Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojistěte, jen co potřebujete, radí expertka. Nedá navíc ani 10 korun

  14:00aktualizováno  14:00
Pojištění je nástroj, jak si chránit svůj život a majetek před nenadálými událostmi, které nám život přináší. Jaké pojištění si sjednat a proč, radí v seriálu o finanční gramotnosti ekonomka Marcela Hrubošová.

Pojištění je velmi jednoduchá služba, je ale důležité zachovat si zdravý selský rozum a neztrácet z dohledu důvod proč si jej chceme sjednat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pojištěním lze alespoň částečně finančně pokrýt události, která nám přinese život, například ztrátu zdraví, smrt blízké osoby, která nás finančně zajišťovala, živelnou událost, jako jsou povodně nebo požár.

Základní principy pojištění:

 1. Princip nahodilosti (tedy pojišťuji se na procentuální pravděpodobnost, že se mi daná událost stane, pojišťuji si náhodu). Cena pojištění se vždy stanovuje na základě pravděpodobnosti vzniku pojistné události. To znamená čím větší pravděpodobnost události, tím dražší bude cena pojištění, naopak čím menší pravděpodobnost, tím nižší cena pojištění.
 2. Princip solidárnosti - znamená, že všichni, kdo platí pojištění, platí do jednoho “pytlíčku s penězi”, a z tohoto pytlíčku se v případě nějaké pojistné události vyplácí škoda poškozenému.

Marcela Hrubošová

 • Vlastní společnost Finance pro radost, která se zabývá poradensko-konzultační činností v oblasti podnikání a vzdělávací činností na poli finanční gramotnosti.
 • Vede semináře a mentoruje začínající podnikatele.
 • V minulosti pracovala ve státní správě a na manažerských pozicích ve finančních domech.
 • www.financeproradost.cz

Marcela Hrubošová

Příklad: Domek u řeky už byl třikrát zaplaven za poslední rok, kdy se třikrát zvedla voda. U něj je skoro 100% očekávání (pravděpodobnost), že pokud se řeka vylije počtvrté, bude domek opět zaplaven. V takovém případě se už cena pojištění bude rovnat ceně poškozené části domu. Ve většině případů však bude takový domek nepojistitelný, neboť při tak vysoké pravděpodobnosti, že se daná událost stane, již nejde o náhodu, ale skoro jistotu. Tím pádem není naplněn hlavní princip pojištění: pojištění “náhody”.

Naopak domek na kopci bude proti povodni pojistitelný a jeho cena pojištění se bude odvíjet od procentní pravděpodobnosti, která se vypočte jako podíl všech pojištěných domků na kopci a těch domků na kopci, kterým se tato událost stala za poslední rok.

Pojištění má pomáhat, ne vyčerpávat

Z toho plyne, že pojištění je “živý organismus” a stále se vyvíjí. Každý rok bychom měli věnovat svému pojištění pozornost a zvážit, zda máme dobře pokryta svá životní rizika (náhody) a pojištění jim maximálně přizpůsobit. Pojištění nám má napomáhat, ne nás finančně vyčerpávat.

Pokud je pro nás cena příliš vysoká, pak je dobré se podívat po možnostech jiného zajištění daného rizika (události). Pamatujte, že cena pojištění vždy odráží skutečnost, jak často se daná pojistná událost stane a čím větší je počet solidárních přispěvatelů, tím více se dané pojistné riziko rozmělní mezi ně.

Pojištění je ve své podstatě velmi jednoduchá služba, je ale důležité zachovat si zdravý selský rozum a neztrácet z dohledu důvod, proč si jej vůbec sjednat. A jak to mám já osobně?

 • Pojištění používám opravdu jen k tomu účelu, k jakému skutečně slouží, tedy k ochraně před rizikem “neštěstí”. Přes pojištění nespořím ani neinvestuji, od toho jsou na finančním trhu jiné mnohem výnosnější produkty, služby.
 • Pojištěním si chráním zdraví, majetek a svou rodinu.
 • Protože ráda sportuji, jezdím na kole, lyžuji, bruslím, chráním si riziko úrazu a mám sjednáno úrazové pojištění, a to včetně dcery, která dělá vše se mnou.
 • Protože mám šestiletou dceru, mám sjednáno životní pojištění, hlavní riziko smrt, aby v případě, že by se se mnou cokoliv stalo, byla má dcera po finanční stránce zajištěna a neklesla jí životní úroveň.
 • U majetku si chráním riziko ztráty a poškození, mám tedy pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti, povinné pojištění vozu (to je dáno ze zákona), ale i havarijní pojištění vozu, protože každodenně jezdím.
 • Pokud jedu kamkoliv do zahraničí na dovolenou či pracovní cestu, i kdyby se jednalo o pár dnů, vždy si pojišťuji léčebné výlohy nebo zodpovědnost při realizaci některých sportů v rámci cestovního pojištění.
 • Při sjednávání pojištění jsem velmi konkrétní v tom, co si chci skutečně krýt za riziko. I když jsou nabídky pojištění často velmi komplexní a lákavé, kde pojišťovny nabízí krytí rizik všeho možného v rámci různých balíčků a připojištění, nevyhazuji peníze, ani kdyby to bylo 10 korun za služby, které nepotřebuji. Po roce si všechny pojistné smlouvy procházím a podle aktuální situace ve svém životě nastavím nové limity pojištění, doplním či odeberu rizika, které už mě neohrožují.

Kalkulačka pojištění majetku

Chcete vědět jaké máte možnost? Spočítejte si orientační cenu pojištění vašeho majetku zde.

Autor:Nejčtenější

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Povolání ovlivňuje cenu životního pojištění. Za riziko připlatíte

Ilustrační snímek

Povolání je jedním z faktorů, který má vliv na rizikovost klienta. Čím rizikovější povolání, tím vyšší cena pojištění....

Úhel pohledu se mění: povinné ručení za hubičku není dobrá volba

Ilustrační snímek

Někteří Češi berou povinné ručení stále jako nutné zlo. Hledí jen na co nejnižší cenu a volí co nejnižší zákonem...

Češi se svěřili, že vážná životní situace přijde na osm tisíc měsíčně

Ilustrační snímek

Životní pojistku nemá sjednanou polovina Čechů. Ti, kdo ji mají, ji nemusí mít dobře nastavenou. Jen pouhá desetina od...

ČOI: 57% autobazarů podvádí - stáčení tachometrů, zatajování nehod. Nejhorší sir...

ČOI: 57% autobazarů podvádí - stáčení tachometrů, zatajování nehod. Nejhorší sir...

Kurzy.cz ČOI oznámila, že v plných 57% všech kontrol autobazarů zjistila pochybení z jejich strany. Prodejci ojetin i nadále pou...

Najdete na iDNES.cz