Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podraží pozemky, ceny panelových bytů klesnou

aktualizováno 
Co se stane na trhu s realitami v příštím roce? Makléři se shodují, že žádná cenová revoluce zřejmě nenastane. Přesto se někomu vyplatí si s prodejem či nákupem pospíšit.

Majitelé starších bytů v panelácích, kteří se jich chtějí zbavit, by to měli udělat ještě letos. „Vzhledem k tomu, že stále pokračuje již v předloňském roce avizovaný a v loňském prověřený trend mohutné výstavby nových bytových domů, a to jak v hlavním městě, tak ve většině krajů, doporučujeme uspíšit rozhodnutí zbavit se starších bytů, zejména panelových,“ míní Viktorie Kafková z realitní kanceláře B.I.R.T. Cena těchto bytů podle ní stále mírně klesá a s rostoucími možnostmi nového, kvalitnějšího bydlení za relativně dostupné ceny se jich budou jejich majitelé stále hůře a hlavně nevýhodněji zbavovat.

Kdo chce koupit pozemky v městech či rekreačních a turisticky atraktivních oblastech, neměl by váhat. „Především v Praze a jejím okolí je o ně značný zájem, ceny mírně stoupají a do budoucna očekáváme jejich další zvyšování,“ říká jednatel realitní kanceláře Omega-reality Miroslav Havelka.

NENECHTE SI UJÍT
burza
Co slibuje privatizace Unipetrolu?
Ceny akcií na Pražské burze nezadržitelně rostou a nikdo neví, dokdy tato situace potrvá. Jak na tom vydělat?

Už se to nese...
Lidé při psaní životopisu stále chybují
Váš životopis je vaše vizitka, prezentace a často i první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Jak jej nepokazit?

Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis
Objevte tajemství notebooků
Už zdaleka nejsou jen nedostupným technickým zázrakem. Poradíme vám, jak vybrat ten správný pro vás, a to za rozumnou cenu.

Lidem, kteří chtějí uložit své peníze do bytů a pronajímat je, doporučuje Marcela Koušová z realitní kanceláře Gesa spíš hledat byt v cihlovém domě a ne moc daleko od centra. Již teď je podle ní menší zájem o pronájem bytů v okrajových částech Prahy či větších měst.
 
Nákup novostaveb počká

V případě novostaveb není podle makléřů kam spěchat. Nabídek je přehršel a další a další přibývají. Vyplatí se je pořádně zvážit a nenakupovat pod tlakem. Jinak je to se staršími, původně obecními byty. „Vzhledem k postupné privatizaci bytů ve velkých městech doporučujeme ostře sledovat úřední desky a infostránky městských částí, které avizují prodeje bytů v majetku města do soukromého vlastnictví. Velmi často totiž bývá veřejné výběrové řízení obálkovými metodami cestou k získání mimořádně dobré investice,“ upozorňuje Viktorie Kafková.
 
Ceny ovlivňuje poptávka

Chcete si pořídit DŮM V ZAHRANIČÍ? Žádný problém!
Více v
TOMTO ćlánku

I z poptávky se dá soudit, jak se budou měnit ceny. U malých bytů se pokles cen nedá očekávat. Podle odborníků je o ně stále největší zájem. „Nejdříve jsou pryč byty 1+kk nebo 2+kk,“ potvrzuje makléřka Monika Vavreková ze Skanska realitní kanceláře. Vedle těchto bytů začínají lákat kupce podle analýzy Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí také středně velké vícepokojové byty a tento trend by měl ještě sílit. Důvod? Ti, kdo investovali do bydlení počátkem devadesátých let, už z menších bytů „vyrostli“ a chtějí větší a komfortnější bydlení. „Výhledy jsou jedna věc, ale dlouhodobá zkušenost je taková, že poptávka stále směřuje nejvíce k bytům 2+kk, pak 1+kk a až nakonec 3+1,“ vysvětluje makléř Peter Višňovský z Lexxus reality.

Víc než vnitřní uspořádání bytu začíná do ceny bytů promlouvat poloha místa. „Zatímco před pěti lety byl u novostaveb minimální výběr, dneska mají zájemci daleko širší možnosti volby. Zájem klientů ovlivňuje nejen kvalita stavby, vnitřní vybavení bytů, ale stále více také jeho poloha a dopravní dostupnost,“ potvrzuje Višňovský.
 
První nabídka nemusí být nejlepší

Džungli někdy připomíná podle zjištění MF DNES nabídka nemovitostí na internetu. V rubrikách Na prodej často visí nemovitosti, které už jsou dávno prodané. Pokud nemá realitní kancelář takzvanou exkluzivitu, kdy nabízí nemovitost výhradně jen ona, může se klient s vyhlédnutým bytem či domem setkat v nabídce několika z nich, a to za rozdílnou cenu. Ta záleží na marži realitky, tedy ceně za zprostředkování prodeje. Malý rozdíl udělá při milionových částkách velké peníze. „Zajímala jsem se o byt v Nuslích a šla si ho se zástupcem realitní kanceláře prohlédnout. Přímo na místě jsme se potkali s agentem z jiné realitky, který byt ukazoval dalším zájemcům. Nedalo mi to a na internetu jsem se dopídila k jejich nabídce, cena bytu byla o 70 000 korun vyšší,“ říká Lída Blažková.

Koupit nebo prodat byt už teď, nebo počkat na příští rok? Nejvíce záleží na typu a poloze nemovitosti.
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

Sledujete ceny bytů? Čím jsou podle vás ovlivněny nejvíce a jak se budou dále vyvíjet? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

Kurzy.cz Před úterním reportem hospodářských výsledků se oficiálně poodkryla akcionářská skupina, která nejspíše bude na le...

Najdete na iDNES.cz