Pohyb pracovníků v Evropské unii

Mezi základní svobody garantované předpisy Evropské unie (EU) je svoboda pohybu pracovníků. Zahrnuje především právo na vycestování ze země původu pracovníka, právo na svobodný vstup do jiného členského státu, právo přístupu na pracovní trh, právo provozování odborné profesní činnosti na území jiného členského státu, právo na svobodný pohyb v tomto státě, a to i po ukončení pracovní činnosti.

Zjednodušeně řečeno, pracujícím osobám je dána možnost odejít za prací do kteréhokoliv jiného státu Evropské unie. Právo na svobodný pohyb zaměstnance platí i přímo ve vztahu k zaměstnavateli, zejména z hlediska rovného nakládání se zaměstnanci na základě stejných podmínek, bez ohledu na to, z kterého členského státu pochází.

Svoboda pohybu se nevztahuje pouze na zaměstnance, ale také na jeho rodinné příslušníky, děti, manžela. Zahrnuje nejen jednotlivce v produktivním věku, ale též důchodce a studenty, kteří mají bez ohledu na to, odkud pocházejí, nárok na širokou škálu sociálních dávek a podpor, které přísluší tuzemcům. V praxi to znamená, že například rodina mající svůj domov ve státě Evropské unie může přesídlit do jakéhokoliv jiného státu unie, přičemž členům rodiny zůstanou zachována práva na zabezpečení v případě nemoci, mateřství, nezaměstnanosti i důchodu obdobně, jako by tomu bylo v jejich domovském státě.

Evropská unie požádala jednotlivé kandidátské země (s výjimkou Malty a Kypru) maximálně o sedmileté přechodné období pro volný pohyb pracovníků. Toto období se však netýká možnosti volného pohybu osob - to znamená, že se netýká svobody pobytu a pohybu českých občanů v unii, možnosti cestovat či studovat v těchto zemích. Přechodné období rovněž neznamená, že čeští pracovníci nebudou mít vůbec přístup na pracovní trhy v Evropské unii.