Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak na karamboly, které o dovolené mohou vysát peněženku

aktualizováno 
Pohodu letní dovolené dokáže pokazit nejen úraz či ztracený kufr. Pořádně prodražit si ji můžete i vlastní vinou, když něco poškodíte nebo někoho zraníte. Při sjednávání cestovního pojištění se proto vyplatí myslet také na pojištění odpovědnosti. Jaká kritéria sledovat přibližuje analytik Zbyněk Kuběj ze společnosti Partners.

S rozsahem pojištění se vždy seznamte předem v pojistných podmínkách, ať máte jistotu, že jste kryti na vše, co potřebujete. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cestovní pojištění si dnes můžete přes internet porovnat a koupit během několika minut. Při jeho sjednávání bývá nabízeno i pojištění odpovědnosti. Když si za den připlatíte přibližně dvacetikorunu navíc, ochráníte se před statisícovými náklady, pokud byste během dovolené někoho zranili nebo vlastní nešikovností poškodili cizí majetek. Podle čeho jej vybírat a na co si dát pozor?

Zaměřte se na rozsah a výluky

Pojištění odpovědnosti se vztahuje na nejrůznější karamboly, které vás mohou potkat v běžném životě. Třeba když vaše dítě porazí v supermarketu lahve vína, srazíte někoho na kole, nebo zavřete dveře tak nešikovně, až se vysype sklo a pořeže člověka stojícího za vámi. Pojištění vám bude krýt záda i peněženku a v neznámém prostředí cizí země se může více než hodit.

Příklad: dvě varianty cestovního pojištění

Dovolená u moře v Evropě na týden a osobu

Dražší varianta pojištění s vyššími limity pojištění

  • Léčebné výlohy: bez limitu
  • Limit pojištění odpovědnosti za škody na zdraví: 25 mil. Kč
  • Limit pojištění odpovědnosti za škody na věci: 10 mil. Kč
  • Pojistné za týdenní pobyt: 248 Kč

Levnější varianta s nižšími limity pojištění

  • Léčebné výlohy: 5 mil. Kč
  • Limit pojištění odpovědnosti za škody na zdraví: 1 mil. Kč
  • Limit pojištění odpovědnosti za škody na věci: 1 mil. Kč
  • Pojistné za týdenní pobyt: 105 Kč

Cestovní pojištění on-line

Přípravy na dovolenou jsou v plném proudu? Čas věnujte raději balení, než obcházení pojišťoven. Cestovní pojištění sjednáte on-line i v den odjezdu - třeba z letiště. 

Při jeho výběru sledujte nejen cenu, ale zejména rozsah pojištění odpovědnosti a tzv. výluky, tedy případy, na které se pojištění nevztahuje. Limit by měl být dostatečně vysoký a vzhledem k možným škodám na zdraví dosahovat alespoň jeden milion korun. S rozsahem pojištění se vždy seznamte předem v pojistných podmínkách, ať máte jistotu, že jste kryti na vše, co potřebujete. Zjistíte zde také výluky. Když dojde na nejhorší, nemůže se stát, že vás pojišťovna nemile překvapí. Co pojištění odpovědnosti u cestovního pojištění nekryje?

VýlukaŠkody způsobené domácím mazlíčkem

Když berete na dovolenou své zvířecí miláčky, vždy si předem ověřte, zda se pojištění odpovědnosti vztahuje také na případné škody způsobené domácím zvířetem. Pokud ano, pak budete kryti nejen pro případ, kdy váš pes například někoho pokouše, ale také pokud vběhne do silnice a způsobí dopravní nehodu.

VýlukaOmezení v rámci rodiny

Ve výlukách mají pojišťovny uvedeny i škody, které způsobíte na majetku nebo na zdraví rodinného příslušníka nebo tzv. osoby blízké (např. osoba žijící ve společné domácnosti). Pokud tedy při beach volejbalu na pláži srazíte svého švagra tak, že si při pádu zlomí nohu, k výplatě pojistného plnění nedojde. Jde o osobu blízkou, a tedy o případ uvedený ve výlukách.

VýlukaPozor na alkohol

K příjemné dovolené mnoha turistů většinou patří také popíjení alkoholických nápojů, ale několik skleniček může ve finále znamenat problémy při vyplacení pojistného plnění. Když dojde ke škodě pod vlivem alkoholu, nemusí pojišťovna uhradit celou částku.

VýlukaÚmyslné škody

Pojištění vás chrání před nešťastnými náhodami. Jestliže došlo ke škodě úmyslným jednáním, pojišťovna výplatu peněz odmítne zcela striktně.

VýlukaAutopůjčovna

Během dovolené si řada turistů půjčuje auto či motorku a podniká výlety po okolí. V případě, že dojde k nehodě, bude po vás autopůjčovna chtít minimálně spoluúčast na úhradě škody na poškozeném vozidle. Vyplývá to z pojistné smlouvy havarijního pojištění, výjimkou je samozřejmě případ, kdy by škoda byla hrazena z povinného ručení viníka. Příkladem může být nehoda, kdy řidič nedobrzdí a zezadu do vás narazí. Pak bývá vina zcela na jeho straně a následky nehody se budou plně hradit z jeho povinného ručení.

Na cestovní pojištění se v těchto případech nespoléhejte. Většina pojišťoven má dokonce tento typ škod z cestovního pojištění úplně vyloučen. Vyplatí se proto pojistit se přímo u autopůjčovny, protože jinak budete muset případnou škodu zaplatit celou ze své kapsy. Stejná pravidla obvykle platí i pro půjčení dalších dopravních prostředků, jako jsou například vodní skútry, čluny, lodě aj.

Při pronájmu lodi se možné karamboly řeší složením kauce předem. Požaduje ji většina půjčoven a má krýt náklady související s možným poškozením lodi. Její výše se zpravidla rovná spoluúčasti při poškození lodi. Také tuto kauci si můžete pojistit, ochráníte se tak před úplným nebo částečným propadnutím peněz při případné nehodě lodi.

Pojištění občanské odpovědnosti platí celý rok

Existuje ještě jedna možnost, jak si uzavřít během dovolené pojištění odpovědnosti. Je jím téměř totožné pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě. Limity na pojištění odpovědnosti u cestovního pojištění bývají vyšší a kryjí například i škody způsobené při sportovní činnosti či jízdě na kole.

Výhodou tohoto typu pojištění je, že se obvykle vztahuje na všechny členy domácnosti a platí celý rok. Ale je třeba si předem ověřit, zda se vztahuje i na přechodný pobyt v destinaci, kam chcete vycestovat.

Autor:Nejčtenější

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Kvíz: Změny v nemocenském pojištění. Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Rok 2018 přináší v oblasti nemocenského pojištění řadu změn. Víte, jaké změny to jsou a zda se vás týkají? A víte...

Chcete převést dům na děti? Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Manželé Novákovi vlastní dům na malém městě na jižní Moravě. Vzhledem k tomu, že jim oběma letos bude osmdesát, řekli...

Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

Koruna bude dál posilovat / BIG EXPERT - akcie: týden od 15. 1. 2018

Koruna bude dál posilovat / BIG EXPERT - akcie: týden od 15. 1. 2018

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz