Pojištění majetku: ceny se zvedají

aktualizováno 
Podle Murphyho zákona se pojistka obvykle vztahuje na všechno kromě toho, co se doopravdy stane. Pravdivost tohoto výroku dopadla na mnoho lidí zejména o loňských záplavách. Někteří nedostali od pojišťovny nic, protože dům vůbec nepojistili, jiní viděli jen velmi málo peněz, neboť měli špatnou pojistku. Jak uzavřít tu správnou?

Obrovské škody ze záplav poučily nejen majitele domů a bytů, ale také pojišťovny. Největší z nich, Česká pojišťovna, právě nyní zdražuje staré pojistky, téměř všechny pojišťovny zvýšily o třicet až sto procent pojistné v záplavových oblastech a podstatně rozšířily území, která kvůli obavám z velké vody odmítají pojistit.

 

Jak se dobře pojistit?

 

Na kvalitní pojištění domu v hodnotě dva miliony korun a jeho zařízení za půl milionu stačí 250 korun měsíčně. To není mnoho, aby měl člověk klidné spaní. Když pak přijde pohroma v podobě zloděje nebo přírodní katastrofy, inkasuje od pojišťovny peníze, za které bude moci zničenou věc pořídit znovu. Pokud se chcete dobře pojistit, nelitujte času. Nenechte se odradit tajemnou řečí pojišťovacích agentů, které nerozumíte. Naopak, nechte si všechna rizika, na něž se pojištění vztahuje, podrobně vysvětlit.

 

Pojistné podmínky psané drobným písmem sice nejsou knižním bestsellerem, ale i ty je třeba dobře prostudovat. Už proto, abyste se nedivili, až dojde k pojistné události a pojišťovna se bude zdráhat vyplatit škodu. Například v případě podle pojišťovny nedostatečně zabezpečených dveří bytu, kvůli nimž zkrátí výplatu peněz. Při sepisování pojistné smlouvy přitom pracovníci z pojišťovny vyplní ve smlouvě jen to, co jim nahlásíte. Pokud svůj majetek ohodnotíte na 300 000 korun, i když má ve skutečnosti dvojnásobnou hodnotu, a vykradou vás zloději nebo požár zničí vybavení bytu, doplatíte na to vy. 

 

„Zájemci by měli dávat pozor také na obsah pojištění. To, co u řady pojišťoven existuje v rámci standardu, je u jiných třeba zvlášť připojistit,“ upozorňuje finanční poradce Jaroslav Munster ze společnosti FiM. Lidé dělají podle odborníků často ještě jednu chybu: ze všeho nejvíc je zajímá, kolik zaplatí za pojištění, a méně už, co mohou od pojišťovny čekat, když se pojistná událost stane.

 

Česká pojišťovna zdražuje staré smlouvy

 

Více za pojištění domácností a staveb zaplatí klienti České pojišťovny, jejichž smlouvy jsou z roku 1994 a starší nebo z pozdějšího období, ale už neodpovídají realitě současných cen nemovitostí a stavebních prací. 

 

Kolik stojí roční pojištění rodinného domu v zátopové a nezátopové oblasti

  Nezátopová oblast   Zátopová oblast
stavba domácnost stavba domácnost
Česká pojišťovna 1800 1672 Česká pojišťovna 3600 3344
Allianz 2600 1500 Allianz 2000** 1250**
Kooperativa 1700 1438 Kooperativa 2210 1438
Union pojišťovna* 1600 2800 Union pojišťovna* 2080 3640
Uniqa 2200 1223 Uniqa 2800 1557
Komerční pojišťovna 1760 2600 Komerční pojišťovna 1760 2600
Pojišťovna České spořitelny 1660 1680 Pojišťovna České spořitelny 2340 1680
Triglav*** 1800 od 1200 Triglav** 1800 od 1200
ČSOB Pojišťovna 1700 2310 ČSOB Pojišťovna*** 1060 2310
Generali od 1400 od 1450 Generali**** od 1400 od 1450

Pramen: pojišťovny

Poznámka: sazby platné pro nově uzavírané pojistky, pro zátopovou oblast platí v případě, že oblast byla v posledních 10 nebo 20 letech zasažena záplavou jen jednou.

*ceny pojištění platné od 1. 4. 2003, **nelze pojistit proti povodni, ***byl-li dům v uplynulých 10 letech zatopen, nemusí být nemovitost pojištěna, ****při pojistném krytí na 2 miliony korun proti povodni se pojistné zvedá na 10 400 korun.

Pojištění stavby na dva miliony korun a domácnosti na 500 tisíc korun kromě vybraných případů zahrnuje i pojištění proti povodni a záplavě, pojištěno na novou cenu.

 

Dramatického zvýšení pojistek se však lidé bát nemusí: pojistka na dům s cenou 800 korun podraží na 1000 korun ročně, u domácnosti vzroste z dosavadních 500 na 880 korun. Během letošního roku dostanou klienti dopisy s informací o zvýšení pojistky. Musí to být nejméně šest týdnů před její splatností. Pokud bude klient souhlasit se zvýšením, stačí, aby změnil trvalý příkaz v bance na novou částku. V případě nesouhlasu oznámí tuto skutečnost pojišťovně do měsíce od obdržení návrhu o změně pojistky. Pojišťovna to bude považovat za výpověď pojištění, které tak zanikne dnem splatnosti nově stanoveného pojistného.

Pojištění jsou věnovány specializované sekce: Dům a domácnost, Automobily, Životní pojištění

 

Pak může člověk uzavřít smlouvu u jiné pojišťovny. Před takovým rozhodnutím se však vyplatí prozkoumat sazby konkurence. I pojistné zvýšené u staré smlouvy na 1000 korun ročně bude totiž podle informací z České pojišťovny o 1100 korun nižší, než kdyby zájemce u ní uzavíral novou smlouvu. Ostatní pojišťovací domy masové úpravy starších smluv nechystají. „Oslovovat budeme s nabídkou nového pojištění jen klienty, které jsme převzali od pojišťovny Univerzal,“ říká Miroslav Langhammer z Union pojišťovny.

 

Jaké máte zkušenosti s pojištěním domu a domácností vy? Zvýšilo se vám od srpna pojistné? Těšíme se na vaše zkušenosti.

 

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Češi jsou v právních sporech odvážnější. Soudí se hodně a rádi

Jitka Chizzola

Téměř každý třetí Čech se v posledních 5 letech účastnil právního sporu. Lidé se už nebojí bránit se, říká generální...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz