Do 2,6 milionu korun v jedné bance jsou vaše peníze v bezpečí

aktualizováno 
Bojíte se o peníze uložené v bance nebo v kampeličce? Nemusíte. Pokud totiž nemáte na jednoho člověka v jedné bance, záložně nebo stavební spořitelně uloženo víc než 2,6 milionu korun, jsou finanční prostředky kryté.

Na výběr peněz mají lidé tři roky. Lhůta běží ode dne zahájení výplat. Pak je nevyzvednutý vklad považován za promlčený, říká výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová. | foto: Archiv R. Kadlecové

"Přibližně do této částky totiž uložené vklady chrání zákonné pojištění. V případě pádu finanční instituce se pak její klienti k pojištěným penězům dostanou nejpozději do 20 pracovních dnů," říká výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová.

Na čem tato částka závisí?
Na aktuálním kurzu měn. Uložené peníze každého občana či firmy jsou pojištěny do výše 100 000 eur, což je nyní zhruba 2,6 milionu korun. Limit platí na jednu banku a jednoho vkladatele. Pokud má někdo v jedné bance uloženo více, další peníze už mu fondem vráceny nebudou. Vhodnější je tedy rozdělit prostředky mezi více peněžních ústavů.

Co když má v jedné bance nebo záložně peníze uloženo víc členů jedné rodiny. To nevadí?
Pokud má každý z nich účet na své jméno, pojištění kryje každého zvlášť.

"Na výběr peněz mají lidé tři roky. Lhůta běží ode dne zahájení výplat. Pak je nevyzvednutý vklad považován za promlčený."

Je pojištění automatické, nebo je potřeba o ně žádat a něco za ně platit?
Pojištění vkladů je ze zákona automatické a je zdarma.

Za jak dlouho po krachu banky jsou uložené peníze vyplaceny?
Podle zákona mu budou vyplaceny do 20 pracovních dní od data, kdy Česká národní banka vyhlásí neschopnost dané banky dostát svým závazkům, laicky řečeno, ode dne, kdy zkrachuje.

Co musí klient takové banky udělat, aby dostal své peníze zpět?
Nemusí dělat téměř nic, ani vyplňovat žádné formuláře. Stačí jen sledovat sdělovací prostředky a internetové stránky Fondu pojištění vkladů či banky, u níž měl peníze uloženy. Tam se dozví informace o tom, kdy a kde mu budou peníze vyplaceny. Pak se dostaví do vyplácející banky s průkazem totožnosti a peníze mu mohou být vyplaceny buď hotově, nebo převodem na jiný účet. Na výběr peněz mají lidé tři roky. Lhůta běží ode dne zahájení výplat. Pak je nevyzvednutý vklad považován za promlčený.

Vztahuje se pojištění vkladů na všechny bankovní produkty?
Ne, pojištěny jsou například běžné, spořicí a termínované účty, potom vkladové účty nebo vkladní knížky. Naopak pojištěno není penzijní připojištění, životní pojištění, akcie, dluhopisy a podílové listy.

Pojištění se týká všech bank a záložen, které v České republice své služby nabízejí? Co když ale nemají české vlastníky?
Dnes už platí pro všechny banky, záložny a spořitelní družstva v Evropské unii stejné podmínky. Zatímco většina bank, spořitelních družstev, záložen a stavebních spořitelen působících u nás je pojištěna u českého Fondu pojištění vkladů, pobočky zahraniční banky, například Citibank, mBank či Zuno Bank, podléhají systému pojištění vkladů v zemi, kde sídlí jejich mateřská banka. Není třeba mít obavy, že by se lidé ke svým úsporám nedostali, řešení výplaty náhrady je v obou případech podobné. Zahraniční fond nás totiž může požádat o spolupráci a výplata by probíhala tak, jak jsem již popsala. Kompletní přehled všech finančních institucí, které podnikají v České republice a jsou kryty pojištěním vkladů, je možné nalézt na internetových stránkách www.fpv.cz.

Kolika lidem už Fond pojištění vkladů pomohl?
Od svého vzniku v roce 1994 jsme náhrady pojištěných vkladů v hodnotě přes 27 miliard korun vypláceli více než 300 tisícům klientů zkrachovalých bank a záložen.

A kolik peněz má na výplatu vkladů k dispozici?
Nyní je to přibližně 26 miliard korun. Pokud by bylo potřeba vyplácet více, má fond možnost získat další finanční prostředky například vydáním dluhopisů do objemu 100 miliard korun.

Nyní jsou zmrazené vklady a výběry u Metropolitního spořitelního družstva. Kdy se budou o své peníze moci přihlásit jeho klienti?
Výplata vkladů může být zahájena v okamžiku, kdy Fond pojištění vkladů obdrží Oznámení ČNB o neschopnosti dané finanční instituce dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek. Pak je výplata  zahájena do 20 pracovních dnů od tohoto rozhodnutí.
Fond pojištění vkladů dosud toto rozhodnutí neobdržel. Nyní je Metropolitní spořitelní družstvo pod zvýšeným dohledem ČNB, na jehož základě bude rozhodnuto o dalším postupu.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Potopí akcie nakonec ropa?

Potopí akcie nakonec ropa?

Kurzy.cz Nabídková křivka ropného trhu, či přesněji řečeno křivka mezních nákladů, za které jsou různé země a regiony schopny do...

Najdete na iDNES.cz