Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojištění proti nemocničním poplatkům se vyplatí jen vyvoleným

aktualizováno 
Za každý den pobytu v nemocnici nově zaplatíte 60 korun, ale zároveň se už můžete proti poplatkům pojistit. Jaké jsou služby České pojišťovny a Generali? Vyplatí se?
Nárok na pojistné plnění vzniká až po takzvané čekací lhůtě od uzavření pojistné smlouvy.

Nárok na pojistné plnění vzniká až po takzvané čekací lhůtě od uzavření pojistné smlouvy.

Ceny pojištění, které pojišťovny určují zejména na základě pohlaví a věku, vypadají na první pohled zajímavě. Určitě se ale vyplatí podrobně prozkoumat pojistné podmínky.

Asi nejdůležitější informací u tohoto typu pojištění je fakt, že šalamounsky vylučuje nejrizikovější kategorie - malé děti a nejstarší osoby. V Generali je určen vstupní věk, kdy je možné se pojistit, od 3 do 55 let. Česká pojišťovna (prostřednictvím dceřiné společnosti ČP Zdraví) pojistí osoby od 4 do 60 let.

Obě pojišťovny vyžadují při vstupu do pojištění dobrý zdravotní stav, který zjišťují dotazníkem. Ve výjimečných případech si mohou vyžádat dokumentaci od vašeho ošetřujícího lékaře, případně i vyšetření u lékaře vlastního.

V České pojišťovně může být pacient pojištěn až do své smrti. V Generali jen do 65 let, což při současné naději na dožití 79 let u žen a 73 let u mužů určitě není zanedbatelná informace.

Na obhajobu pojišťoven lze dodat, že cena pojištění je poměrně nízká právě díky výše uvedeným výjimkám.

Denní dávka se vyplácí za každý den lůžkové péče v nemocnici v důsledku nemoci, úrazu, těhotenství či porodu. U Generali si můžete dávku stanovit na výši 60 Kč denně tak, aby vám pokryla poplatek při pobytu v nemocnici. U České pojišťovny činí pojistné plnění u tohoto typu pojištění aktuální výši zákonného poplatku (60 Kč). Což znamená, že u Generali byste měli při případné změně zákona zažádat o změnu pojistné smlouvy (u České pojišťovny proběhne úprava automaticky).

Roční pojistné pro vybrané věkové kategorie za pojištění denní dávky 60 Kč 
 

GENERALI ČESKÁ POJIŠŤOVNA
VĚK MUŽ ŽENA VĚK MUŽ ŽENA
3-17 120 Kč 120 Kč 4-17 84 Kč 84 Kč
21-25 168 Kč 192 Kč 21-25 204-216 Kč 240-252 Kč
31-35 210 Kč 240 Kč 31-35 240-264 Kč 264-288 Kč
41-45 270 Kč 282 Kč 41-45 312-348 Kč 312-336 Kč
51-55 420 Kč 390 Kč 51-55 420-468 Kč 396-432 Kč

Nárok na pojistné plnění vzniká až po takzvané čekací lhůtě od uzavření pojistné smlouvy. U Generali činí tři měsíce, pro těhotenství a porod je doba prodloužena na devět měsíců. Počet denních dávek je navíc u jednoho těhotenství omezen na čtrnáct. U úrazů a infekčních onemocnění naopak nemusí být dodržena čekací lhůta vůbec.

Česká pojišťovna rovněž uplatňuje běžnou lhůtu tři měsíce, která se nevztahuje na úrazy. Zvláštní čekací doba v délce osmi měsíců je stanovena nejen v souvislosti s těhotenstvím a porodem, ale zahrnuje i ošetření zubů či případ hospitalizace u ortopedických náhrad. Při porodu náleží pojištěné ženě podpora maximálně za sedm dní hospitalizace, v těhotenství pak pouze za čtrnáct dní.

Pojištění se nevztahuje na hospitalizaci na psychiatrii, v léčebně (protialkoholní, toxikománie, hráčství), po kosmetických úkonech a dále na poškození v souvislosti s trestnou činností, válkou, teroristickými událostmi, sebepoškozením (pokusem o sebevraždu), po požití alkoholu či drog, během profesionálního provozování sportu či u rizikových sportů (létání, horolezectví, parašutismus, potápění, bungee jumping, rafting apod.).

V některých bodech se pojišťovny rozcházejí. Česká pojišťovna například vylučuje nemoci z povolání a pracovní úrazy. Generali nehradí škodu v souvislosti s řízením vozidla bez řidičského oprávnění.

Podobný typ pojištění najdete historicky i v dalších pojišťovnách. Vyplácená denní dávka však začíná výše než činí současný poplatek v nemocnici, tj. 60 Kč. Pojištění pro případ pobytu v nemocnici mají v nabídce například Uniqa (denní dávka od 200 Kč), Kooperativa (od 300 Kč), ING (od 250 Kč), AXA (od 100 Kč) či AIG (od 500 Kč).
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Kolik přispějí zdravotní pojišťovny na odvykání kouření a kila dolů

Ilustrační snímek

Skoncovat s kouřením není pro nikoho snadné. A stejně tak shodit pár kilogramů a zkusit vést zdravý životní styl. Velmi...

Spočítáno: investiční životní pojištění je na ústupu, ale smysl dává

Ilustrační snímek

Trendem na trhu s životním pojištěním je návrat k rizikovému životnímu pojištění a odklon od investování, respektive od...

V Česku narůstají podvody s auty, vymýšlejí se i nové finty

Ilustrační snímek

Pojistné podvody s auty v Česku opět kralují. Po roční pauze se znovu dostaly na první příčku před podvody s lidským...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kurzy.cz Kryptoměny v čele s bitcoinem v posledních dvou dnech výrazně ztrácejí a to v reakci na oznámení Googlu, že zakáže vysí...

Najdete na iDNES.cz