojištění. Pokud si jdete o podporu zažádat, už si s sebou na úřad práce nevezmete jen zápočtový list a občanský průkaz, ale je nutný i evidenční list důchodového pojištění.

Nárok na podporu letos ztrácejí ti, kdo přišli o zaměstnání v důsledku tzv. hrubého porušení pracovní kázně a povinností. Úřad práce může tedy zkoumat i příčiny, proč jste z předchozího zaměstnání odešli. Podobně na tom budou i lidé, kteří během šesti měsíců nejméně dvakrát za sebou opustí bez závažných důvodů zaměstnání, které jim úřad zprostředkoval.

Nadále zůstává, že nelegální práce je důvodem pro vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání a zamítnutí podpory.

 Výše podpory od ledna 2009
(vypočítává se z průměrného čistého měsíčního výdělku) 
 1. až 2. měsíc  65 %
 3. až 4. měsíc  50 %
 zbylé měsíce  45 %
 Poznámka: maximum je 13 307 korun 

Pravidla se mění i pro absolventy

Absolventům dosud k přidělení podpory stačilo jen šest měsíců zaměstnání, neboť k tomu se připočítávalo šest měsíců přípravy na budoucí povolání. Nyní mladí lidé dostanou podporu v nezaměstnanosti jen v případě, že už během posledních tří let studia aspoň 12 měsíců pracovali a odváděli sociální pojištění.

Spolupráci na akčním plánu neodmítejte

Lidé, kteří si do pěti měsíců nenajdou novou práci, budou nově muset plnit podmínky individuálního akčního plánu, který s nimi úřad práce sestaví. Akční plány v sobě zahrnují možnosti rekvalifikací, zhodnocení předpokladů pro změnu povolání a různá poradenství, jejichž cílem bude najít pro nezaměstnaného práci, která by odpovídala jeho schopnostem.

Pokud spolupráci na akčním plánu i rekvalifikace odmítnete, budete z evidence úřadu práce vyřazeni na šest měsíců.
 

 Délka podpory
 Do 50 let věku  5 měsíců
Od 50 do 55 let  8 měsíců
Nad 55 let 11 měsíců

Kdo si polepší?

Naopak nový zákon zvýhodňuje ty, kdo se snaží pracovat. Když po vypršení lhůt připadne nezaměstnanému příspěvek ve výši existenčního minima 2 020 korun, může se částka změnit na životní minimum 3 126 korun, pokud bude vykonávat veřejné služby pro obec - jako třeba odklízet sníh. Částka může být i vyšší, záleží na množství odpracovaných hodin.

Podobně se vychází vstříc i aktivním nezaměstnaným, kteří prokážou, že se snaží svou situaci řešit - například přijmou práci na částečný úvazek a budou se snažit hledat zaměstnání na plný úvazek dál.

Bonusy jsou připraveny i pro ty, kdo podstoupí programy dalšího vzdělávání. Pokud se například zúčastní rekvalifikačního kurzu, připadne jim příspěvek, který budou dostávat po celou dobu rekvalifikace a který činí 60 procent jejich předchozí průměrné měsíční mzdy.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

ŠKODA AUTO a.s.
Specialista vývoje podvozku

ŠKODA AUTO a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.