Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podvodníci u spořitelních bankomatů!

  12:57aktualizováno  12:57
Také si ověřujete ve spořitelních bankomatech zůstatek na účtu? Možná si koledujete o to, aby vás nějaký lapka okradl. Některé bankomaty totiž zřejmě umožňují zdánlivě nemožnou věc – kdejaký vykuk může vysát váš účet až poté, co vyjmete svou kartu z přístroje.

Následující text je převzat z otevřeného dopisu poškozené Evy Matyskové, klientky České spořitelny:

Zdravím všechny oslovené a chci Vás varovat před nepříjemnostmi, které jsem na vlastní kůži včera zažila! Mám platební kartu České spořitelny, a tak jako v jiné dny jsem se včera rozhodla navštívit bankomat. Znalá varování z TV a ostatních médií vždy dávám pozor, zda se někdo nevyskytuje příliš blízko automatu... V tu dobu se u bankomatu České spořitelny ve vestibulu metra Háje nikdo nevyskytoval, a tak jsem bez obav přistoupila, vložila kartu a zadala požadavek na výpis zůstatku účtu.

Zatímco se prováděly v bankomatu příslušné operace, kde se vzal, tu se vzal, objevil se asi 2 m ode mne chlapík v černých kalhotách a černé kožené bundě (40 

 

Nabízíme vám nejnovější vyjádření České spořitelny, které naleznete ZDE.

 

až 45 let, cca 175 cm velký, střední postavy, černé vlnité vlasy) a oslovil mě otázkou, zda jsem už vložila kartu do bankomatu. Odpověděla jsem, že ano, a on na to, že bankomat má rozbitý podavač karet, že ho právě s kolegou opravují a že než stačili bankomat dát mimo provoz, tak jsem tam tu kartu vložila.

Ptám se: "Tak to budu mít problém s vrácením karty, že?" A on na to, že to třeba půjde a kdyby ne, tak že má u sebe klíč a že mi "sežranou" kartu zase vyndá a vrátí. Dle něj jsem neměla vybírat peníze a transakci ukončit tlačítkem "Storno". S vykuleným výrazem v očích jsem tedy transakci ukončila (sama, bez jeho zásahu!). V tu chvíli již stál ale chlapík zády k automatu a očividně se snažil zakrývat tu část

Oficiální vyjádření České spořitelny k tomuto případu čtěte ZDE.

bankomatu, která má podavač peněz. Jeho chování se mi zdálo podivné, ale neuměla jsem si ho vysvětlit, tak jsem sledovala hlášky na obrazovce a otvor, kde se měla objevit karta. Po chvilce známého "chrochtání" se objevila hláška, že transakce byla na přání zákazníka ukončena a já si oddychla, když se karta bez problémů objevila v podavači.

V klidu jsem vytáhla kartu, uklidila ji do kabelky, pobrala odloženou igelitku a deštník a za neustálého brebentění neznámého chlápka jsem bankomat opustila. Než jsem sešla na nástupiště metra ještě jsem se podívala, co ten chlapík dělá a on stál kus vedle bankomatu a telefonoval. V klidu jsem pokračovala dál a na celou záležitost během dne zapomněla.

Teprve večer, když jsem příhodu vyprávěla manželovi, se ozvaly pochybnosti, co že

Jaké mají banky problémy s bankovními podvody? Čtěte některé z našich článků:

Banka neví, komu dala milion

Policie zatkla zloděje karet

Podvodníci ukradli rekordní sumy peněz

ten chlapík svým chováním skrýval. Zpočátku jsem se utěšovala tím, že transakce skončila normálně, vše jsem dělala sama, tak co "blbnu". Nicméně s pokročilejší večerní a noční hodinou se moje pochybnosti násobily do obrovských rozměrů, napadaly mě ty nejstrašnější varianty o nulovém stavu konta a následných potížích, které by tím vznikly. Takovou bezesnou noc nikomu nepřeji, a proto svůj příběh zveřejňuji, abych ostatní varovala. Rána jsem se nemohla dočkat a zčerstva jsem běžela k tomu samému bankomatu, abych vypsala zůstatek účtu, znovu si prošla celý "klikací" postup a v relativním klidu se snažila přijít na to, co se to vlastně včera dělo.

Co se postupu týče, na nic nového a podezřelého jsem nepřišla, vše šlo jako na drátku, ale na výpisu chyběly 4 000!!! Vydala jsem se na pobočku spořitelny, která vede můj účet, a chtěla jsem jim říct, co se stalo, ověřit si zůstatek účtu (resp. provedené transakce), zablokovat kartu a nechat si vystavit novou s omezenou výší výběru. Jaké bylo moje překvapení, když mě hned na začátku proslovu pracovnice přepážky  přerušila, popsala mi postup, jako kdyby byla včera se mnou, a oznámila mi, že nejsem první, komu se to stalo, a že jsem jistě vybírala u bankomatu na nám.Míru. Naopak ona se podivila, že to bylo v Hájích. Oznámila mi, že už mají několik takových případů (vždy na nám.Míru), že je již předali policii a abych taktéž došla oznámit, co se mi stalo. Ke kartě mi řekla, že nemá smysl ji zablokovat, protože nedošlo k jejímu okopírování a že neoprávněný výběr se týkal jen té jedné transakce. Navíc platební karty jsou už prý všechny bez omezení!

Odkráčela jsem na policii. Po čekání téměř 2 hodin, kdy vyslechli pouze jednoho (!) nebožáka s odcizeným autem, jsem vylíčila svůj příběh. Policista, který oznámení sepisoval se netajil tím, že už jednou takový případ měl a že nevěřil, že se něco takového může stát, dokud si to na své vlastní kartě nevyzkoušel.

Jak to tedy podvodník provedl?

(Pozn. redakce: tento odstavec na přání postižené vynecháváme.) Podstata spočívá v tom, že i po vyjmutí karty z bankomatu existuje určitá kritická doba, během které lze manipulovat přes bankomatem s účtem, k němuž je karta vydána. V praxi tak záleží jen na šikovnosti podvodníka, jak zabaví vytipovanou oběť a

Jak bezpečně používat platební kartu? Přečtěte si deset rad, které doporučuje svým klientům Česká spořitelna.

vybere peníze z bankomatu k tíži jejího účtu, i když již oběť vyjmula z bankomatu a ten se tváří, že transakce je bezpečně ukončena.

Policista pravil, že je to nepříjemné a že se to může stát každému! Je to jen o bleskurychlé reakci a odvedení pozornosti, což je stejný trik jako u kapsářů. Já sama bych přísahala, že se chlápek klávesnice ani nedotkl! V okamžiku, kdy se mi jeho chování zdálo podezřelé už skutečně nic nedělal a penízky už mu vyjely; potřeboval je jen skrýt před mými zraky, proto se tak tulil k bankomatu.

Dle mého názoru analytika  jde jednoznačně o chybu bankovního software. Jak to, že dovolí zadat a vydat peníze po oznámení ukončení transakce???

Pracovnice na přepážce mi sdělila, že sice o těchto krádežích vědí, ale nemohou proti nim nic dělat.  Máte někdo nějaký nápad, jak na molocha Českou spořitelnu, aby se více starala?

Díky za pozornost všem, kteří to dočetli až do tohoto místa. Přeji vám, abyste se podobné bezesné noci a neoprávněného výběru z Vašeho konta nemuseli nikdy dočkat!

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak bezpečně používat platební kartu v zahraničí?

Ilustrační snímek

Destinací, kde se bez hotovosti neobejdete, je jen minimum a přijímání platebních karet v zahraničí je dnes už na...

Výdaje za školáka rostou, rodiče zaplatí tisíce korun. Lze ušetřit?

Ilustrační snímek

Jen nákup pomůcek do školy vyjde letos na tři až čtyři tisíce korun. Shodlo se na tom několik aktuálních průzkumů...

Spočítáno: za studentské bydlení na privátě si připlatíte

Ilustrační snímek

Bydlení na koleji má své kouzlo, ale pokud jste spíš pilný student než účastník večírků, možná uvažujete o pronájmu...

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Kurzy.cz Zájem o baterie do elektrických vozů a čínská kampaň za čisté ovzduší způsobily, že poptávka po grafitu roste. Na trh h...

Najdete na iDNES.cz