Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojištění denních dávek krok za krokem

aktualizováno 
Spočítali jste si, že klasická nemocenská vám nestačí, a chcete si připlatit za pojištění denních dávek při nemoci? Na počátku vás čeká trocha administrativy.
Každý ústav nabízí pojištění denních dávek v jiné podobě, nezbývá než pečlivě pročíst pojistné podmínky a ptát se

Každý ústav nabízí pojištění denních dávek v jiné podobě, nezbývá než pečlivě pročíst pojistné podmínky a ptát se

Rozhodli jste se, že chcete být pro případ nemoci pojištěni a nejste si jisti, jak postupovat? K uzavření smlouvy budete potřebovat možná i potvrzení o příjmu. A rozhodně byste měli vědět, jak se jmenuje váš lékař, kde má ordinaci a jaký je na něho telefon - k vyplnění zdravotního dotazníku to budete potřebovat.

1. Zvolte si, kolik potřebujete a odkdy
Dřív než začnete obcházet pojišťovny, měli byste mít jasno v tom, kolik potřebujete. Vezměte čistou mzdu, která vám chodí na účet, odečtěte maximální měsíční nemocenskou, kterou dostanete, a výsledek vydělte 30 dny. Vyjde dávka, kterou byste si mohli maximálně pojistit.

Většinou však není třeba pojišťovat se na celou částku – spočítejte, kolik nutně potřebujete mít, abyste poplatili případné splátky, nájem, obědy pro děti, a přitom aby vám zbylo na jídlo a léky.

Příklad
Při příjmu 22 000 korun dostane klient nemocenskou 9 720. Čistého mu ale chodí na účet 16 865 korun. Denní dávka 230 korun by příjem dorovnala. Klient si však řekne, že v nemoci bude méně utrácet a stačí mu pojistit se na denní dávku 200 korun.

2. Rozhodněte, kdy mají platit
Několik prvních dnů i týdnů vám bude muset stačit pouze nemocenská. Poběží vám totiž karenční lhůta.

Obvykle pojišťovny nabízejí, že začnou platit po 14 nebo 28 dnech od chvíle, kdy vám lékař vypsal neschopenku. Kratší termíny bývají spojeny s drahým pojistným, delší zase přinášejí ochranu až u opravdu vážných onemocnění.

Příklad
35letá žena si chce pojistit denní dávku v pracovní neschopnosti. Když si ji sjedná od 29. dne pracovní neschopnosti, bude platit 200 korun měsíčně. Pokud bude pojišťovna platit už po 14 dnech, vyšplhá se pojistné na 600 korun.

3. Vyberte si pojišťovnu
Máte-li jasno v požadované částce a karenční době, porovnejte nabídku pojišťoven. Volba bude záviset na penězích, ale i na podmínkách pojistky.

Příklad
Zajímejte se třeba o to, jak dlouho vám pojišťovna bude dávku vyplácet. Většina jen jeden rok (pak dostanete invalidní důchod), ale třeba u Pojišťovny České spořitelny budou peníze na váš účet posílat až 548 dní.

4. Sepište smlouvu, vyplňte dotazník
Součástí návrhu pojistné smlouvy je poměrně podrobný zdravotní dotazník. Vyplnit a podepsat ho musíte sami. Dejte přitom pozor, aby vaše odpovědi byly zaručeně pravdivé.

Pojišťovny se ptají třeba na veškerou léčbu v posledních dvou letech, na to, jaké berete léky. Uveďte vše, nemůžete-li si vzpomenout, konzultujte raději věc se svým lékařem. Kvůli nepravdivé odpovědi vám může pojišťovna smlouvu vypovědět i dodatečně.

Příklad
Smlouvu sepisujte, když jste zdraví. Kdyby se ukázalo, že jste pojistku sjednali v pracovní neschopnosti, byla by neplatná.

5. Doložte své příjmy
Jestli se pojišťujete na víc než na 300 korun denní dávky, budete muset donést potvrzení o příjmech od svého zaměstnavatele. Formulář vám dá pojišťovací agent a potvrzený ho přiložíte k návrhu smlouvy. Podnikatelé přiloží kopii daňového přiznání, ale pozor, potvrzenou z finančního úřadu.

Příklad
Na denní dávku 300 korun se může pojistit každý. Kdo však chce při dlouhodobé nemoci dostávat denně tisícovku, měl by vydělávat alespoň 70 000 korun měsíčně.

6. Zaplaťte hned první pojistné
Spolu s návrhem smlouvy se obvykle posílá kopie složenky o zaplacení. Pojišťovna pak zkoumá, zda pro ni nejste příliš rizikový klient – v případě potřeby si vyžádá výpis ze zdravotní dokumentace od vašeho lékaře.

Pokud je vše v pořádku, dostanete poštou smlouvu. Jsteli nemocní víc, než je pro pojišťovnu únosné, navrhne vám buď vyšší pojistné, výluku některých onemocnění, nebo smlouvu rovnou odmítne. V tom případě samozřejmě vrátí peníze na váš účet.

Příklad
K tomu, aby mohla pojišťovna komunikovat s vaším lékařem, dáváte předem písemné svolení. Veškerá agenda pak běží „mimo“ vás.

7. Na počátku nemaroďte
Jste konečně pojištěni. Neznamená to však, že byste mohli obratem běžet k lékaři a začít léčit svá věčně bolavá záda. Pojišťovna bude platit až za nemoci, se kterými budete v neschopnosti až po čekací lhůtě. To znamená, že první dva až tři měsíce (podle podmínek pojišťovny) pro vás nemá neschopenka význam. Výjimkou je úraz nebo u některých pojišťoven infekční onemocnění.

Příklad
Zpřetrháte-li si kolenní vazy pár dní po uzavření smlouvy, budete mít nárok na denní dávku. Úraz totiž pojišťovny do čekací lhůty nezahrnují.

Rada MF DNES: nezůstávejte bez rezervy
Nemoc je vždy citelným zásahem do rozpočtu. Mějte proto připravenu vždy rezervu alespoň jednoho měsíčního příjmu. Odborníci doporučují i vyšší, raději trojnásobek.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Jak mít nastavenou životní pojistku, aby správně zafungovala

Ilustrační snímek

Životní pojištění umí řešit celou řadu problémů. Ale aby opravdu fungovalo, musí být nastaveno správně. Jinak se vy...

Novinky 2018: Dlouhodobě nemocní dostanou víc peněz, zavádí se otcovská

Ilustrační snímek

Rok 2018 přinese v nemocenském pojištění řadu změn. Některé z nich začnou platit od Nového roku, jiné až v jeho...

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ MECHATRONIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz