Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojistěte si splátky svých dluhů

aktualizováno 
Splácíte úvěr a nemáte na to? Přestat platit jednoduše nemůžete. A nikoho v tu chvíli nezajímá, že jste nemocní či jste přišli o práci. Vy se však můžete na tuto situaci předem připravit a pojistit si schopnost splácet.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pojištění nabízejí všechny banky i splátkové společnosti většinou už při uzavírání smlouvy. Specialistou na tento druh pojistek je pojišťovna Cardif Pro Vita, pojištění však získáte i u Uniqy, ČSOB Pojišťovny, Pojišťovny České spořitelny, Komerční pojišťovny či České pojišťovny Zdraví. V některých případech lze uzavřít pojistku i dodatečně.

Myslete i na pravidelné platby

Nejenom splátky dluhů, ale i pravidelné platby vám mohou nadělat starosti, když přijdete o příjem. Pojišťovna Cardif Pro Vita nabízí od roku 2007 ve spolupráci s Českou spořitelnou možnost pojistit si i pravidelné výdaje.

"Klient si sám zvolí částku, kterou my mu pak budeme v případě dlouhodobé nemoci či ztráty zaměstnání vyplácet. Peníze pak může použít třeba na účty za nájem, energie a podobně," vysvětluje Alžběta Žižlavská.

Od ­března přišla na trh s podobnou možností pojištění složenek Česká pojišťovna Zdraví. Za necelé dvě stokoruny měsíčně za vás v případě, že přijdete o práci, bude pojišťovna půl roku hradit pravidelné měsíční platby ve výši 15 000 korun. (Více viz box.)

Pojistku s vámi uzavřou, jen když jste zdraví

Aby s vámi pojišťovna podepsala smlouvu, musíte splnit některé podmínky, které se navíc u jednotlivých pojišťoven liší. Většinou však platí, že nesmíte být v době uzavření smlouvy chronicky nemocní či v pracovní neschopnosti a že jste nebyli v posledním roce vyjma úrazů v pracovní neschopnosti déle než 30 dní v kuse.

Pro variantu pojištění proti ztrátě zaměstnání navíc musíte být zaměstnaní alespoň tři měsíce, nesmíte přijít o práci vlastní vinou a hned po výpovědi se musíte zaregistrovat na úřadu práce.

pojistěte si složenky

Co lze pojistit:
pravidelné platby, například za nájem, elektřinu, plyn, vodu, telefon, televizi

Pojistná událost:
ztráta zaměstnání a­ pracovní neschopnost z­důvodu nemoci či úrazu

Limity plnění:
5 000, 10 000, 15 000 korun

Čekací doba:
3 měsíce od počátku pojištění

Peníze dostanete:
když vyplníte tiskopis, přiložíte doklad z pracovního úřadu nebo kopii neschopenky od lékaře a přehled svých výdajů za poslední 3­ měsíce. Platby za vás bude pojišťovna hradit u ­ztráty zaměstnání maximálně 6 měsíců, u ­nemoci maximálně rok.

Kolik stojí pojištění:
při pracovní neschopnosti

například muž (35 let), který potřebuje na uvedené výdaje 15 000 korun měsíčně, bude platit 300­ korun, při ztrátě zaměstnání pak bude pojistné 198 korun měsíčně

Platit za vás začnou až po čase

"Pojišťovna zaplatí klientovi vždy plnou výši splátky. To znamená včetně úroků a dalších poplatků," říká Alžběta Žižlavská z Pojišťovny Cardif Pro Vita. Někde však mají strop, například Poštovní spořitelna za vás uhradí splátky jen do výše 10 tisíc korun měsíčně, ČSOB maximálně 25 tisíc měsíčně.

Pojišťovna za vás pak začne splácet u nemoci po 30 dnech od doby prvního dne pracovní neschopnosti, při ztrátě zaměstnání po 60 ­dnech (ČSOB 40) od registrace na pracovním úřadu. Hradit splátky za vás budou po dobu šesti až 12 měsíců, podle toho, jak to máte sjednáno ve smlouvě. Minimálně první měsíc tedy budete muset vyjít s našetřenou rezervou.

Při vyřízení budete potřebovat tyto dokumenty: doklad o výpovědi, potvrzení, že jste nahlášeni na úřadu práce a pobíráte podporu, smlouvu o úvěru, u nemoci či úrazu kopii neschopenky od lékaře. Vyplníte formulář o pojistné události a odevzdáte pojišťovně. Ta pak sama informuje banku.

Kolik pojištění stojí

Pojištění spotřebitelských půjček, hotovostních a úvěrů na bydlení stojí od 2,5 do 8,5 procenta z výše úvěru. Například pojištění pracovní neschopnosti u hypotéky od ČSOB přijde na 4,7 %, komplet i s pojištěním ztráty zaměstnání na 7,1 %.

Rozšířené pojištění spotřebitelského úvěru u společnosti Cetelem vyjde na 6,99 %, HomeCredit na 6,48 %. Někde platíte místo procent pevnou měsíční částku. "Za pojištění proti dlouhodobé pracovní neschopnosti a nedobrovolné ztrátě zaměstnání zaplatíte 84 korun měsíčně," uvádí Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Připojistit si můžete také kreditní karty. Zde pak platíte měsíčně určité procento z aktuálního dluhu, například 0,25­ % u Raiffeisenbank či 0,40 % u LBBW.

GE Money Bank má zase pevné měsíční splátky. Pokud chcete, aby za vás pojišťovna platila třeba 2 ­000 korun měsíčně, zaplatíte 99 korun. Poštovní spořitelna a ČSOB připojištění proti ztrátě zaměstnání nenabízejí.

Pojištění lze sjednat i později

Pojištění pro případ neschopnosti splácet je možné až na výjimky sjednat i dodatečně v průběhu splácení úvěru. "Požádáte o dodatečné přijetí do pojištění, vyplníte příslušný formulář. Pokud jste však už o práci přišli, možné to není," upozorňuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

"Dodatečně lze přistoupit k pojištění jen za určitých podmínek a nejpozději do šesti měsíců od sjednání úvěru," dodává Irena Zatloukalová z ČSOB. Naopak až po půl roce od sjednání smlouvy a nejpozději dva roky před splatností si můžete dopojistit schopnost splácet u GE Money Bank.

Připojištění ke kreditní kartě si můžete sjednat kdykoli, tedy i v případě, že kartu už třeba několik let používáte, podmínky minimální doby pojištění však musíte splnit i tady.

co si ještě přečtete v mf dnes

20. 3. Jak prodat byt s hypotékou

21. 3. Připravte se na pohovor 
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

Kolik přispějí zdravotní pojišťovny na odvykání kouření a kila dolů

Ilustrační snímek

Skoncovat s kouřením není pro nikoho snadné. A stejně tak shodit pár kilogramů a zkusit vést zdravý životní styl. Velmi...

Kuriózní pojistné historky: Goťáka poznám, ten muž to fakt nebyl

Ilustrační snímek

V životě se stávají nejrůznější karamboly. Některé jsou až neuvěřitelné. Potvrzují to kuriózní hlášky i pokusy o...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Kurzy.cz Ministryně financí Alena Schillerová se dnes zúčastnila česko-francouzského kolokvia o obchodu se zbožím a službami pro...

Najdete na iDNES.cz