Pokud jste si pořídili havarijní pojištění, neměli byste mít s likvidací škody problém. Mnohým řidičům může stačit i povinné ručení. Ilustrační snímek

Pokud jste si pořídili havarijní pojištění, neměli byste mít s likvidací škody problém. Mnohým řidičům může stačit i povinné ručení. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zvíře na kapotě: Od myslivců odškodnění nečekejte, zkuste pojišťovnu

  • 38
Něco se mihne před autem, rána, a na silnici leží mrtvé zvíře. Nehod s lesní zvěří v Česku přibývá, zvlášť v krajích, kde lidé podél silnic rozkrádají z nepochopitelných důvodů ochranné ploty.

Střet se zvěří vás může potkat nejen na malých okreskách v zalesněných krajích, ale na kance můžete klidně narazit i u pražské Bulovky, což je vlastně širší centrum města. A lidé v Brdech si stěžují, že se přemnožená černá zvěř prochází po návsích a náměstích zcela běžně.

Nepřehlédněte

"Ani velmi dobří řidiči často nedokáží zabránit střetu se zvířetem vrhajícím se pod kola jedoucího automobilu. Podle policie těchto typů nehod přibylo v loňském roce o 15 procent," informuje Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny.

"Střet s vysokou nebo černou zvěří dosahuje zpravidla škody v řádu desítek tisíc korun. Ve vyšší rychlosti ale i kolize s několikakilovým zajícem může přivodit podstatné škody na předku vozidla. Totéž platí o specifických škodách na čelních sklech srážkou s většími ptáky. Nejhorší bývají ojedinělé události, kdy zvíře po nárazu ve vysoké rychlosti dokonce prorazí přední sklo a pronikne do kabiny. Tam jsme již registrovali i škody na zdraví posádky vozidla," upozorňuje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa.

Co dělat, když srazíte třeba srnu?

V každém případě zavolejte policii. Pokud jste usmrtili zvíře a říkáte si, že náhradou za pomačkané plechy bude dobrý nedělní oběd, hned tu myšlenku zavrhněte. Bylo by to pytláctví a mohli byste být pokutováni.

Věc se má tak: volně žijící zvěř podle zákona nepatří nikomu, přivlastnit si ji může pouze lovec po ulovení. Jenže vy nejste lovec (a pokud vlastníte lovecký lístek, srážka autem rozhodně není povolený způsob lovu). Takže neriskujte a zavolejte policii, která už se postará, aby myslivci mrtvé zvíře odvezli.

Kdo zaplatí škodu na autě?

Internetové a hospodské diskuse občas přinášejí perly. Jednou z nich, která se však opakuje tak často, že stojí za vysvětlení, je to, že by škodu na autě měli hradit myslivci. Na nic takového nespoléhejte – zaprvé zvířata nejsou jejich, zadruhé vy jste měli jet opatrně. Naopak, může se stát, že myslivecké sdružení jako správce honitby od vás bude požadovat náhradu škody.

"Jinak by to bylo, kdyby nehodu způsobila třeba kráva. Ta má svého majitele, který měl zabezpečit, že zvíře nebude běhat volně po silnici. Na něho se pak můžete obrátit s žádostí o náhradu škody," vysvětluje advokát Tomáš Pelikán. Dodává však, že náhrada škody v tomto případě nemusí být stoprocentní, protože i vy máte jistou spoluvinu, když jste si nevšimli volně pobíhajícího dobytka.

"Možností, která přichází v úvahu zejména při střetu s hospodářskými zvířaty, je úhrada škody z odpovědnostního pojištění majitele těchto zvířat," dodává Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Máte šanci u pojišťovny a kdy škodu uhradí?

Pokud jste si pořídili havarijní pojištění, neměli byste mít s úhradou vzniklé škody problém. Ještě z místa kontaktujte asistenční linku své pojišťovny, tam vám poradí, co a jak. V každém případě budete muset udělat fotodokumentaci poškozeného vozidla i mrtvé zvěře, a pokud to je možné, zajistit svědectví, že k poškození vozidla došlo střetem s ní.

Výhodné povinné ručení

Ušetřete na povinném ručení až tisíce. Srovnejte si nabídky online na FINmarket.cz.

Přečtěte si jak podat výpověď povinného ručení.

Havarijní pojištění však nemusí být podmínkou. Mnohým řidičům může stačit i povinné ručení. Některé pojišťovny k němu totiž krytí takzvaného střetu se zvěří přidávají jako dárek. A aby byl dvojitý, obvykle výplata pojistného plnění při této škodě nemá vliv na škodní průběh – nepřijdete o bonusy.

Pokud si nejste jisti, jestli toto riziko kryje i vaše smlouva, protože je třeba staršího data, pročtěte si pojistné podmínky nebo zavolejte do pojišťovny a zeptejte se. Pojistky pro případ střetu se zvěří se neustále vylepšují. Přinášíme aktuální přehled, jak je možné se ochránit již v samotném povinném ručení.

Přehled Střet se zvěří u povinného ručení

  • Allianz: Součástí povinného ručení je i pojištění proti škodám na vozidle způsobené střetem s jakýmkoliv zvířetem nebo poškození elektroinstalace, brzdové a chladící soustavy zaparkovaného vozidla zvířetem, a to na území naprosté většiny států Evropy včetně Turecka.
  • Axa: sjednat si připojištění střetu se zvěří bude možné až u nového produktu, který pojišťovna chystá na jarní měsíce.
  • Česká pojišťovna: Střet se zvěří je automaticky zahrnut v dražších variantách povinného ručení, k nejlevnější možnosti ho lze dopojistit extra za 350 korun ročně, se spoluúčastí 5 000 korun a bez vlivu na bonus. Zvěří se rozumí každé zvíře, ať již domácí nebo žijící ve volné přírodě (srnka, divočák, ale i kráva, pes, kočka a další).
  • Česká podnikatelská pojišťovna: K povinnému ručení nabízí doplňkové pojištění přírodních rizik, a to již od 790 korun ročně. Vybrat lze ze čtyř limitů plnění od 25 000 korun do 100 000 korun. Kromě přímého střetu se zvěří, včetně zvířat domácích a hospodářských, pojištění kryje živelní události, jako jsou například kroupy, povodeň, záplava, vichřice, požár, pád stromu apod. Součástí připojištění je poškození kabeláže v prostoru motoru zvířetem, nejčastěji kunou.
  • ČSOB Pojišťovna: Sjednává se samostatně nebo v balíčku spolu s dalšími riziky (živelné události, vandalismus), klient volí spoluúčast, cena podle značky a hodnoty automobilu.
  • Generali: Pojišťuje střet se zvířetem (lesní a divoká zvěř, hospodářská a domácí zvířata) v rámci povinného ručení Komplet a Exkluziv. Limit až 100 000 korun, spoluúčast 1 000 korun, bez vlivu na bonus. Za 89 korun ročně lze dopojistit také poškození zaparkovaného vozidla zvířetem (příkladem jsou kabely překousané hlodavci). Limit je v tomto případě 30 000 korun a spoluúčast 1 000 korun.
  • Hasičská vzájemná pojišťovna: Střet se zvěří je možné sjednat k povinnému ručení jako připojištění "živel a střet se zvěří". Roční sazba je 600 korun, pojistná částka činí 30 000 korun na každé riziko.
  • Kooperativa: K povinnému ručení má dvě varianty doplňkového pojištění. První varianta je střet se zvířetem (fyzický kontakt se zvířetem), druhá varianta je střet se zvířetem a navíc poškození nebo zničení elektroinstalace, brzdové nebo chladící soustavy zaparkovaného vozidla zvířetem. Limit pojistného plnění je 100 000 korun a spoluúčast jedno procento, min. 1 000 korun. Pokud si klient toto připojištění sjedná a zaváže se, že v případě škody využije pro opravu náš smluvní servis, získá slevu 15 procent z pojistného u tohoto připojištění.
  • Slavia: Lze připojistit k povinnému ručení střet se zvířetem s limitem pojistného plnění 100 000 korun a spoluúčastí ve výši 10 procent, minimálně 1 000 korun. Roční pojistné činí 365 korun.
  • Triglav: Jako součást produktu Exklusiv s limitem 10 000 korun.
  • Uniqa: Pojištění je součástí havarijních produktů.
  • Wüstenrot: Lze sjednat jako připojištění živelné události a střetu vozidla se zvířetem za roční paušální částku 700 korun, limit pojistného plnění činí 100 000 korun, spoluúčast činí 5 000 korun, připojištění platí pro území České republiky.
,