Úraz, zranění, nemocnice - (c)profimedia.cz/corbis

Úraz, zranění, nemocnice - ilustrační foto. | foto: profimedia.cz/corbis

Pojistit jen úraz? S překážkami

  • 8
Zdá se to jednoduché: stačí zajít do pojišťovny, vyplnit formulář a za chvíli mohu odejít s úrazovou pojistkou. Jenomže pro pojišťovny ani pro pojišťováky není obyčejná „úrazovka“ příliš lukrativní. Budou se snažit vám prodat dražší životní pojistku.

Pojistka, kterou uzavřete, může stát jeden tisíc, ale i patnáct tisíc korun ročně. Ujasněte si proto už předem, co potřebujete a za co jste ochotni platit. Zda chcete dostat peníze, když se stane vážný úraz, nebo i když jen maličkost. Či jestli chcete současně spořit.

Lidé si myslí, že by měli od pojišťovny dostat zaplaceno za to, že si třeba zlomí ruku nebo podvrtnou kotník. „To je však pro většinu luxus, který se promítne na ceně pojistky,“ říká finanční poradce Tomáš Kučera. „Takovým klientům pojišťovna platí každou prkotinu, a proto si od nich bere i víc peněz, aby bylo z čeho rozdávat.“

Kdo uvažuje rozumně, snadno pochopí, že nohu v sádře finančně ustojí sám. Doopravdy ho ohrožuje vážné tělesné poškození, které zanechá trvalé následky. A to je třeba pojistit, aby v případě neštěstí bylo za co koupit dobrý invalidní vozík a vybudovat bezbariérový přístup k bytu.

Pojišťovny chtějí prodat víc

Tohle řešení se nelíbí pojišťovnám. Pojištění úrazu je pro ně méně výnosnou součástí nabídky. Platíte ho totiž poměrně nízkým pojistným, zatímco méně pravděpodobná nebezpečí vyjdou draho. Při koupi pojistky se vám proto pokusí přidat i pojištění smrti úrazem, denního odškodného, závažných onemocnění trvalé invalidity a nejlépe i klasické kapitálové životní pojištění.

Některé ústavy na rovinu říkají, že úrazovou pojistku prodají jen jako připojištění k pojistce životní. Třeba Wüstenrot či Aviva. Naopak Uniqa, pojišťovna vnímaná jako čistě životní, samostatně úraz pojistí. Aegon sice trvá na životním pojištění, ale spokojí se se symbolickou pojistnou částkou jedna koruna. Jinde samostatnou úrazovku k dispozici mají, aktivně ji však klientům nenabízejí. To je případ třeba Allianz. Jiní to sice nepřiznávají otevřeně, ale klienty od přepážky rozhodně nechtějí propustit bez „lepší“ pojistky.

Za kolik to bude?

Kapitálové životní pojištění? Rozhodně ne!
Čtěte ZDE.

Celková výše platby záleží na pojistné částce. Rozumná se pohybuje okolo 500 000 korun za trvalé následky úrazu. „Pro případ vážného postižení je dobrá takzvaná progrese. Pojišťovna při ní zvýší pojistnou částku. Čím horší následky úrazu, tím vyšší pojistná částka. Třeba pětinásobná,“ vysvětluje Romana Werliková z Generali. Roční platba za takové pojištění se pak pohybuje mezi jedním až třemi tisíci korun.

Více zaplatíte, pokud vás pojišťovna zařadí do vyšší rizikové skupiny. Rizikovými klienty jsou pro pojišťovny obvykle sportovci a lidé, kteří pracují manuálně. Jejich pojistka může být dvakrát i třikrát dražší.

Nevýhodu mají i lidé, kteří v minulosti měli nějaký vážnější úraz. Pravděpodobně pro ně nebude pojistka platit ve všech případech. Kdo měl třeba potrhané vazy v koleně, může počítat s tím, že mu obdobné úrazy pojišťovna ze smlouvy zcela vyloučí. A nevyplatí se na otázky zdravotního dotazníku odpovídat nepravdivě! Problém by pak nastal v případě pojistné události – při zkoumání případu by klient nemusel dostat vůbec nic.

Spořte jinde

Když už tu pojistku mám, tak ať z toho něco je, říkají si klienti. Zvláště, pokud jim u přepážky nabídnou možnost současně si spořit. „Na konci doby pojištění tak zjistíte, že se vám pojistné vrátilo zpět, takže jste byl pojištěn zdarma,“ lákají. Uvědomte si však, že konec pojištění je naplánován třeba za 25 let. Například při měsíčním pojistném 500 korun by vám stejné peníze ukládané do penzijního fondu přinesly přes sto tisíc. A to je, jako byste za úrazovku platili 4000 korun ročně. Navíc, ukončíte-li pojistku dříve, dostanete pouze část peněz, takzvané odbytné.

Dejme tomu, že máte úrazovou pojistku sjednanou na 200 000 korun. Pojistka je lineární, 200 000 je nejvyšší možné plnění. Víte, kolik vám asi pojišťovna zaplatí při úrazu?

Kolik dostanete z pojistky na 200 000 Kč

vážné omezení hybnosti páteře

110 000

vážné omezení pohyblivosti ramenního kloubu

40 000

omezení pohyblivosti kolenního kloubu

do 50 000

úplná ztuhlost loketního kloubu

40 000

jizvy (15 procent plochy těla)*

do 20 000

ztráta sluchu na jedno ucho

30 000

úplná ztráta sluchu

100 000

ztráta zraku – jedno oko

70 000

úplná ztráta zraku

200 000

ztráta zubu*

2 000

ztráta ledviny

50 000

ztráta horní končetiny

120 000

ztráta palce u ruky

40 000

nefunkčnost ukazováku

10 000

ztráta ukazováku u ruky

20 000

ztráta jiného prstu u ruky

10 000

ztráta dolní končetiny

120 000

ztráta prstu u nohy (kromě palce)

4 000

Poznámka: částky jsou orientační, každá pojišťovna má jiná pravidla pro „oceňování “ závažnosti úrazů, *tato poškození některé pojišťovny neplní vůbec
Zdroj: tabulky pro hodnocení úrazového pojištění pojišťoven

Úrazová pojistka je potřebná pro každého. Ne všechny pojišťovny vám ji však nabídnou bez podmínek. Více ZDE.