Pojištění k platební kartě? Dobře vybírejte!

  • 13
Každá tuzemská banka dnes k některým platebním kartám ze své nabídky poskytuje cestovní pojištění a další pojistné produkty. Jaké konkrétní pojištění lze takto získat a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými kartami z tohoto pohledu?

K jaké kartě lze získat pojištění?

Platební karty lze rozdělit do několika skupin, kdy obecně platí následující pravidlo: u nejlevnějších (elektronických) karet je třeba si pojištění většinou dokoupit, kdežto u dražších (embosovaných) karet je již pojištění v ceně, avšak v různém rozsahu. Jednotlivá pojištění se liší spolu s platebními kartami i konkrétními bankami.

Nejčastější nabídkou je pojištění pro případ zneužití karty, cestovní pojištění nebo pojištění právní ochrany pro řidiče motorových vozidel. Nejširší škálu pojištění přitom poskytují svému majiteli zlaté a platinové platební karty, které však nezíská zdaleka každý (banky mají vysoké nároky na bonitu klienta).
 
Cestovní pojištění

Rozdíly v cestovním pojištění, které se vztahuje k platebním kartám, jsou markantní. Může kromě pojištění léčebných výloh zahrnovat pojištění úrazové pro případ smrti či trvalých následků, pojištění odpovědnosti nebo pojištění zavazadel. Klient může zvolit pojištění pro držitele karty nebo variantu „family“, kde jsou v rámci pojistné ochrany zahrnuty i jeho rodinní příslušníci. Ti jsou, podle banky, definováni jako manžel/ka, sourozenci, rodiče, ale mohou jimi být i druh/družka. Většinou jsou tímto produktem pojištěni jen 2 dospělí do 70-ti let věku a 2 nebo 3 děti do věku 18-ti let.

NENECHTE SI UJÍT
Auto (c) profimedia.cz/corbis
Leasingová smlouva: čeho se vyvarovat
Leasing je poměrně oblíbeným způsobem financování aut. Je však dobré o něm vědět co nejvíce. Na co byste si při jejím uzavírání měli dát pozor?
Manažerka
Už ti nevěřím. Máš padáka!
Jak získáte ŠÉFOVU DŮVĚRU? Těžko. A jak ji ztratíte? Snadno. Zvláště podezřívaví jsou šéfové, kteří sami podvádějí. Co s tím?
Víno - (c) profimedia.cz/corbis
Když merlot, tak z Jižní Ameriky
Kdo má rád sametová vína švestkově modré barvy a ovocné chuti, kterým někteří říkají trochu neuctivě "černorybízový džus pro dospělé" a jiní vynášejí do nebes, může klidně vyrazit na nákup.

Pojištění léčebných výloh „nahrazuje“ v zahraničí klasické zdravotní pojištění. Slouží tedy k úhradě akutních případů. Pojištěním odpovědnosti se hradí škody na majetku či na zdraví, které způsobí klient třetím osobám. Některé pojišťovny však nehradí z pojištění odpovědnosti např. škody na životním prostředí, zvířatech či vypůjčeném a svěřeném majetku. U pojištění zavazadel je zase třeba sledovat rozsah pojištění, protože např. doklady, klíče, sluchadla či protézy u některých produktů naleznete právě ve výlukách. V takovém případě se náhrady škody nedočkáte a před cestou do zahraničí je třeba zvolit vhodnější pojištění.

Všechna výše uvedená pojištění jsou aktivní překročením hranice či započetím cesty (např. nastoupením do letadla). Důležité je dodržet tzv. dobu pobytu či výjezdu; tj. doba, po kterou jste v zahraničí. Ta se v nabídkách největších bank zásadně liší. Počet těchto pobytů omezen není.

Ale nejen cestovní pojištění…

Většinou si můžete ke své platební kartě sjednat také pojištění proti jejímu zneužití (pro případ ztráty či odcizení). Zásadní rozdíl v tomto pojištění mezi jednotlivými bankami spočívá v době, kterou pojišťujete. Pojistné je 1 % z limitu karty, který pojišťujete (např. limit 50 000 korun stojí 500 korun ročně).

platební karta

Myslíte si, že o kartách víte všechno? Otestujte se!

K cestovnímu pojištění můžete také získat asistenční služby. Ty mohou zahrnovat např. vyslání rodinného příslušníka do zahraničí v případě hospitalizace pojištěného, právní, lékařské a turistické informace, tlumočníka, pojištění zpoždění letu, zpoždění zavazadel atd..

Dalším nabízeným produktem spolu s platebními kartami je pojištění právní ochrany pro řidiče motorových vozidel (pojišťovna D.A.S.), které vám zajistí jistotu právní pomoci při nečekaných právních komplikacích souvisejících s řízením motorového vozidla.

Podrobnější informace o všech výše uvedených pojištěních naleznete v následující tabulce, kde jsme porovnávali pojištění, které je nabízeno k nejlevnějším variantám embosovaných  platebních karet v případě vybraných bank.

Pokud rádi a hlavně často cestujete do zahraničí, určitě by vás cestovní a další typy pojištění neměly nechat chladnými. Je však otázkou, zda k tomu využít právě platebních karet, na které je pojištění navázáno. Faktem je, že konkrétně cestovní pojištění vás vyjde ve spojení s kartami levněji. Na druhou stranu - pokud si sjednáte pojištění samostatně, máte možnost volby flexibilnějšího pojistného krytí.

Pakliže jste však zvyklí tak jako tak používat embosovanou platební kartu, není důvod její vedlejší službu - pojistné krytí - nevyužít v plném rozsahu. Vyplatí se proto prostudovat nabídku bank a  přihlédnout při volbě účtu, který bude vaše finance spravovat, také k podmínkám platební karty a k službám s ní souvisejícím.

Využíváte pojištění sjednatelné nebo nabízené k platebním kartám? Obrátili byste se na svou banku s požadavkem na uzavření cestovního pojištění? Těšíme se na vaše názory!