Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojištění zahrady: bazén ano, trávník nikoli

aktualizováno 
Chcete si pojistit trávník, záhony a okrasné stromky? Pak máte smůlu. Ale zahradní domek nebo bazén, to už je jiná. Zástupci pojišťovacích ústavů se shodují, že právě na jejich ochranu myslí lidé v poslední době čím dál víc.

Přestože i trávník může mít hodnotu několika desítek nebo i set tisíc korun, například pokud si ho majitel nemovitosti nechá položit jako hotový koberec, pojišťovny takové pojištění ve své standardní nabídce nemají. „Předmětem pojištění jsou pouze dřeviny a květiny rostoucí v květináčích,“ upřesňuje Marek Vích z Kooperativy. Stejně tak nemusí pochodit zájemce, který by si chtěl pojistit zahradní nábytek volně uložený na zahradě.

Naopak zahradní chatky včetně věcí, které jsou v nich uschované, stejně jako bazény se zastřešením nebo bez lze připojistit zpravidla v rámci pojistky domu nebo domácnosti. Například v České pojišťovně je možné sjednat tyto pojistky i samostatně. Podle vyjádření jejího zástupce Václava Bálka je to však méně obvyklé. Takové pojištění je totiž dražší, než pokud je zahrnuje komplexní smlouva na dům a domácnost.

„Movité věci uložené v zahradním domku jsou v rámci pojistky domácnosti pojištěny automaticky,“ vysvětluje Marek Vích. Pokud by byly třeba ukradeny nebo zničeny (a pochopitelně počítá-li pojistka s těmito riziky), dostane klient Kooperativy za tyto věci patnáct procent z pojistné částky. Například je-li domácnost pojištěna na jeden milion korun, měl by získat 150 tisíc korun.

Co vám pojišťovna ráda zamlčí? Informace nejsou nebo je pojišťovny tají.
Čtěte ZDE.

Částečně omezená může být ochrana rekreačních objektů. Například v Allianz nelze u zahradního domku náležejícího k chatě sjednat pojištění proti škodám způsobeným vandalismem nebo rozbitím skel.

Bazény spadají do pojistky domu. Pozor, problém může být se sezonními stavitelnými bazény. Například v pojišťovně UNIQA upozornili, že se pojistka vztahuje pouze na ty pevně zabudované do terénu. Z pojištění tu také vylučují měkké zastřešovací fólie a plachty. Ale například v ČSOB Pojišťovně lze přenosný bazén pojistit jako věc movitou v rámci pojistky domácnosti.

Kolik pojištění vybavené zahrady stojí?

Výše pojistného vychází, podobně jako u jiných typů pojištění, z takzvané pojistné částky. Tedy sumy, kterou by majitel nemovitosti mohl od pojišťovny v případě škody dostat. Její velikost si stanovuje klient, ovšem obvykle při dodržení určitých pravidel. Kateřina Hamerská vysvětluje, že v ČSOB Pojišťovně nesmí být nižší než určitá konkrétní hodnota, kterou pro daný objekt určí pojišťovna, nejčastěji na základě výpočtu z objemu či plochy dané pojišťované nemovitosti a jednotkové ceny za metr krychlový či čtvereční. „Cenu samozřejmě ovlivňuje i řada dalších ukazatelů, mimo jiné konstrukční provedení dané stavby, zvolená spoluúčast pojištěného, u připojištění odcizení také rizikovost dané lokality, v níž se nemovitost nachází,“ dodává. Zástupci pojišťoven upozorňují, že by pojistná částka měla odpovídat reálné hodnotě nemovitosti či věcí. V opačném případě totiž dostane - sice za nižší pojistné - klient méně, než činí skutečná škoda.

Příklady ceny pojištění

Kooperativa: bazén včetně zastřešení, příslušenství a technologií, pojistná částka 300 000 korun, spoluúčast 1000 korun (nemovitost postavená v místě, které není vystaveno výraznému riziku povodňových či záplavových škod)
roční pojistné: komplexní živelní pojištění 270 korun, komplexní živelní pojištění, odcizení, vandalismus 440 korun

Allianz: varianta Exkluziv (v rámci pojištění nemovitosti)
hodnota hlavní budovy (rodinný dům) 2 700 000 korun
hodnota vedlejší stavby (bazén) 300 000 korun
celková pojistná částka 3 000 000 korun
roční pojistné 5100 korun

Česká pojišťovna:- zahradní domek, pojistná částka 100 000 korun
roční pojistné 690 korun
- vybavení chatky včetně příslušenství a zahradní mechanizace, pojistná částka 50 000 korun
roční pojistné 600 korun

Máte zkušenosti s pojištěním méně obvyklých věcí náležících k domu? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz