Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podvodníci nedbají na bolest. Kvůli penězům z pojistky si uřízl dva prsty

aktualizováno 
Podvodníci, kteří chtějí vydělat na pojišťovně, se jen tak něčeho nezaleknou. ČSOB Pojišťovna zaregistrovala v poslední době nárůst úmyslných poranění kvůli odškodnění. Jeden muž si dokonce sám uřízl dva prsty na ruce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pojistné plnění se řídí rozsahem následků poranění a sjednanou pojistnou částkou. Právě při amputaci prstů horní končetiny by se při pojistné částce jeden milion korun mohlo odškodnění vyšplhat až na 250 tisíc korun. Při úmyslném poškození samozřejmě není vyplaceno nic.

"Posuzovat úrazy, které si někdo způsobí úmyslně, je z lidského hlediska velice obtížné. Z pohledu pojišťovací legislativy je to pojistný podvod, a pojistné plnění proto nelze vyplatit," řekl Zdeněk Horáček, vedoucí oddělení forenzního auditu ČSOB Pojišťovny, které se na odhalování pojistných podvodů zaměřuje.

Pojistným podvodům i sebepoškozování nahrávají světové hospodářské krize. V minulých letech se pojistné podvody týkaly spíše pojištění motorových vozidel nebo majetku. Pokusy o úmyslné poškození vlastního těla za účelem získání pojistného plnění jsou ale patrné i v zahraničí.

Příklad sebepoškození jako pojistného podvodu

Vyšetřovatele ČSOB Pojišťovny zaujala údajná nehoda klienta, který při sekání trávy přišel o dva prsty na ruce. Nešťastná událost se údajně stala při odstraňování spadlé suché větve pod sekačkou. V momentě, kdy se ji poškozený snažil vytáhnout, se prsty dostaly pod zapnutou sekačku.

Při následném dalším šetření se ukázalo, že si klient uzavřel životní pojištění na vysoké částky u tří různých pojišťoven krátkou dobu před nehodou. Dalším podezřelým ukazatelem bylo i to, že se stala v podvečerních hodinách, tedy v době, kdy již bylo šero. Navíc večer před údajným sekáním trávy padal sníh.

Během dalšího šetření podezřelých okolností klient přiznal, že si prsty usekl sekerkou sám a zpětně uzavřel pojistnou smlouvu za účelem získání pojistného plnění od všech tří pojišťoven.

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

ČSOB Pojišťovna provedla za první pololetí roku 2009 167 kontrolních šetření. Uchránila tak 17 milionů korun. Oproti stejnému období z loňska je to hodnota menší o 6 milionů.

Na prvním místě jsou již zmíněně podvody s auty. Podvádí se ale také při požárech starších průmyslových objektů, kdy majiteli přestaly fungovat stroje a došly peníze. Někteří se domnívají, že je snadné si pomoci zapálením vlastní továrny.

Sazby za pojistný podvod nejsou malé

Pojistný podvod je trestný čin. Při menší škodě může jít podvodník do vězení až na dva roky. Přesáhne-li škoda 500 tisíc korun, trest odnětí svobody může být stanoven až na osm let, při vyšší než pětimilionové škodě dokonce na dvanáct let. To však lidem nebrání zkoušet stále nové praktiky a inteligenci vyšetřovatelů.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

Životní pojištění: které smlouvy mohou být neplatné a co to znamená

Ilustrační snímek

V oblasti životního pojištění je živo. Hodně se mluví o pojistkách, které úřad finančního arbitra prohlásil za...

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz