Sedm situací, kdy pojistka nejspíš nepomůže

aktualizováno 
Vědomí, že jste pojištěni, by vás nemělo ukolébat. Jestli jste to neudělali před podpisem pojistky, vyhledejte smlouvu a raději si důkladně pročtěte kapitolu výluky v pojistných podmínkách.
Požár pojišťovna proplácí, pokud ovšem nebyl založen z nedbalosti. V takovém případě by mohla plnění krátit.

Požár pojišťovna proplácí, pokud ovšem nebyl založen z nedbalosti. V takovém případě by mohla plnění krátit. | foto: Profimedia.cz

Nejspíš si to pamatujete z dob povodní. Poškození se obrátili na pojišťovny a ty začaly žonglovat se slovíčky záplava a povodeň. Povodeň je podle nich zaplavení území vodou, která se vylila ze břehů vodních toků nebo nádrží. Záplava zas souvislá vodní plocha, která může být způsobena i jinak, například deštěm.

V nových smlouvách už většina pojišťoven automaticky pojišťuje obojí. Ale u některých starších se toto dělení možná ještě najde. Platí totiž vždy to, co je podepsáno, pojistné podmínky se neaktualizují automaticky. Na jaká další překvapení můžete narazit?

Co se stalo: Byt byl vykraden v době nepřítomnosti jeho obyvatel, zloději se dostali dovnitř oknem, které bylo otevřené na ventilačku.

Na co dát pozor: Nejde jen o to, abyste měli kvalitní bezpečnostní dveře, fólie na oknech či byli napojeni na pult centrální ochrany. Důležité je, abyste toto zabezpečení používali. Jinak se většina pojišťoven bude zdráhat uhradit celou škodu (či zaplatit vůbec).

"Pachatel musí podle pojistných podmínek překonat překážky do uzamčeného prostoru," upozorňuje Tomáš Zavoral z České pojišťovny. Jedině Allianz se hlásí k proplacení škody, ale i její zástupci zdůrazňují, že musí být zjištěny stopy po násilném vniknutí.

Co se stalo: Zloději vykradli byt a mimo jiné vzali notebook, který však patřil návštěvě, jež byla právě s majiteli bytu v restauraci na večeři.

Na co dát pozor: Většina pojišťoven se odvolá na pojistné podmínky. Věci, které nejsou ve vlastnictví pojištěného, pojištěny nejsou. Tedy ani kamarádův notebook. Jedině Slavia pojišťovna se vyjádřila, že v uvedeném případě by pojistné plnění vyplatila. Česká pojišťovna by platila i ve chvíli, kdy byste jako pojištěnci měli notebook půjčený (= užívali jej v souladu s právem) třeba od zaměstnavatele.

Co se stalo: Zloději rozbili dveře a poničili zařízení bytu, nic se však neztratilo.

Na co dát pozor: Škody způsobené vandaly pojišťovny v zásadě hradí. Ale pozor, obvykle chtějí, aby případ vyšetřovala policie. Hasičská vzájemná pojišťovna upozorňuje, že riziko vandalismu musí být ve smlouvě sjednané, musíte se tedy předem rozhodnout, zda si koupíte o něco levnější pojištění "bez vandalismu", či dražší "s vandalismem".

U starších smluv uzavřených například s Českou pojišťovnou a Kooperativou se škody vzniklé vandalismem plní jen ve chvíli, kdy byl pachatel nalezen a odsouzen. U nových smluv těchto pojišťoven už podmínka být nemusí.

Co se stalo: V rodinném domě se topí pevnými palivy a něco se pokazilo. Než se majitelé vrátili z práce, dům byl kvůli kouři neobyvatelný. Naštěstí nevznikl požár, ale bude třeba všude vymalovat a pořídit nové látkové a čalouněné věci.

Na co dát pozor: Používáte-li kamna či kotel na tuhá paliva, raději se nepojišťujte u Hasičské vzájemné, České pojišťovny či Kooperativy, ty poškození způsobená kouřem vylučují. Ostatní pojišťovny plní, ovšem za předpokladu, že vše proběhlo tak, jak je popsáno v příkladu, pokud by třeba selhalo těsnění a vykuřování by probíhalo dlouhodobě, ani tady by pojišťovny neplatily. Někdy je třeba mít sjednané speciální pojištění "kouř".

Co se stalo: Při požáru shořela většina vybavení bytu. Šlo o nepozornost majitele kuřáka, který v roztržitosti špatně uhasil nedopalek.

Na co si dát pozor: Požár je jedno ze základních nebezpečí a pojišťovna bude platit vždy, pokud se samozřejmě neprokáže jeho úmyslné založení. V konkrétním případě by pojišťovny mohly zkoumat, zda nešlo o nedbalost, v prokázaných případech by mohly plnění krátit.

Co se stalo: Byt vyplavili sousedi shora. Ti však nemají uzavřené pojištění majetku ani odpovědnosti.

Na co si dát pozor: V obdobných případech hradí škodu pojišťovna viníka právě z pojistky odpovědnosti. Pokud ji viník nemá, zaplatí škodu pojišťovna poškozeného a po viníkovi ji bude následně sama vymáhat. K modelovému případu se tak vyjádřili všichni kromě pojišťovny Wüstenrot, která uvedla, že škodu pravděpodobně neuhradí.

Co se stalo: Ve chvíli, kdy cyklista zamkl kolo na odpočívadle a odešel na toaletu, zloděj přeštípl zámek a kolo mu ukradl.

Na co si dát pozor: Některé pojistné smlouvy jasně určují, že kolo je pojištěno jen doma. Jste-li však vášnivým cyklistou, pojistěte se u Kooperativy, když kolo opustíte jen na chvíli (toaleta, ošetření u lékaře, nákup...), k něčemu je uzamknete a zloděj bude muset překonat překážku, peníze dostanete. Slavia ve stejném případě zaplatí škodu, limit je 10 tisíc korun.

Za obdobných podmínek lze u České pojišťovny uzavřít individuální pojištění kola. Z pojistky domácnosti budou ještě omezeně plnit Allianz (kolo ukradené ze zavazadlového prostoru auta) a ČPP (půjde-li o loupež, tedy za použití násilí).

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Další z rubriky

Cestovní pojištění: kličky, kvůli nimž nemusí pojišťovna platit

Ilustrační snímek

Pojistka je zaplacená, a tak hurá na cesty. Jenže pozor. Pojištění je užitečné, jen je potřeba, abyste dodržovali...

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

Hash wars začínají: měnu bitcoin cash čeká hard fork

Hash wars začínají: měnu bitcoin cash čeká hard fork

Kurzy.cz Plánovaný update sítě digitální měny bitcoin cash (BCH) se uskuteční 15. listopadu. Ale rozepře mezi konkurenčními zúča...

Najdete na iDNES.cz