Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojištění na stáří: Dynamickým Investor od ING, konzervativním Allianz

aktualizováno 
Před necelým rokem jsem se na Fincentru věnoval poprvé srovnání pojistných programů, které nabízely využití daňových úlev a díky nízké či nulové ochraně pro případ smrti maximalizují výnos. V dnešním třetím díle seriálu o životním pojištění se k tématu vracím v zájmu aktualizace. Stejně jako v předchozích dvou dílech článku jsou v přehledech zařazeny pojišťovny, které patří v životním pojištění do první desítky na českém trhu.

Co doporučit?

Na delší dobu a pro ne zcela konzervativní klienty je vhodné umístit alespoň část pojistného do akcií. Klasická pojištění mají svá portfolia rozdělena nejčastěji mezi obligace, nemovitosti a hotové peníze, proto je v jejich srovnání uveden předpokládaný výnos 6 % ročně. V této kategorii vychází nejlépe produkty pojišťoven Allianz a Generali. Rozdíl v dosaženém podílu na zisku mezi a klasickými investičními produkty může činit v dlouhodobém horizontu zhruba 2 – 5 procent. Pro tabulku investičních pojištění, které vesměs umožňují až 100 % pojistného investovat do akcií, jsem použil hodnotu výnosu 8 %. V této skupině potvrdil loňské první místo opět Investor, důchodové pojištění od ING Nationale Nederlanden.

V pořadí na dalších místech je dobré si všimnout změn, které vyvolá rozdíl ve výši pojistného. Pořadí podle jednorázového vyrovnání v 60 letech se tak pro platbu 1000 Kč měsíčně a 500 Kč měsíčně mírně liší.

Samozřejmě, že nezáleží jen na obecných zákonitostech finančních trhů, ale také na schopnostech pojišťoven investovat a hospodařit, což je těžko vyčíslitelný faktor. Svůj podíl má i nákladovost a zřejmě není náhodou, že pojišťovny „nejhlasitější“ v televizní reklamě pravidelně pokulhávají za průměrem ve všech srovnáních zaměřených na  kapitálovou hodnotu pojištění. 

Srovnání s vyššími pojistnými částkami

Nahlédnutím do předchozích dvou dílů lze snadno porovnat rozdíl mezi produkty s vysokou pojistnou ochranou pro případ smrti a těmito určenými k maximalizaci výnosu. Nejlepší kapitálové životní pojistky dosahují díky reinvestici daňové úlevy efektivní úrok blížící se hodnotě výnosu deklarovaného pojišťovnou. Programy s převahou pojištění dožití dosáhnou při uplatnění stejného principu dokonce vyšší efektivní úrok než je ohlášený výnos pojišťovny. Při platbě 1 000 Kč a maximálním zisku na daních ve výši 3 840 Kč lze při každoroční investici získat za 30 let navíc 459 600 Kč při 8 % p.a. resp. 312 700 Kč při 6 % p.a. Sečteme-li první hodnotu s jednorázovým vyrovnáním u nejlepšího investičního produktu, získáme celkový zůstatek před zdaněním ve výši 1 672 803 Kč odpovídající efektivnímu úroku 8,57 % p.a. Nejlepší klasická pojistka s převahou pojištění dožití se za stejných podmínek dostane na efektivní úrok 6,84 % p.a.

Zůstatky jsou tentokrát záměrně uvedeny před zdaněním, neboť většina produktů ze srovnání umožňuje výplatu doživotní penze, takže ke zdanění dochází postupně. I v případě, že bychom zdanění započetli, vychází efektivní úrok u dvou zmíněných produktů o 0,5 resp. 0,5 procent lépe než uváděný výnos. Klienti mohou navíc doufat, že ze strany státu zcela nemorální zdanění těchto dlouhodobě ukládaných prostředků by mohlo být v budoucnu třeba úplně zrušeno.

Příspěvek zaměstnavatele

Právě pro příspěvek zaměstnavatele je typ produktů, kterému se věnuje článek, vhodnou volbou. Celkový efekt se v tomto případě ještě zvýší, neboť rozdíl mezi čistou mzdou a náklady firmy s ní spojenými je markantní. Zaměstnanec, který dostává příspěvek ve výši 500 Kč dosáhne u nejlepšího investičního důchodového pojištění Investor při předpokládaném výnosu 8 % ročně efektivní úrok 9,6 % p.a. ve srovnání s čistou mzdou odpovídající stejným nákladům firmy. U klasického pojištění a výnosu 6 % činí u příspěvku 500 Kč efektivní úrok 8,1 % p.a. za stejných podmínek. Zůstatky uvedené v tabulce se v tomto případě porovnávají s platbou 284 Kč měsíčně, což při hrubé mzdě 15 000 Kč měsíčně přibližně odpovídá nákladům firmy ve výši 500 Kč vynaloženými na tuto částku

Všechny zůstatky a efektivní úroky jsou stejně tak jako v hlavních tabulkách uvedeny za dobu 30 let.

Tabulky ukazují, co nabídly jednotlivé pojišťovny klientovi, který chce při měsíčních platbách 1 000 Kč resp. 500 Kč uplatňovat daňový odpočet a dosáhnout maximální naspořené částky v 60 letech.

Vstupní věk 30 let, muž, doba trvání 30 let

Měsíční pojistné 1000 Kč

INVESTIČNÍ POJIŠTĚNÍ Produkt jedn. vyrovnání při 8 % Tech. úrok. míra
ING N-N Investor 1 213 203 Kč -
Generali Investiční ŽP 1 155 721 Kč -
Winterthur 1) Wininvest 1 147 852 Kč -
AMCICO 4) PE 967 687 Kč 5 %
Pojišťovna AMCICO odmítla oficiálně údaje dodat, takže je pro ilustraci použit údaj z testu z dubna 2001

KLASICKÉ POJIŠTĚNÍ Produkt jedn. vyrovnání při 6 % Tech. úrok. míra
Allianz Budoucnost 5A  869 314 Kč 4 %
Generali ZA3 858 315 Kč 4 %
IPB Pojišťovna 2)  KZP-13 836 707 Kč 3 %
Komerční pojišťovna  K0B2 832 044 4 %
Pojišťovna ČS 3) Flexi 770 176 Kč 3 %
Česká pojišťovna 4) D30V 724 142 Kč 4,5 %
Kooperativa 1RM 718 834 4 %

Měsíční pojistné 500 Kč

INVESTIČNÍ POJIŠTĚNÍ Produkt jedn. vyrovnání při 8 % Tech. úrok. míra
ING N-N Investor 588 942 Kč -
Generali Investiční ŽP 557 125 Kč -
Winterthur 1) Wininvest 542 443 Kč -

KLASICKÉ POJIŠTĚNÍ Produkt jedn. vyrovnání při 6 % Tech. úrok. míra
Allianz Budoucnost 5A 434 657 Kč 4 %
Komerční pojišťovna  K0B2 416 027 4 %
IPB Pojišťovna 2)  KZP-13 396 207 Kč 3 %
Pojišťovna ČS 3) Flexi  376 088 Kč 3 %
Generali ZA3 365 021 Kč 4 %
Kooperativa 1RM 359 417 4 %
Česká pojišťovna 4) D30V 353 240 Kč 4,5 %

Pramen: centrály pojišťoven

Poznámky:

  1. Wininvest od Winterthuru má pojistnou částku 36 000 Kč pro případ smrti při platbě 1000 Kč a 18 000 Kč při platbě 500 Kč
  2. KZP-13 IPB Pojišťovny má pojistnou částku pro případ smrti ve výši 50 000 Kč
  3. Flexi od Pojišťovny ČS má pojistnou částku pro případ smrti ve výši 10 000 Kč
  4. Od 1. dubna 2002 bude maximální technická úroková míra v ČR činit 4 % 

Technická úroková míra klesá

Některé pojišťovny v současnosti postupně snižují hodnotu tzv. technické úrokové míry, což je míra zhodnocení rezerv započítaná již do pojistného. Od 1. 4. 2002 je totiž nejvyšší možná technická úroková míra na českém trhu 4 %. Řada pojišťoven, které donedávna nabízely 4,5 či 5 %, proto nyní sazbu snižuje, případně už ke snížení došlo v posledních měsících. Laicky řečeno je technická úroková vlastně garantovaným zhodnocením rezerv a klient má díky tomu zaručenou určitou částku v případě dožití. Znamená to, že v souladu s trendem na tuzemském finančním trhu mají i zákazníci pojišťoven u nových smluv nižší garantované zhodnocení. U investičních pojištění s výjimkou produktu PE od pojišťovny AMCICO není technická úroková míra stanovena.

Jaké pojištění vyhrálo u Vás? Přiměly Vás letos daňové úlevy k uzavření kapitálového životního pojištění? Jaká je optimální výše měsíčního pojistného?

 

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

Spočítáno: investiční životní pojištění je na ústupu, ale smysl dává

Ilustrační snímek

Trendem na trhu s životním pojištěním je návrat k rizikovému životnímu pojištění a odklon od investování, respektive od...

Vichřice páchají značné škody. Co pojišťovny uhradí a co odmítnou

Ilustrační snímek

Největší škody na majetku způsobil v Česku v roce 2017 orkán Herwart. Celkový účet, který vystavil pojišťovnám za...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz