Podraží po vstupu do EU nemovitosti a nájmy?

  • 2
Nemějte obavy, vzkazují všem, kdo uvažují o koupi nemovitosti, realitní agenti. Ceny by totiž neměly po vstupu do EU nijak závratně růst. Naopak. Protože očekávání a naděje, že se hodnota nemovitostí zvýší, přiměla některé lidi spekulativně nakupovat domy a byty, může jejich hodnota paradoxně těsně po vstupu v některých oblastech i klesnout či stagnovat. Takže mohou „vydělat“ ti, kteří se chystají nemovitost pořídit.

Naopak majitelé nemovitostí mohou v krajním případě i prodělat, případně jejich zisk nemusí být tak závratný, jak se původně očekávalo. Pokles tržní hodnoty se očekává například u bytů v panelových domech.

Lze předpokládat, že dobře se budou jako dosud prodávat některé nemovitosti v Praze a velkých městech, tedy obecně v atraktivních zónách. Ty by se měly trvale zhodnocovat. 

Podle údajů informačního serveru o Evropské unii euroskop.cz jsou ceny nemovitostí ve městech přibližně dvojnásobné v porovnání s venkovem a po vstupu do unie se rozdíl zřejmě ještě zvýší.

„Rozhodující bude tak jako dosud nabídka a poptávka na trhu; přitom není důvod očekávat v prvních letech po vstupu nějaké zásadní změny oproti současnému vývoji. Ceny nemovitostí se však poněkud zvýší po roce 2007, kdy vyprší přechodné období na DPH ze stavebních prací pro účely bydlení,“ uvádí se na webových stránkách www.euroskop.cz.

Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték? Jaká hypotéka je pro vás vhodná? Čtěte ZDE.

V otázce nájemného je třeba rozlišovat regulovaný a komerční nájem. V prvním případě nárůst závisí na politice vlády. Současný vládní návrh počítá s postupným zvyšováním nájemného ve třech etapách, vždy o deset procent, tedy v nejbližších letech celkem o třicet procent. Komerční nájemné by mělo podle odborníků spíše klesat. Jak uvedl pro MF DNES Ivo Gavlas z Asociace realitních kanceláří, souvisí pokles s obrovskou nabídkou na trhu, zatímco poptávka po nájemním bydlení neroste.

Evropská unie neurčuje jednotlivým zemím pravidla bytové politiky. Ta jsou v kompetenci národních vlád. V rámci Evropské komise například neexistuje zvláštní sekce pro bydlení.

ČTĚTE TAKÉ

EU a trh s byty
Zájem o kanceláře
V jednotlivých evropských zemích se najdou různé modely struktury bydlení. Podle dokumentu ministerstva pro místní rozvoj má například v severských státech EU tradici nájemní a družstevní bydlení s poměrně silnými zásahy státu. Naopak maximální podpora vlastnického bydlení je charakteristická pro Velkou Británii či Irsko. Tyto země jsou ochotné poskytnout pomoc s bydlením pouze těm, kteří se ocitli ve svízelné situaci a nejsou schopni ji sami vyřešit. Například v Portugalsku či v Řecku je veškerá péče o bydlení ponechána na občanech a stát se angažuje v bytové otázce jen minimálně.

Plánujete koupi nebo prodej nemovitosti? Jaký vývoj očekáváte po vstupu do EU? Napište nám, těšíme se na vaše názory.