Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za tisíc obálek dostanete 30 tisíc korun, láká firma na přivýdělek

aktualizováno 
Daniela Schusserová z Jesenice si ke svému důchodu chtěla trochu přivydělat. Reagovala na inzerát firmy, který sliboval slušné zisky za plnění obálek. Ale jediný, kdo vydělal, byla firma.

Přestože v reklamním materiálu je nabídka nejrůznějších výdělků, bližší informace zájemce získá pouze za poplatek, minimálně dvě stovky na účet firmy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daniela hledala práci na doma a našla inzerát firmy Truxa group z Třince: Plnění obálek z domu, platíme až 30 korun za kus. Nabídka vypadala věrohodně, Daniela firmu oslovila a odpověď přišla obratem. Aby si vydělala, stačí, když firmě zašle 660 korun za startovací balíček. A tak důchodkyně požadovanou sumu zaplatila.

Obálku jen naplníte, ale adresáty si musíte sehnat sami

Ovšem když startovací balíček dorazil, bylo po nadšení. "Poslali mi deset ofocených papírů s nabídkou práce, od výroby medvídků, zajíčků a dinosaurů až po kompletaci kuličkových per. Tyto nabídky mám rozesílat dále," uvedla paní Schusserová.

Může se hodit

Hledáte seriózní práci? Vybírejte z prověřených nabídek práce nebo brigád na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstavatele profesionálním životopisem. Vytvořte si jej zdarma na jobDNES.cz

V dopise byl přiložen i kompletní návod, jak si vydělat, tedy jak získat 30 korun za naplněnou obálku. Zájemkyně si má sama zadat a zaplatit inzerát typu – práce doma, výroba zvířátek, informace za ofrankovanou obálku. A když někdo pošle ofrankovanou obálku se svojí adresou, do ní pak vložit reklamní materiál a takto naplněné nezalepené obálky zaslat firmě zpět. Za každou takovou obálku firma zaplatí 30 korun, ovšem pouze v případě, že je ofrankována platnou známkou a ještě je přiložena známka navíc, pokud známka navíc není, pak se odměna snižuje na 20 korun.

Mimochodem, přestože v reklamním materiálu je nabídka nejrůznějších výdělků, bližší informace zájemce získá opět pouze za poplatek, minimálně dvě stovky na účet firmy Truxa group s.r.o.

"Určitě dobrý kšeft, ovšem pouze pro firmu. Podle mého názoru se nejedná o nic jiného než o letadlo," rozhořčuje se paní Schusserová. Od smlouvy tedy odstoupila a žádala vrácení peněz. Od té doby ovšem firma zarytě mlčí.

Firma možnost přivýdělku inzeruje stále

Podobně podvedených zájemců je více. Například uživatelka Markéta v internetové diskusi píše: "Dobrý den, tak i já jsem naletěla této firmě a varuji všechny - neposílejte jim peníze. Poslali mi nehodnotné papíry a já je měla poslat třeba vám a takto by to fungovalo dokola … pokud se nesjednotíme, tak jím to bude stále procházet. Jsou to hnusní odporní zloději a doufám, že se jim to brzy vrátí i s úrokama, moc bych jim to přála."

Firma si je však jistá, nabídku výdělku inzeruje stále. Na inzerát se tedy přihlásila i redaktorka naší redakce. Odpověď přišla obratem. A nabídka práce vypadala vážně slibně, no posuďte sami: "Pokud zvládnete limit tisíc obálek, obdržíte od nás třicet tisíc. Od smlouvy můžete odstoupit a vůči naší společnosti nebudete mít žádné závazky. A vstupní poplatek? Již jen pět set!"

Firma se sice zmiňuje o tom, že jde o aktivní prezentaci služeb, ale nikde neuvádí, že aktivní prezentace znamená, že by měl zájemce o práci sám shánět zákazníky.

Odstoupení od smlouvy neevidujeme, o "letadlo" nejde

Zajímalo nás také, kdy firma vrátí paní Schusserové peníze. V podmínkách přece garantuje, že od smlouvy je možné odstoupit. Telefony, které Tuxa group uvádí, jsou buď nedostupné, nebo je nikdo nebere.

Nakonec nám firma přece jen poslala alespoň stručné e-mailové vyjádření, i když bohužel bez podpisu: "Není nám známo, že by paní Schusserová žádala o odstoupení od smlouvy. Po odstoupení od smlouvy opravdu nebude mít nikdo žádný závazek k naší firmě. Nabízíme program spolupráce při propagaci. Žádné letadlo, jak tomu říkáte."

Jednání společnosti hraničí s podvodem

"Jednání společnosti Truxa group hraničí s podvodným jednáním, neboť adresáti inzerátu jsou klamáni. Jsou uváděni v omyl, když je jim nabízena práce z domova spočívající v plnění obálek, ale již je zamlčeno, že si nejprve musí sehnat zájemce, kterému tuto obálku pošlou, což podstatně mění charakter nabízené práce," hodnotí postup firmy advokát Pavel Nastis.

Podle advokáta tedy paní Schusserová postupovala správně, když společnost vyzvala k vrácení částky 660 korun z důvodu, že byla uvedena v omyl. Společnost Truxa group je povinna tuto částku paní Schusserové vrátit, a pokud tak neučiní, je možné tuto pohledávku vymáhat soudně.

Doporučení: podejte trestní oznámení

I na stránkách organizace Spotřebitel net je řada příspěvků lidí, kteří firmě Truxa group naletěli. "Aby se pachatel dopustil trestného činu podvodu, musí být celková způsobená škoda alespoň pět tisíc korun, ale pokud bude poškozených více, částky se sčítají a celková suma, o kterou se společnost obohatila, bude zcela jistě tuto hranici převyšovat," uvádí Michaela Nováková a všem poškozeným doporučuje, aby se i nadále obraceli na policii.

Trestní oznámení můžete podat na kterékoli služebně Policie ČR. Je dobré uvést, že víte o dalších poškozených, trestní oznámení již je nespíše podáno a vy byste se k němu rádi připojili. Požádejte také policii, aby vás o výsledku šetření či provedených opatřeních informovala.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz