Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za tisíc obálek dostanete 30 tisíc korun, láká firma na přivýdělek

aktualizováno 
Daniela Schusserová z Jesenice si ke svému důchodu chtěla trochu přivydělat. Reagovala na inzerát firmy, který sliboval slušné zisky za plnění obálek. Ale jediný, kdo vydělal, byla firma.

Přestože v reklamním materiálu je nabídka nejrůznějších výdělků, bližší informace zájemce získá pouze za poplatek, minimálně dvě stovky na účet firmy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daniela hledala práci na doma a našla inzerát firmy Truxa group z Třince: Plnění obálek z domu, platíme až 30 korun za kus. Nabídka vypadala věrohodně, Daniela firmu oslovila a odpověď přišla obratem. Aby si vydělala, stačí, když firmě zašle 660 korun za startovací balíček. A tak důchodkyně požadovanou sumu zaplatila.

Obálku jen naplníte, ale adresáty si musíte sehnat sami

Ovšem když startovací balíček dorazil, bylo po nadšení. "Poslali mi deset ofocených papírů s nabídkou práce, od výroby medvídků, zajíčků a dinosaurů až po kompletaci kuličkových per. Tyto nabídky mám rozesílat dále," uvedla paní Schusserová.

Může se hodit

Hledáte seriózní práci? Vybírejte z prověřených nabídek práce nebo brigád na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstavatele profesionálním životopisem. Vytvořte si jej zdarma na jobDNES.cz

V dopise byl přiložen i kompletní návod, jak si vydělat, tedy jak získat 30 korun za naplněnou obálku. Zájemkyně si má sama zadat a zaplatit inzerát typu – práce doma, výroba zvířátek, informace za ofrankovanou obálku. A když někdo pošle ofrankovanou obálku se svojí adresou, do ní pak vložit reklamní materiál a takto naplněné nezalepené obálky zaslat firmě zpět. Za každou takovou obálku firma zaplatí 30 korun, ovšem pouze v případě, že je ofrankována platnou známkou a ještě je přiložena známka navíc, pokud známka navíc není, pak se odměna snižuje na 20 korun.

Mimochodem, přestože v reklamním materiálu je nabídka nejrůznějších výdělků, bližší informace zájemce získá opět pouze za poplatek, minimálně dvě stovky na účet firmy Truxa group s.r.o.

"Určitě dobrý kšeft, ovšem pouze pro firmu. Podle mého názoru se nejedná o nic jiného než o letadlo," rozhořčuje se paní Schusserová. Od smlouvy tedy odstoupila a žádala vrácení peněz. Od té doby ovšem firma zarytě mlčí.

Firma možnost přivýdělku inzeruje stále

Podobně podvedených zájemců je více. Například uživatelka Markéta v internetové diskusi píše: "Dobrý den, tak i já jsem naletěla této firmě a varuji všechny - neposílejte jim peníze. Poslali mi nehodnotné papíry a já je měla poslat třeba vám a takto by to fungovalo dokola … pokud se nesjednotíme, tak jím to bude stále procházet. Jsou to hnusní odporní zloději a doufám, že se jim to brzy vrátí i s úrokama, moc bych jim to přála."

Firma si je však jistá, nabídku výdělku inzeruje stále. Na inzerát se tedy přihlásila i redaktorka naší redakce. Odpověď přišla obratem. A nabídka práce vypadala vážně slibně, no posuďte sami: "Pokud zvládnete limit tisíc obálek, obdržíte od nás třicet tisíc. Od smlouvy můžete odstoupit a vůči naší společnosti nebudete mít žádné závazky. A vstupní poplatek? Již jen pět set!"

Firma se sice zmiňuje o tom, že jde o aktivní prezentaci služeb, ale nikde neuvádí, že aktivní prezentace znamená, že by měl zájemce o práci sám shánět zákazníky.

Odstoupení od smlouvy neevidujeme, o "letadlo" nejde

Zajímalo nás také, kdy firma vrátí paní Schusserové peníze. V podmínkách přece garantuje, že od smlouvy je možné odstoupit. Telefony, které Tuxa group uvádí, jsou buď nedostupné, nebo je nikdo nebere.

Nakonec nám firma přece jen poslala alespoň stručné e-mailové vyjádření, i když bohužel bez podpisu: "Není nám známo, že by paní Schusserová žádala o odstoupení od smlouvy. Po odstoupení od smlouvy opravdu nebude mít nikdo žádný závazek k naší firmě. Nabízíme program spolupráce při propagaci. Žádné letadlo, jak tomu říkáte."

Jednání společnosti hraničí s podvodem

"Jednání společnosti Truxa group hraničí s podvodným jednáním, neboť adresáti inzerátu jsou klamáni. Jsou uváděni v omyl, když je jim nabízena práce z domova spočívající v plnění obálek, ale již je zamlčeno, že si nejprve musí sehnat zájemce, kterému tuto obálku pošlou, což podstatně mění charakter nabízené práce," hodnotí postup firmy advokát Pavel Nastis.

Podle advokáta tedy paní Schusserová postupovala správně, když společnost vyzvala k vrácení částky 660 korun z důvodu, že byla uvedena v omyl. Společnost Truxa group je povinna tuto částku paní Schusserové vrátit, a pokud tak neučiní, je možné tuto pohledávku vymáhat soudně.

Doporučení: podejte trestní oznámení

I na stránkách organizace Spotřebitel net je řada příspěvků lidí, kteří firmě Truxa group naletěli. "Aby se pachatel dopustil trestného činu podvodu, musí být celková způsobená škoda alespoň pět tisíc korun, ale pokud bude poškozených více, částky se sčítají a celková suma, o kterou se společnost obohatila, bude zcela jistě tuto hranici převyšovat," uvádí Michaela Nováková a všem poškozeným doporučuje, aby se i nadále obraceli na policii.

Trestní oznámení můžete podat na kterékoli služebně Policie ČR. Je dobré uvést, že víte o dalších poškozených, trestní oznámení již je nespíše podáno a vy byste se k němu rádi připojili. Požádejte také policii, aby vás o výsledku šetření či provedených opatřeních informovala.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Kuffnerové: Na začátku bohatství byl pozemek vyhraný v šachové partii

V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na...

Historický cukrovar je dodnes dominantou Břeclavi. Ve Vídni se zase stále pije pivo Ottakringer. Obojí vzniklo díky...

Další z rubriky

Refinancování a konsolidace. Ušetří peníze, nebo jde jen o trik?

K refinancování hypotéky přistupujeme zpravidla tehdy, když nám naše banka...

Převeďte své půjčky k nám, ušetříte. Tak zní časté reklamní slogany bank. Je to však pravda? Můžeme skutečně převedením...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Pozor na úvěrové firmy bez licence, od konce května platí nové podmínky

Ilustrační snímek

Na konci května se úvěrový trh změní. Zmizí z něj definitivně mnoho společností, které poskytovaly spotřebitelské úvěry...

Uniká nám, že USA i eurozóna již zpomalují?

Uniká nám, že USA i eurozóna již zpomalují?

Kurzy.cz Řada ekonomů a institucí čeká, že letos a příští rok nedojde k prudšímu cyklickému obratu ani v eurozóně, ani v USA. Hl...

Najdete na iDNES.cz