Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojistka dá klid, ale bezpečí nezajistí

aktualizováno 
Říká se, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Říkají to ovšem jen ti, kteří se stěhovali, nikoli vyhořeli nebo byli vytopeni či vykradeni. Proto: ihned při zařizování domácnosti se vyplatí myslet i na její kvalitní zabezpečení.

Většinu lidí napadne jako první pojištění. Jenomže pojistka není ochrana, to je až poslední pomoc pro případ, že se něco stane. Tak to chápou i pojišťovny, a ceny svých služeb přizpůsobují nejen nebezpečí hrozícímu v místě pojištění, ale i zabezpečení konkrétního domu nebo bytu.

Zloděj: noční můra

Když se řekne zabezpečení domu, vybaví se většině lidí ochrana proti zlodějům - nejspíš dobrý zámek nebo bezpečnostní čidla, která spustí sirénu. Možností je však víc. Různé kvality i ceny: od bezpečnostní vložky do zámku za pět set korun až po složité elektronické zabezpečení za desetitisíce. Odpovědět na otázku, co se pro koho hodí, není jednoduché; platí zde pravidlo přiměřenosti. Domácnost v hodnotě 300 000 korun není asi třeba chránit zařízením skoro stejné ceny. A naopak. Kdo má v domě sbírku obrazů, nespolehne se na obyčejné dveře s bezpečnostním štítem.

Je třeba bát se kvalitního zabezpečení?

NENECHTE SI UJÍT
Nákup automobilu
Leasing – vyplatí se vám?
Zjistili jste právě, že vaše rozhodnutí pořídit si automobil je nezvratné a zároveň, že vaše naspořené finanční prostředky jsou nedostačující?
nemoc
Pracuji, i když marodím
Někteří lidé se takzvaně hodí marod, protože potřebují opravit střechu na domě nebo si udělat pár fušek bokem. Jiní pracují, i když jsou opravdu nemocní.

Bageta
Překvapení skryté mezi dvěma plátky
Plněné bagety se hodně zlepšily. Přesto se jim dá ještě mnohé vytknout: špatná kombinace náplně, hodně majonézy, málo zeleniny a mizerné pečivo.
Někteří zákazníci nechtějí kupovat dokonalé zabezpečení s tím, že by to mohlo zloděje přilákat. „Lze říci, že zlodějů, kteří dobrý zámek přijmou jako výzvu, je méně než těch, kteří jdou dál, kde nebude s dveřmi tolik práce,“ říká Boris Mahdal, majitel zámečnického servisu. „Dveře a zámky by měly být ve stejné kvalitě - nemá cenu namontovat čtyři super zámky na obyčejné dřevěné dveře.“

Obyvatelé rodinných domů, přízemních a podkrovních bytů se již naučili nezapomínat na okna. Majitel firmy na instalaci okenních fólií Petr Benda upozorňuje na potřebu postarat se i o malá okna, která v bytě člověk ani nevnímá: „Kolikrát se stalo, že zloděj se vlámal do domu koupelnovým okénkem a věci potom odnesl velkým oknem, které otevřel zevnitř.“ Okna lze zabezpečit i mřížemi, které mají oproti fólii hlavně tu výhodu, že působí jako psychologická zábrana, která je už zdáli viditelná. Cena mříží je ale podstatně vyšší.

Elektronika nejen proti zlodějům

Klienti, chtějte víc! Máte na to nárok.
Více ZDE.

Nejsou-li napojeny na pult centrální ochrany, jsou různé sirény spíše jen psychologickou ochranou. Samotné houkání obvykle nic neřeší, není-li majitel bytu přítomen. Při napojení na pult musí klient počítat s pravidelnou platbou bezpečnostní agentuře. Částka začíná na 350 korunách měsíčně. Kdo nechce agentuře platit, přesměruje si hlásič na svůj telefon - dozví se tak, když se v bytě nebo v domě něco děje, a může zareagovat. Taková služba přijde na 12 000 korun při instalaci; záleží samozřejmě na počtu čidel, které je třeba do prostorů umístit.

„Elektronické zabezpečovací systémy nejsou jen ochranou proti zlodějům. Mohou hlídat požár, výpadek napájení elektrickým proudem, starší lidé využijí přivolání zdravotnické služby bezdrátovým náramkem,“ upozorňuje Roman Růžička ze společnosti Elektronic S. C. Elektronickou ochranu lze zapůjčit zákazníkovi na dobu dovolené. Technicky proveditelné je to díky bezdrátovému systému a cena se pohybuje okolo tisíce korun za měsíc.

Kolik zaplatíte za pojistku domácnosti na 500 000 korun?

pojišťovna

Praha

Bartošovice

spoluúčast

sleva za zabezpečení

Allianz

   2 250 Kč

   1 150 Kč

       -  

20%

Generali

   2 150 Kč

   1 150 Kč

       -  

0%

Česká pojišťovna

   1 920 Kč

   1 188 Kč

  2 000 Kč

20%

Kooperativa

   2 800 Kč

   1 300 Kč

  1 000 Kč

20%

ČSOB pojišťovna

   2 200 Kč

   1 450 Kč

     500 Kč

0%

Poznámka: ceny i výše spoluúčasti jsou uvedeny v korunách, spoluúčast je částka, o kterou pojišťovna sníží pojistné plnění, předpokládané zabezpečení je napojení na pult centrální ochrany.

Zdroj: pojišťovny

Jak si zlevnit pojistku?

Úroveň zajištění domu má vliv i na cenu pojistky. Obvykle poskytují za kvalitní zabezpečení slevu na pojistném, která může dosáhnout až 20 procent. Jindy mají zabezpečení předepsané a kdo požadovanou ochranu doma nemá, tomu vyplatí méně peněz při pojistné události.

Přitom platí, že čím větší město, tím vyšší nebezpečí krádeže a dražší pojistka. Obyvatelé menších měst a obcí proto vydají za pojistku domácnosti až o polovinu méně než lidé z velkého města. Některé pojišťovny, například Kooperativa, pak rozlišují i domácnosti, které jsou mimo vesnici na odlehlém místě. Tam je nebezpečí též větší a jejich obyvatelé si připlatí.

Pojistěte si domácnost. Pojistka je však až náplast na bolístku, proto předem raději domácnost dobře zabezpečte!
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Životní pojištění: které smlouvy mohou být neplatné a co to znamená

Ilustrační snímek

V oblasti životního pojištění je živo. Hodně se mluví o pojistkách, které úřad finančního arbitra prohlásil za...

Adrenalinové sporty na dovolené jsou riziko, dejte si pozor na připojištění

Ilustrační snímek

Na dovolené lidé zkouší ledacos. Například adrenalinové sporty, zážitkové aktivity nebo různé atrakce. Dejte si pozor...

O dovolenou v cizině je obrovský zájem. Experti hlásí nové trendy

Ilustrační snímek

Chuť Čechů prožít dovolenou v cizině je letos obrovská. Přibývá lidí, kteří vycestují i vícekrát v jednom roce. Zároveň...

Souhrn 21.8. - Evropa v plusech, dolar oslabil po Trumpově výrocích, ropa roste,...

Souhrn 21.8. - Evropa v plusech, dolar oslabil po Trumpově výrocích, ropa roste,...

Kurzy.cz Pražská burza při výrazněji podprůměrné likviditě napodobila zahraniční celkem uspokojivý růst. Evropské trhy si polepš...

Najdete na iDNES.cz