Mít špatnou pojistku bytu či domu je jako nemít žádnou pojistku

České domácnosti mají své nemovitosti sice pojištěné, ale v mnoha případech nesprávně. Zapomínají, že pojistnou smlouvu je potřeba v čase aktualizovat a za plné krytí rizik si i připlatit. Předejdou tím riziku podpojištění nemovitosti, nebo dokonce nepojištění některé z jejího nového příslušenství.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vlastníci nemovitostí v Česku přistupují ke svému majetku zodpovědně a v 99 procentech případů ho mají pojištěný. V posledních letech se při uzavírání pojištění nespokojí pouze s krytím základních rizik, jako jsou například škody způsobené živelní pohromou, vodovodním potrubím nebo přepětím či podpětím. 

Lidé stále častěji uzavírají také rozšířené pojistné smlouvy. „Do pojistné smlouvy si lidé mimo hlavní stavbu zahrnují i vedlejší stavby na pozemku, například zahradní altán, zahradní kuchyň s grilem, garážové stání, ale i vířivku, saunu nebo dokonce stromy v zahradě,“ říká finanční analytik neživotního pojištění finanční skupiny Partners Jiří Matusík s tím, že pojistit se dá dnes skoro všechno.

Na druhé straně však musí pojistník vždy počítat s tím, že pojistit „všechno“ také něco stojí. A právě v tom již lidé bývají opatrnější a často u nich při sjednání pojištění sehraje roli právě cena. Což se při pojistné události ovšem může ukázat jako fatální chyba.

Jak se správně pojistit za rozumné peníze

Pokud chcete mít nemovitost skutečně dostatečně pojištěním krytou, nemůžete cokoliv z pojištění vynechat a už vůbec ne kvůli úspoře dvou či tří stokorun za rok. Šetřit se dá na jiných místech, ne však na pojištění střechy nad hlavou.

„Pokud už majitel nemovitosti potřebuje nějakou korunu na pojistném ušetřit, měl by šetřit porovnáním cen více pojišťoven a optimálním nastavením limitů, které opravdu potřebuje,“ vysvětluje Matusík.

Porovnejte si ceny pojištění a vyberte si to nejvýhodnější.

V ceně za pojištění nemovitosti se promítá účel jejího využití. Tedy jde-li o chatu či rodinný dům k trvalému bydlení. Do ceny se promítá charakter regionu, lokality, kde nemovitost stojí, ale i počet vedlejších budov a dalšího venkovního příslušenství. Důležité je i stáří nemovitosti, ale vůbec nejdůležitější v ceně pojištění sehrávají výše zvolených pojistných částek, pojištěných rizik a jednotlivých limitů daných rizik. To vše lze nastavit individuálně, anebo zvolit v takzvaném balíčku.

K pojištění nemovitosti pojišťovny nejčastěji nabízejí i pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti všech členů rodiny, včetně domácích zvířat. Majitel tak sice zaplatí za balíček pojištění o několik stokorun ročně navíc, ale jeho majetek je chráněn kompletně.

Riziko povodní, krádeží a vandalismu určuje lokalita

Cenu pojištění nemovitosti výrazně ovlivňuje lokalita, ve které stavba stojí. Pojišťovny jsou dnes velmi obezřetné především k povodňovým rizikům. V praxi proto rozlišují více povodňových zón, většinou čtyři. U připojištění proti riziku škody následkem povodní a záplavy, obecně platí, že čím je riziko povodní v lokalitě vyšší, tím dražší pak pojištění je.

Obdobně ovlivňuje cenu pojištění i to, jestli se nemovitost nachází ve městě, na vesnici nebo snad ve vyloučené lokalitě. Stejně jako u povodní mají pojišťovny interně nastavené zóny podle výše rizika vzniku škody následkem krádeže nebo vandalismus. Podle analytika ePojisteni.cz Ladislava Grubera rozdělují pojišťovny Českou republiku z hlediska rizika vandalismu či vykradení interně do několika pásem. Například na Prahu a Brno, potom na ostatní krajská města, bývalá okresní města a další menší regiony.

„Lokalita má na výši pojistného největší vliv. Obecně se dá říct, že nejméně vydají za pojištění nemovitosti i domácnosti lidé z vesnice a menšího města. Naproti tomu majitelé nemovitostí v Praze a Brně zaplatí o 30 až 35 procent více a lidé z ostatních větších měst musejí počítat s navýšením pojistného o 10 až 15 procent,“ uvádí.

Aktualizace smlouvy minimálně jednou za dva roky

V souvislosti s pojištěním nemovitosti je třeba upozornit také na nutnost pravidelné správy pojistné smlouvy nemovitosti. Její aktualizace sice může výši pojistného navýšit, ale majiteli zajistí plné krytí pro případ vzniku škody na majetku. Podle odborníků vyžadují častější kontrolu pojistných podmínek nemovitosti v metropoli a velkých krajských městech, to kvůli rychlému růstu cen stavebních prací a materiálu v posledních letech.

„Podmínky nastavené například před deseti lety již nemusejí zaručit odpovídající pojistnou ochranu. Zatímco u pojištění vozidel se motoristé naučili smlouvy pravidelně aktualizovat, v případě pojištění majetku je to spíše výjimkou,“ říká Ladislav Gruber.

To potvrzuje i Jiří Matusík. Podle něj je běžnou praxí, že domácnosti platí několik let naprosto stejnou částku a nemají potřebu si smlouvu každý rok kontrolovat či přepojišťovat. Jenomže zjednodušeně řečeno – to, co před pár lety stálo korunu, dnes stojí korun pět. Dům pořízený před pár lety za čtyři miliony korun, a pojištěný na čtyři miliony korun, dnes za ty stejné peníze postavit už nepůjde.

„Ideální je zrevidovat podmínky pojistné smlouvy jak u pojištění nemovitosti, tak i pojištění domácnosti minimálně jednou za dva roky, a to ze dvou hlavních důvodů. Prvním je nárůst cen stavebního materiálu a druhým je zvyšující se cena práce. S ohledem na rychlý růst cen nemovitostí v posledních letech by se pojistné smlouvy na nemovitosti třeba v Praze a Brně měly aktualizovat určitě jednou za rok,“ vysvětluje Jiří Matusík.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...