Každý rok umře v Česku přes 100 000 lidí.

Každý rok umře v Česku přes 100 000 lidí. | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Pohřebnictví: rodinný byznys s miliardovým obratem

  • 13
Češi utratí ročně za pohřby více než dříve, na poslední záležitosti člověka jde zhruba jedna miliarda a šest set milionů korun. Každý rok přitom umře v České republice přes 100 000 lidí. To jsou sice smutná, ovšem velice zajímavá čísla pro určitý druh podnikání, které má dlouhou tradici, přísná pravidla a dokonce i sezony.

Specifika pohřebnictví začínají u faktu, že jde o koncesovanou živnost. Pro provozování pohřební služby musí mít provozovatel specializované střední vzdělání. Ve Světlé nad Sázavou například funguje studijní obor Podnikání, které je po tříletém dálkovém studiu ukončeno maturitní zkouškou. Absolvent získá kvalifikaci, se kterou může profesionálně, na vysoké úrovni, poskytovat pohřební služby, řídit firmu, zkrátka eticky a ekonomicky v oboru úspěšně působit.

Pohřebnictví není sociální služba, což si lidé mnohdy neuvědomují. Ale asi největší specifikum je právě důraz na etiku tohoto podnikání. Většinou, i v rámci Evropy, jsou to firmy rodinné. Některé dokonce mají i historickou tradici s tím, že v době komunistů a komunálních služeb pokračovali bývalí majitelé ve své praxi a po revoluci si jejich potomci firmu zase vzali. Ale většinou vznikly pohřební ústavy privatizací komunálních služeb lidmi, kteří v nich byli zaměstnáni. Ve světě pak bývají pohřebnické firmy většinou spojené s další činností, jako je truhlářství nebo kamenictví.

Jak vyřídit pohřeb

Po skonání vašeho blízkého je tedy na vás, abyste si vybrali Pohřební ústav. Pokud vás bude pohřební služba kontaktovat sama, jedná se o nelegální chování z její strany, toto chování pohřebních služeb je zákonem zakázáno. Při rozhodování se řiďte tím, jak na vás zástupce pohřebního ústavu působí a jaké služby vám nabízí. Jakmile si vyberete pohřební ústav, většinu dalších úkonů za vás vykoná on, pokud si to budete přát. Pohřební ústav po vás bude chtít předložení občanského průkazu zemřelého a občanského průkazu toho, kdo zajišťuje pohřeb, případně ještě rodný list zemřelého.

Konkurence? Jak kde
Obecně vždy záleží na regionální konkurenci, někde je prostor, jinde se o mrtvé perou (na trhu funguje necelá pětistovka firem). Dalším faktorem je roční období, úmrtnost se pohybuje v sinusoidách. V létě je o pohřby nouze, naopak podzim a zima zaručují vyšší úmrtnost, protože organizmus má ve tmě a zimě slabší vůli bojovat s nemocí. Zajímavé je, že o Vánocích je vždy mírný pokles úmrtnosti, dokonce bylo v minulosti statisticky prokázáno, že zajímavý seriál v televizi dokáže snížit úmrtnost, protože lidé se mají na co těšit.

Ceny jsou značně rozdílné
O cenách za pohřeb se hodně hovoří, ale obecně málo ví. Faktem je, že na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď – ceny se výrazně liší nejen podle přání objednavatele, ale i podle lokality a zejména podle výběru pohřební služby i druhu pohřbu. Průměrný pohřeb vyjde na 12 až 15 tisíc korun, samozřejmě šíří služeb roste i suma. Extrémy jsou, i když výjimečné. Pozůstalí zaplatí za obřady, hroby a náhrobky desítky tisíc, ale i statisíce. Jistěže stále více lidí se snaží na pohřbech čím dál častěji šetřit – značnou část pohřbů totiž tvoří ty levnější nebo rovnou pohřby bez obřadu, které vyjdou přibližně na polovinu.

Nejčastějším způsobem pohřbu je u nás kremace (dokonce máme evropské prvenství v pohřbívání žehem) – tvoří asi tři čtvrtiny všech pohřbů v České republice. Orientační cena bez obřadu se pohybuje od 7500 do 10 500 korun. Najdou se ovšem i ceny nižší - například Pohřební ústav hl. m. Prahy nabízí jednoduché rozloučení „Rekviem“ za 12 562 Kč (doprava a úprava zesnulého, zpopelnění, urna, pronájem obřadní síně na Olšanech, rakev, 25 smutečních oznámení, kytice a látkový věnec).

Další platby ale narůstají například za uložení urny. Například v Praze na Olšanech stojí hrobové místo na 10 let něco přes 5000 korun. Pohřeb s uložením do země (s církevním obřadem nebo bez) bývá poněkud náročnější na organizaci, a tedy i dražší. Opět ale záleží na tom, co si v pohřební službě objednáte (uložení těla, úpravu zesnulého, rakev, květinovou výzdobu, dopravu na místo uložení, smuteční oznámení místo na hřbitově, vykopání hrobu, případně úpravu hrobky, živou hudbu…).

Nikoho by neměly překvapit letní a zimní ceny – například vykopání hrobu 3 500 v létě proti 4500 korunám v zimě. Určitě na desítky tisíc takový pohřeb vyjde v případě, pokud budete chtít pořídit nové místo na hřbitově a náhrobek. Za náhrobek z černé žuly si kameníci počítají 30 000 korun s kompletním usazením na železobetonovou desku, k tomu se připočítává cena za nápis a svítilnu.

PŘÍKLAD CENÍKU POHŘEBNÍ SLUŽBY
Položka Cena v Kč
civilní řečník od 400
pronájem obřadní síně od 700
stálá výzdoba – zeleň od 200
provoz chladící místnosti od 1300
pronájem katafalku od 50
smuteční štít od 50
smuteční hudba od 300
příjem oblečení zemřelého od 50
tisk parte – 30ks okolo 400
dovoz květin od 200
zpopelnění od 1350
rakev od 1800
vybavení rakve okolo 650
urna 1000
vybavení náležitostí pro převoz  od 400
zapůjčení věnce a stálé výzdoby od 150
oblékání, uložení a úprava zemřelého od 850
převoz rakve do 6 km okolo 200
převoz do krematoria – 40km 800
nakládání, skládání – jeden úkon okolo 55
služební stejnokroj zaměstnance pohřební služby 40
úkony zaměstnanců 150
řízení pohřbu od 500
převoz urny a její uskladnění od 100
květiny od 2000
Zdroj: www.pohreb.cz

Sdružení pohřebnictví, profesní organizace tohoto oboru, se rozhodlo pomoci lidem v orientaci s tím, jakou firmu si pro poslední rozloučení vybrat. "Znakem kvality" označuje ty dobré pohřební služby, které splňují kritéria Sdružení a o propůjčení znaku požádají.

Firma je kontrolována jak z hlediska zákaznického hodnocení, tak z hlediska profesního. Znak kvality je propůjčován na dobu dvou let, po druhém propůjčení na dobu tří let. V této době jsou u držitele znaku kvality prováděny namátkové i plánované kontroly. Více na www.pohrebnictvi.cz.