Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podraží po vstupu do EU nemovitosti a nájmy?

aktualizováno 
Nemějte obavy, vzkazují všem, kdo uvažují o koupi nemovitosti, realitní agenti. Ceny by totiž neměly po vstupu do EU nijak závratně růst. Naopak. Protože očekávání a naděje, že se hodnota nemovitostí zvýší, přiměla některé lidi spekulativně nakupovat domy a byty, může jejich hodnota paradoxně těsně po vstupu v některých oblastech i klesnout či stagnovat. Takže mohou „vydělat“ ti, kteří se chystají nemovitost pořídit.

Naopak majitelé nemovitostí mohou v krajním případě i prodělat, případně jejich zisk nemusí být tak závratný, jak se původně očekávalo. Pokles tržní hodnoty se očekává například u bytů v panelových domech.

Lze předpokládat, že dobře se budou jako dosud prodávat některé nemovitosti v Praze a velkých městech, tedy obecně v atraktivních zónách. Ty by se měly trvale zhodnocovat. 

Podle údajů informačního serveru o Evropské unii euroskop.cz jsou ceny nemovitostí ve městech přibližně dvojnásobné v porovnání s venkovem a po vstupu do unie se rozdíl zřejmě ještě zvýší.

„Rozhodující bude tak jako dosud nabídka a poptávka na trhu; přitom není důvod očekávat v prvních letech po vstupu nějaké zásadní změny oproti současnému vývoji. Ceny nemovitostí se však poněkud zvýší po roce 2007, kdy vyprší přechodné období na DPH ze stavebních prací pro účely bydlení,“ uvádí se na webových stránkách www.euroskop.cz.

Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték? Jaká hypotéka je pro vás vhodná? Čtěte ZDE.

V otázce nájemného je třeba rozlišovat regulovaný a komerční nájem. V prvním případě nárůst závisí na politice vlády. Současný vládní návrh počítá s postupným zvyšováním nájemného ve třech etapách, vždy o deset procent, tedy v nejbližších letech celkem o třicet procent. Komerční nájemné by mělo podle odborníků spíše klesat. Jak uvedl pro MF DNES Ivo Gavlas z Asociace realitních kanceláří, souvisí pokles s obrovskou nabídkou na trhu, zatímco poptávka po nájemním bydlení neroste.

Evropská unie neurčuje jednotlivým zemím pravidla bytové politiky. Ta jsou v kompetenci národních vlád. V rámci Evropské komise například neexistuje zvláštní sekce pro bydlení.

ČTĚTE TAKÉ

EU a trh s byty
Zájem o kanceláře
V jednotlivých evropských zemích se najdou různé modely struktury bydlení. Podle dokumentu ministerstva pro místní rozvoj má například v severských státech EU tradici nájemní a družstevní bydlení s poměrně silnými zásahy státu. Naopak maximální podpora vlastnického bydlení je charakteristická pro Velkou Británii či Irsko. Tyto země jsou ochotné poskytnout pomoc s bydlením pouze těm, kteří se ocitli ve svízelné situaci a nejsou schopni ji sami vyřešit. Například v Portugalsku či v Řecku je veškerá péče o bydlení ponechána na občanech a stát se angažuje v bytové otázce jen minimálně.

Plánujete koupi nebo prodej nemovitosti? Jaký vývoj očekáváte po vstupu do EU? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

 

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Refinancování a konsolidace. Ušetří peníze, nebo jde jen o trik?

K refinancování hypotéky přistupujeme zpravidla tehdy, když nám naše banka...

Převeďte své půjčky k nám, ušetříte. Tak zní časté reklamní slogany bank. Je to však pravda? Můžeme skutečně převedením...

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz