Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává. Množí se případy takzvaných bleskových zlodějů i opakovaných loupeží. Pozor na to, koho pouštíte do bytu či domu. Škody mohou být vysoké.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obezřetnost je rozhodně na místě. „Nejběžnější škody jsou v době dovolených a v zimním období v opuštěných rekreačních objektech,“ upozorňuje Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.

„Obecně lze rozdělit zloděje na dvě skupiny: impulsivní a systematické. U impulsivních zlodějů je rozhodování více náhodné a prostě to zkusí. Systematici často dlouhodobě sledují vyhlédnutý objekt a jeho obyvatele. Podle auta, oblečení obyvatel, vybavení v zahradě, ale také třeba zabezpečení tipují, o jak lukrativní lup v tom případě jde. Sledují zvyky v domácnosti a svůj čin si pečlivě plánují a připravují,“ přibližuje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa.

Fenoménem posledních let jsou takzvaní bleskoví zloději. „Nejčastěji odnesou notebooky či kabelky za vstupními dveřmi,“ říká Milan Káňa, mluvčí Kooperativy. „Výjimkou nejsou krádeže v době, kdy je klient v domě přítomný a většinou spí v patře, kde má ložnici,“ poznamenává Bálek.

Do bytů a domů se bleskoví zloději dostávají dveřmi, okny i přes terasy. „Sázejí na to, že lidé po příchodu z práce nechávají kabelky, peněženky či notebooky poblíž vchodu, aby si je ráno zase pohodlně vzali na cestu do práce. Zloději tyto krádeže dokážou zvládnout i do deseti sekund, takže i když třeba řinčí alarm, stihnou objekt zase pohodlně opustit, než se rozespalí obyvatelé domu zmůžou na reakci,“ přibližuje Svobodová.

Byty rozkradené podnájemníky

Nejčastěji však jde o vloupání v době, kdy nejsou obyvatelé doma. Pojišťovny se často setkávají i s případy, že se zloději vracejí na místo činu, pokud zjistí, že je zde stále co ukrást. 

„Máme dokonce nahlášen případ, kdy došlo třikrát po sobě k vloupání do jednoho objektu. Pachatel způsobil majiteli nemalé škody. Setkáváme se i s případy, kdy jsou pronajímané byty postupně rozkradeny podnájemníky. Zaznamenali jsme i případ, kdy majitel domu pronajímal několik bytů, které byly během několika málo měsíců zcela rozkradeny včetně postelí, skříní a dokonce i věšáků na zdi,“ přibližuje Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Podobné krádeže hlásí pojišťovny i při pronájmu chat či chalup. Příkladem je majitelka, která měla na půdě své chaty uloženy cennější věci. „Nájemci chaty je během pobytu odcizili. Proto pozor, koho si pouštíte do objektu,“ doporučuje Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Škody za desítky tisíc i v milionech

Podle Milana Káni z pojišťovny Kooperativa se pachatelé pohybují i „kobercově“ a dělají nálety na rodinné domy v satelitech. „Souvisí to zejména s tím, že obyvatelé satelitů se ve většině přes den vydávají do měst za prací a takové oblasti tak bývají často během dne relativně opuštěné,“ dodává Nela Maťašeje, mluvčí pojišťovny Direct. 

V typizovaných bytech a domech v jedné lokalitě je pro zloděje jednodušší se orientovat. „Samozřejmě snadnějším terčem jsou okrajové objekty, zejména chce-li pachatel vniknout přes okna nebo balkon. Je tam menší pravděpodobnost, že ho někdo uvidí,“ poznamenává Svobodová.

Škody, které bytoví zloději napáchají, se pohybují v řádech desítek tisíc korun, ale někdy jdou i do výrazně vyšších částek. Česká podnikatelská pojišťovna zaznamenala například vloupání do domácnosti, kde zloděj odcizil cennosti a sbírky luxusních hodinek se škodou v celkové výši dvou milionů korun. „Nejvíce se zloději zaměřují na finanční hotovost, šperky, elektroniku, drahé mobilní telefony, počítače, tablety a dále na ceniny, starožitnosti. Výjimkou nejsou kola a další sportovní vybavení,“ přibližuje Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

„Zjednodušením pro zloděje je nedostatečné zabezpečení. Řada zámků v bytových a domovních dveřích stále zahrnuje obyčejné vložky. Zručný poberta takovou překážku překoná skutečně za pár sekund,“ říká Petr Milata. Podívejte se, jak rychle dokážou zloději otevřít zámek.

Systematické zloděje jen tak neodradíte

Co dokáže zloděje odradit? Pojišťovny se shodují, že velmi spolehliví jsou velcí hlídací psi. „Jeden na zahradě a jeden v bytě či domě,“ říká s nadsázkou Václav Bálek, mluvčí Allianz. 

„Záleží však na tom, zda jsou zloději amatéři, nebo sofistikovaní systematici. Každopádně bude-li v domě či bytě něco, o co bude mít někdo jiný eminentní zájem, vypořádá se prakticky s každou překážkou, protože se na to pečlivě připraví. Proto lze doporučit sejfy, bankovní schrány a podobně, pokud se dané předměty do nich vejdou. A jinak elektrosignalizaci a napojení na pult centrální ochrany,“ doporučuje Svobodová.

Podle pojišťoven jsou lidé více opatrní a více investují do ochrany majetku, což v mnoha případech může zloděje odradit. I když vykradení nelze zcela zabránit, dobré zabezpečení objektu může zlodějům práci znepříjemnit natolik, že se nemovitosti raději vyhnou. Drzost a vynalézavost některých zlodějů je však nevídaná. 

„Zaznamenali jsme případ, kdy během návštěvy divadla vykradli zloději rodině velmi důkladně domek, přičemž lup byl tak velký, že na jeho odvoz použili i dvě auta parkující v garáži. Klíče od vozů našli na háčku u dveří. Auta pak byla nalezena asi 160 kilometrů od místa činu, samozřejmě prázdná,“ popisuje Svobodová.

Sociální sítě zdrojem informací

A čím můžete sami nahrát zlodějům? „Facebook a Instagram jsou pro bytaře velmi dostupným a snadným zdrojem informací,“ upozorňuje Čapková. Podle pojišťoven si to již řada lidí uvědomuje a zbytečně zlodějům nenahrává zveřejňováním fotografií z dovolené nebo pořízením nového vybavení do bytu či domu. Stále však existuje značný počet lidí, kterým nedochází, že si zloději své potenciální oběti vytipují právě na sociálních sítích.

„Pozor také na návyky a pravidelné rituály. Pokud někdo pravidelně dává na sociální síť fotky například z fotbalového tréninku, zloději si mohou lehce vytipovat, že v tyto časy nebude doma a mají prostor pro vykradení,“ říká mluvčí pojišťovny Direct Nela Maťašeje.

„Existují i zloději-specialisté, kteří se zaměřují na konkrétní obor a vyhledávají cíleně cenné věci nějakého druhu. Ti pak navštěvují různá tematická fóra nadšenců, z nichž je patrné bydliště nebo sídlo a z fotografií jsou schopni připravit i sérii loupeží. Například jsme měli zloděje zaměřené na veterány a náhradní díly k nim,“ uzavírá Svobodová.

Autor:
  • Nejčtenější

Opustili původní profese a včelaří. Už mají 200 úlů a milionové obraty

16. března 2024

Ze svého koníčka udělali manželé Kölblovi rodinný byznys. Na Vysočině vybudovali medovou farmu a...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak financovat pobyt v lázních? Nenechte se odbýt, možná na něj máte nárok

15. března 2024

Premium Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Na své si tam však přijdou...

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

13. března 2024

Premium Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

15. března 2024

Všechny zdravotní pojišťovny se snaží motivovat klienty, aby pečovali o své zdraví a využívali i...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?

19. března 2024

Jak už sám název napovídá, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je primárně koncipován jako...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

Nemovitosti jsou jistota. Investovat se dá i s malým kapitálem

18. března 2024

Advertorial Pokud si chcete zafixovat vysoký výnos v době klesajících úrokových sazeb, není na co čekat. Do...

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...