Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč pojišťovna neproplatila krádež sbírky? Jak se vyhnout problémům

Měli jste doma sbírku a po její krádeží jste úspěšně či neúspěšně vyjednávali s pojišťovnou? Příběh čtenáře, který podobnou situaci zažil, byl inspirací pro otázky na Tomáše Zavorala z České pojišťovny.
Individuálně si můžete svou sbírku připojistit i na miliony korun. Problémům se stanovením hodnoty sbírky se vyhnete, když budete mít znalecký posudek. Ilustrační snímek

Individuálně si můžete svou sbírku připojistit i na miliony korun. Problémům se stanovením hodnoty sbírky se vyhnete, když budete mít znalecký posudek. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vykradli mě, pojišťovna řešila pojistnou událost a nechtěla mi zaplatit část škody s tím, že šlo o náhradní díly k automobilům. Mám skutečně náhradní díly, ale ve sbírkových podobách. Jde o historicky a konstrukčně zajímavé kousky, které se maximálně dají vypůjčit na výstavu. Pojišťovna mi náhradu proplatila až po dlouhém vyjednávání. Proč to nešlo hladce?
Takzvané věci zvláštní a kulturní hodnoty se pojišťují jako součást pojištění domácnosti. Mezi nimi jsou definovány i sbírky a věci sběratelského zájmu. Záleží tedy, co jste měl ve smlouvě uvedeno.

Pojištění domácnosti se nemusí vztahovat na vozidla a jejich součástky či náhradní díly. Majitel sbírky tedy musí pojišťovně především doložit znalecký posudek o hodnotě sbírky či jiný prokazatelný doklad, že se o sbírku skutečně jedná. Z pohledu pojišťovny by se bez takové dokumentace mohlo jednat o náhradní díly k historickému vozidlu.

Měl jsem je připojištěné v položce "Věci zvláštní historické hodnoty".
Pak ještě mohl hrát roli limit. V základním pojištění je limit řádově v desítkách tisíc korun (vychází to ze zvolené pojistné částky za celou domácnost).
Je ale možné individuálně připojistit sbírku i na miliony korun. Podle požadavků klienta, který sdělí, jaké věci, v jakém místě a na jaká pojistná nebezpečí chce pojistit, pojišťovna vymodeluje individuální pojistnou smlouvu. U nestandardních sbírek doporučujeme zajistit si znalecký posudek prokazující existenci a hodnotu sbírky.

Nyní sjednávám novou smlouvu a pojišťovna mi nabízí v podstatě to samé, co jsem měl dosud. Jak mám postupovat, abych se příště vyhnul problémům?
Určitý problém může být s vyčíslením hodnoty sbírky. Pokud klient 20 let sbírá například plechovky od koly, pro něj mohou mít podstatně větší hodnotu, než mají ve skutečnosti. Proto před podepsáním smlouvy doporučujeme nechat si sbírku ocenit znalcem, aby zákazník věděl, na jakou částku si ji má pojistit.

V čem vůbec lidé nejčastěji chybují, pokud si chtějí pojistit své cennosti, starožitnosti či sbírku?
Například, když si myslí, že k likvidaci pojistné události, při níž došlo k odcizení velkého množství šperků, postačí jako důkaz o jejich kvalitě a hodnotě to, že předloží fotografie, na níž jsou vyobrazeny pouze předměty bez jakýchkoli dalších souvislostí, bez dokladů, bez znaleckých posudků. Z takových fotografií bohužel nelze poznat opravdu nic, dokonce ani to, že šlo například o šperky z drahých kovů, které pojištěný skutečně vlastnil, zda se jednalo o originál či falzifikát. Doporučujeme tedy nechat si vystavit znalecký posudek.

Starožitnosti, obrazy, sbírky či další cenné věci lze pojistit i samostatnou pojistkou, v jakých případech doporučujete sjednat si toto samostatné pojištění?
Pro pojištění šperků, obrazů a jiných uměleckých děl či historických předmětů, které má klient umístěny ve svém domě či bytě, nebo je nosí na sobě u sebe, zpravidla v dostatečném rozsahu zajistí pojistnou ochranu pojištění domácnosti. I zde však existují základní pojistné limity. U tohoto pojištění můžeme zohlednit i požadavky klienta, které se běžnému standardu vymykají a vložením zvláštního ujednání standardní rozsah upravit.

Obecně platí, že samostatné, či "individuální" pojištění sjednáváme v případech, kdy požadavkům klienta nemůžeme vyhovět žádným ze standardních produktů,  jako například pojištění sbírky umístěné mimo domácnost, například když ji klient zapůjčil do veřejné budovy, nebo s ní cestuje na výstavu. 

  • Měli byste být správně pojištěni, to znamená aby pojistná částka odpovídala hodnotě věcí, které se v pojištěném bytě nacházejí. Pokud tomu tak není, vystavujete se nebezpečí, že pojišťovna uplatní takzvané podpojištění, což je důvod ke krácení pojistného plnění.
  • Místo pojištění by mělo být dostatečně zabezpečeno. To jak to má být provedeno pojišťovna obvykle sama předepisuje. V případě pojistné události, způsobené odcizením věcí krádeží vloupáním totiž pojišťovna plní do výše limitu, podle toho, jaký zabezpečovací prvek pachatel překonal (čím lepší zabezpečení, tím vyšší plnění).
  • Měli byste mít doklady (ideálně účtenky, fotodokumentaci apod.) alespoň od věcí, které mají velkou hodnotu. Pomocí nich pak můžete prokázat stáří věcí, parametry či kvalitu.
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...