Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podvodníci nedbají na bolest. Kvůli penězům z pojistky si uřízl dva prsty

aktualizováno 
Podvodníci, kteří chtějí vydělat na pojišťovně, se jen tak něčeho nezaleknou. ČSOB Pojišťovna zaregistrovala v poslední době nárůst úmyslných poranění kvůli odškodnění. Jeden muž si dokonce sám uřízl dva prsty na ruce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pojistné plnění se řídí rozsahem následků poranění a sjednanou pojistnou částkou. Právě při amputaci prstů horní končetiny by se při pojistné částce jeden milion korun mohlo odškodnění vyšplhat až na 250 tisíc korun. Při úmyslném poškození samozřejmě není vyplaceno nic.

"Posuzovat úrazy, které si někdo způsobí úmyslně, je z lidského hlediska velice obtížné. Z pohledu pojišťovací legislativy je to pojistný podvod, a pojistné plnění proto nelze vyplatit," řekl Zdeněk Horáček, vedoucí oddělení forenzního auditu ČSOB Pojišťovny, které se na odhalování pojistných podvodů zaměřuje.

Pojistným podvodům i sebepoškozování nahrávají světové hospodářské krize. V minulých letech se pojistné podvody týkaly spíše pojištění motorových vozidel nebo majetku. Pokusy o úmyslné poškození vlastního těla za účelem získání pojistného plnění jsou ale patrné i v zahraničí.

Příklad sebepoškození jako pojistného podvodu

Vyšetřovatele ČSOB Pojišťovny zaujala údajná nehoda klienta, který při sekání trávy přišel o dva prsty na ruce. Nešťastná událost se údajně stala při odstraňování spadlé suché větve pod sekačkou. V momentě, kdy se ji poškozený snažil vytáhnout, se prsty dostaly pod zapnutou sekačku.

Při následném dalším šetření se ukázalo, že si klient uzavřel životní pojištění na vysoké částky u tří různých pojišťoven krátkou dobu před nehodou. Dalším podezřelým ukazatelem bylo i to, že se stala v podvečerních hodinách, tedy v době, kdy již bylo šero. Navíc večer před údajným sekáním trávy padal sníh.

Během dalšího šetření podezřelých okolností klient přiznal, že si prsty usekl sekerkou sám a zpětně uzavřel pojistnou smlouvu za účelem získání pojistného plnění od všech tří pojišťoven.

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

ČSOB Pojišťovna provedla za první pololetí roku 2009 167 kontrolních šetření. Uchránila tak 17 milionů korun. Oproti stejnému období z loňska je to hodnota menší o 6 milionů.

Na prvním místě jsou již zmíněně podvody s auty. Podvádí se ale také při požárech starších průmyslových objektů, kdy majiteli přestaly fungovat stroje a došly peníze. Někteří se domnívají, že je snadné si pomoci zapálením vlastní továrny.

Sazby za pojistný podvod nejsou malé

Pojistný podvod je trestný čin. Při menší škodě může jít podvodník do vězení až na dva roky. Přesáhne-li škoda 500 tisíc korun, trest odnětí svobody může být stanoven až na osm let, při vyšší než pětimilionové škodě dokonce na dvanáct let. To však lidem nebrání zkoušet stále nové praktiky a inteligenci vyšetřovatelů.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Viníci nehod hradí až miliony ze svého. Povinné ručení ne vždy ochrání

Ilustrační snímek

Řada řidičů se domnívá, že když zaviní nehodu, nebudou muset díky povinnému ručení nic platit. Omyl. V Česku se...

Zdražujeme, ale jen rizikovým řidičům, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Ačkoli pojišťovny dlouhodobě lamentují, že povinné ručení je pro ně ztrátové, zdražit plošně se zatím neodvažují. Ceny...

Jak mít nastavenou životní pojistku, aby správně zafungovala

Ilustrační snímek

Životní pojištění umí řešit celou řadu problémů. Ale aby opravdu fungovalo, musí být nastaveno správně. Jinak se vy...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz