Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojištění zahrady: bazén ano, trávník nikoli

aktualizováno 
Chcete si pojistit trávník, záhony a okrasné stromky? Pak máte smůlu. Ale zahradní domek nebo bazén, to už je jiná. Zástupci pojišťovacích ústavů se shodují, že právě na jejich ochranu myslí lidé v poslední době čím dál víc.

Přestože i trávník může mít hodnotu několika desítek nebo i set tisíc korun, například pokud si ho majitel nemovitosti nechá položit jako hotový koberec, pojišťovny takové pojištění ve své standardní nabídce nemají. „Předmětem pojištění jsou pouze dřeviny a květiny rostoucí v květináčích,“ upřesňuje Marek Vích z Kooperativy. Stejně tak nemusí pochodit zájemce, který by si chtěl pojistit zahradní nábytek volně uložený na zahradě.

Naopak zahradní chatky včetně věcí, které jsou v nich uschované, stejně jako bazény se zastřešením nebo bez lze připojistit zpravidla v rámci pojistky domu nebo domácnosti. Například v České pojišťovně je možné sjednat tyto pojistky i samostatně. Podle vyjádření jejího zástupce Václava Bálka je to však méně obvyklé. Takové pojištění je totiž dražší, než pokud je zahrnuje komplexní smlouva na dům a domácnost.

„Movité věci uložené v zahradním domku jsou v rámci pojistky domácnosti pojištěny automaticky,“ vysvětluje Marek Vích. Pokud by byly třeba ukradeny nebo zničeny (a pochopitelně počítá-li pojistka s těmito riziky), dostane klient Kooperativy za tyto věci patnáct procent z pojistné částky. Například je-li domácnost pojištěna na jeden milion korun, měl by získat 150 tisíc korun.

Co vám pojišťovna ráda zamlčí? Informace nejsou nebo je pojišťovny tají.
Čtěte ZDE.

Částečně omezená může být ochrana rekreačních objektů. Například v Allianz nelze u zahradního domku náležejícího k chatě sjednat pojištění proti škodám způsobeným vandalismem nebo rozbitím skel.

Bazény spadají do pojistky domu. Pozor, problém může být se sezonními stavitelnými bazény. Například v pojišťovně UNIQA upozornili, že se pojistka vztahuje pouze na ty pevně zabudované do terénu. Z pojištění tu také vylučují měkké zastřešovací fólie a plachty. Ale například v ČSOB Pojišťovně lze přenosný bazén pojistit jako věc movitou v rámci pojistky domácnosti.

Kolik pojištění vybavené zahrady stojí?

Výše pojistného vychází, podobně jako u jiných typů pojištění, z takzvané pojistné částky. Tedy sumy, kterou by majitel nemovitosti mohl od pojišťovny v případě škody dostat. Její velikost si stanovuje klient, ovšem obvykle při dodržení určitých pravidel. Kateřina Hamerská vysvětluje, že v ČSOB Pojišťovně nesmí být nižší než určitá konkrétní hodnota, kterou pro daný objekt určí pojišťovna, nejčastěji na základě výpočtu z objemu či plochy dané pojišťované nemovitosti a jednotkové ceny za metr krychlový či čtvereční. „Cenu samozřejmě ovlivňuje i řada dalších ukazatelů, mimo jiné konstrukční provedení dané stavby, zvolená spoluúčast pojištěného, u připojištění odcizení také rizikovost dané lokality, v níž se nemovitost nachází,“ dodává. Zástupci pojišťoven upozorňují, že by pojistná částka měla odpovídat reálné hodnotě nemovitosti či věcí. V opačném případě totiž dostane - sice za nižší pojistné - klient méně, než činí skutečná škoda.

Příklady ceny pojištění

Kooperativa: bazén včetně zastřešení, příslušenství a technologií, pojistná částka 300 000 korun, spoluúčast 1000 korun (nemovitost postavená v místě, které není vystaveno výraznému riziku povodňových či záplavových škod)
roční pojistné: komplexní živelní pojištění 270 korun, komplexní živelní pojištění, odcizení, vandalismus 440 korun

Allianz: varianta Exkluziv (v rámci pojištění nemovitosti)
hodnota hlavní budovy (rodinný dům) 2 700 000 korun
hodnota vedlejší stavby (bazén) 300 000 korun
celková pojistná částka 3 000 000 korun
roční pojistné 5100 korun

Česká pojišťovna:- zahradní domek, pojistná částka 100 000 korun
roční pojistné 690 korun
- vybavení chatky včetně příslušenství a zahradní mechanizace, pojistná částka 50 000 korun
roční pojistné 600 korun

Máte zkušenosti s pojištěním méně obvyklých věcí náležících k domu? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

 

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Rozumíte řeči investorů? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

S aktuálními komentáři renomovaných ekonomů a s prognózami ekonomického vývoje se v médiích setkáváme poměrně často....

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

20. března: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bu...

20. března: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bu...

Kurzy.cz Akciím ve Spojených státech v úterý dopomohla k mírnému růstu díky stoupajícím cenám ropy hlavně energetika. Pod prodej...

Najdete na iDNES.cz