Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojištění majetku: ceny se zvedají

aktualizováno 
Podle Murphyho zákona se pojistka obvykle vztahuje na všechno kromě toho, co se doopravdy stane. Pravdivost tohoto výroku dopadla na mnoho lidí zejména o loňských záplavách. Někteří nedostali od pojišťovny nic, protože dům vůbec nepojistili, jiní viděli jen velmi málo peněz, neboť měli špatnou pojistku. Jak uzavřít tu správnou?

Obrovské škody ze záplav poučily nejen majitele domů a bytů, ale také pojišťovny. Největší z nich, Česká pojišťovna, právě nyní zdražuje staré pojistky, téměř všechny pojišťovny zvýšily o třicet až sto procent pojistné v záplavových oblastech a podstatně rozšířily území, která kvůli obavám z velké vody odmítají pojistit.

 

Jak se dobře pojistit?

 

Na kvalitní pojištění domu v hodnotě dva miliony korun a jeho zařízení za půl milionu stačí 250 korun měsíčně. To není mnoho, aby měl člověk klidné spaní. Když pak přijde pohroma v podobě zloděje nebo přírodní katastrofy, inkasuje od pojišťovny peníze, za které bude moci zničenou věc pořídit znovu. Pokud se chcete dobře pojistit, nelitujte času. Nenechte se odradit tajemnou řečí pojišťovacích agentů, které nerozumíte. Naopak, nechte si všechna rizika, na něž se pojištění vztahuje, podrobně vysvětlit.

 

Pojistné podmínky psané drobným písmem sice nejsou knižním bestsellerem, ale i ty je třeba dobře prostudovat. Už proto, abyste se nedivili, až dojde k pojistné události a pojišťovna se bude zdráhat vyplatit škodu. Například v případě podle pojišťovny nedostatečně zabezpečených dveří bytu, kvůli nimž zkrátí výplatu peněz. Při sepisování pojistné smlouvy přitom pracovníci z pojišťovny vyplní ve smlouvě jen to, co jim nahlásíte. Pokud svůj majetek ohodnotíte na 300 000 korun, i když má ve skutečnosti dvojnásobnou hodnotu, a vykradou vás zloději nebo požár zničí vybavení bytu, doplatíte na to vy. 

 

„Zájemci by měli dávat pozor také na obsah pojištění. To, co u řady pojišťoven existuje v rámci standardu, je u jiných třeba zvlášť připojistit,“ upozorňuje finanční poradce Jaroslav Munster ze společnosti FiM. Lidé dělají podle odborníků často ještě jednu chybu: ze všeho nejvíc je zajímá, kolik zaplatí za pojištění, a méně už, co mohou od pojišťovny čekat, když se pojistná událost stane.

 

Česká pojišťovna zdražuje staré smlouvy

 

Více za pojištění domácností a staveb zaplatí klienti České pojišťovny, jejichž smlouvy jsou z roku 1994 a starší nebo z pozdějšího období, ale už neodpovídají realitě současných cen nemovitostí a stavebních prací. 

 

Kolik stojí roční pojištění rodinného domu v zátopové a nezátopové oblasti

  Nezátopová oblast   Zátopová oblast
stavba domácnost stavba domácnost
Česká pojišťovna 1800 1672 Česká pojišťovna 3600 3344
Allianz 2600 1500 Allianz 2000** 1250**
Kooperativa 1700 1438 Kooperativa 2210 1438
Union pojišťovna* 1600 2800 Union pojišťovna* 2080 3640
Uniqa 2200 1223 Uniqa 2800 1557
Komerční pojišťovna 1760 2600 Komerční pojišťovna 1760 2600
Pojišťovna České spořitelny 1660 1680 Pojišťovna České spořitelny 2340 1680
Triglav*** 1800 od 1200 Triglav** 1800 od 1200
ČSOB Pojišťovna 1700 2310 ČSOB Pojišťovna*** 1060 2310
Generali od 1400 od 1450 Generali**** od 1400 od 1450

Pramen: pojišťovny

Poznámka: sazby platné pro nově uzavírané pojistky, pro zátopovou oblast platí v případě, že oblast byla v posledních 10 nebo 20 letech zasažena záplavou jen jednou.

*ceny pojištění platné od 1. 4. 2003, **nelze pojistit proti povodni, ***byl-li dům v uplynulých 10 letech zatopen, nemusí být nemovitost pojištěna, ****při pojistném krytí na 2 miliony korun proti povodni se pojistné zvedá na 10 400 korun.

Pojištění stavby na dva miliony korun a domácnosti na 500 tisíc korun kromě vybraných případů zahrnuje i pojištění proti povodni a záplavě, pojištěno na novou cenu.

 

Dramatického zvýšení pojistek se však lidé bát nemusí: pojistka na dům s cenou 800 korun podraží na 1000 korun ročně, u domácnosti vzroste z dosavadních 500 na 880 korun. Během letošního roku dostanou klienti dopisy s informací o zvýšení pojistky. Musí to být nejméně šest týdnů před její splatností. Pokud bude klient souhlasit se zvýšením, stačí, aby změnil trvalý příkaz v bance na novou částku. V případě nesouhlasu oznámí tuto skutečnost pojišťovně do měsíce od obdržení návrhu o změně pojistky. Pojišťovna to bude považovat za výpověď pojištění, které tak zanikne dnem splatnosti nově stanoveného pojistného.

Pojištění jsou věnovány specializované sekce: Dům a domácnost, Automobily, Životní pojištění

 

Pak může člověk uzavřít smlouvu u jiné pojišťovny. Před takovým rozhodnutím se však vyplatí prozkoumat sazby konkurence. I pojistné zvýšené u staré smlouvy na 1000 korun ročně bude totiž podle informací z České pojišťovny o 1100 korun nižší, než kdyby zájemce u ní uzavíral novou smlouvu. Ostatní pojišťovací domy masové úpravy starších smluv nechystají. „Oslovovat budeme s nabídkou nového pojištění jen klienty, které jsme převzali od pojišťovny Univerzal,“ říká Miroslav Langhammer z Union pojišťovny.

 

Jaké máte zkušenosti s pojištěním domu a domácností vy? Zvýšilo se vám od srpna pojistné? Těšíme se na vaše zkušenosti.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Ilustrační snímek
Krátkodobé úrazové pojištění pro děti se nemusí vyplatit

Pojišťovny jako horkou novinku prezentovaly novou nabídku na krátkodobé úrazové pojištění dětí, které se může hodit i v průběhu školního roku, kdy děti...  celý článek

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.