Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojištění proti nemocničním poplatkům se vyplatí jen vyvoleným

aktualizováno 
Za každý den pobytu v nemocnici nově zaplatíte 60 korun, ale zároveň se už můžete proti poplatkům pojistit. Jaké jsou služby České pojišťovny a Generali? Vyplatí se?
Nárok na pojistné plnění vzniká až po takzvané čekací lhůtě od uzavření pojistné smlouvy.

Nárok na pojistné plnění vzniká až po takzvané čekací lhůtě od uzavření pojistné smlouvy.

Ceny pojištění, které pojišťovny určují zejména na základě pohlaví a věku, vypadají na první pohled zajímavě. Určitě se ale vyplatí podrobně prozkoumat pojistné podmínky.

Asi nejdůležitější informací u tohoto typu pojištění je fakt, že šalamounsky vylučuje nejrizikovější kategorie - malé děti a nejstarší osoby. V Generali je určen vstupní věk, kdy je možné se pojistit, od 3 do 55 let. Česká pojišťovna (prostřednictvím dceřiné společnosti ČP Zdraví) pojistí osoby od 4 do 60 let.

Obě pojišťovny vyžadují při vstupu do pojištění dobrý zdravotní stav, který zjišťují dotazníkem. Ve výjimečných případech si mohou vyžádat dokumentaci od vašeho ošetřujícího lékaře, případně i vyšetření u lékaře vlastního.

V České pojišťovně může být pacient pojištěn až do své smrti. V Generali jen do 65 let, což při současné naději na dožití 79 let u žen a 73 let u mužů určitě není zanedbatelná informace.

Na obhajobu pojišťoven lze dodat, že cena pojištění je poměrně nízká právě díky výše uvedeným výjimkám.

Denní dávka se vyplácí za každý den lůžkové péče v nemocnici v důsledku nemoci, úrazu, těhotenství či porodu. U Generali si můžete dávku stanovit na výši 60 Kč denně tak, aby vám pokryla poplatek při pobytu v nemocnici. U České pojišťovny činí pojistné plnění u tohoto typu pojištění aktuální výši zákonného poplatku (60 Kč). Což znamená, že u Generali byste měli při případné změně zákona zažádat o změnu pojistné smlouvy (u České pojišťovny proběhne úprava automaticky).

Roční pojistné pro vybrané věkové kategorie za pojištění denní dávky 60 Kč 
 

GENERALI ČESKÁ POJIŠŤOVNA
VĚK MUŽ ŽENA VĚK MUŽ ŽENA
3-17 120 Kč 120 Kč 4-17 84 Kč 84 Kč
21-25 168 Kč 192 Kč 21-25 204-216 Kč 240-252 Kč
31-35 210 Kč 240 Kč 31-35 240-264 Kč 264-288 Kč
41-45 270 Kč 282 Kč 41-45 312-348 Kč 312-336 Kč
51-55 420 Kč 390 Kč 51-55 420-468 Kč 396-432 Kč

Nárok na pojistné plnění vzniká až po takzvané čekací lhůtě od uzavření pojistné smlouvy. U Generali činí tři měsíce, pro těhotenství a porod je doba prodloužena na devět měsíců. Počet denních dávek je navíc u jednoho těhotenství omezen na čtrnáct. U úrazů a infekčních onemocnění naopak nemusí být dodržena čekací lhůta vůbec.

Česká pojišťovna rovněž uplatňuje běžnou lhůtu tři měsíce, která se nevztahuje na úrazy. Zvláštní čekací doba v délce osmi měsíců je stanovena nejen v souvislosti s těhotenstvím a porodem, ale zahrnuje i ošetření zubů či případ hospitalizace u ortopedických náhrad. Při porodu náleží pojištěné ženě podpora maximálně za sedm dní hospitalizace, v těhotenství pak pouze za čtrnáct dní.

Pojištění se nevztahuje na hospitalizaci na psychiatrii, v léčebně (protialkoholní, toxikománie, hráčství), po kosmetických úkonech a dále na poškození v souvislosti s trestnou činností, válkou, teroristickými událostmi, sebepoškozením (pokusem o sebevraždu), po požití alkoholu či drog, během profesionálního provozování sportu či u rizikových sportů (létání, horolezectví, parašutismus, potápění, bungee jumping, rafting apod.).

V některých bodech se pojišťovny rozcházejí. Česká pojišťovna například vylučuje nemoci z povolání a pracovní úrazy. Generali nehradí škodu v souvislosti s řízením vozidla bez řidičského oprávnění.

Podobný typ pojištění najdete historicky i v dalších pojišťovnách. Vyplácená denní dávka však začíná výše než činí současný poplatek v nemocnici, tj. 60 Kč. Pojištění pro případ pobytu v nemocnici mají v nabídce například Uniqa (denní dávka od 200 Kč), Kooperativa (od 300 Kč), ING (od 250 Kč), AXA (od 100 Kč) či AIG (od 500 Kč).Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
Češi jsou podpojištění. Co to znamená a jak to napravit?

Češi vydávají výrazně méně peněz za pojištění majetku, zdraví i života než lidé ve vyspělých evropských státech. Podle finančních poradců je jedním z důvodu...  celý článek

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.